Na co zwraca uwagę singiel, kupując mieszkanie?

  Na co zwraca uwagę singiel, kupując mieszkanie?

  Materiał informacyjny

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na co zwraca uwagę singiel, kupując mieszkanie?
  Kawalerka służąca jedynie jako sypialnia i odległość od ulubionej kawiarni lub klubu jako decydujące warunki w poszukiwaniu własnego mieszkania to już przeszłość. Obecni 30-latkowie bardziej zwracają uwagę na wielkość i skomunikowanie mieszkania z centrum miasta, w którym chcą bywać, ale już nie mieszkać.
  Na co zwraca uwagę singiel, kupując mieszkanie?

  Kredyt dostępny, ale…


  Większość mieszkań w Polsce kupowana jest na kredyt czemu sprzyjają utrzymywane od lat na niskim poziomie stopy procentowe. Nie powinno to dziwić szczególnie w wypadku młodych osób, które są na początku swojej kariery zawodowej i nie mają odłożonych pieniędzy na inwestycje. Kredyt dla singla jest dla instytucji finansowej obarczony większym ryzykiem niż kredyt małżeński. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku małżeństwa, utrata pracy przez jednego z małżonków nie wiąże się z utratą wpływów do budżetu domowego, a co za tym spłatą kredytu. Dlatego w przypadku singli banki często nalegają zarówno na ubezpieczenie kredytu (choć takiego obowiązku nie nakłada „Ustawa o kredycie hipotecznym”), jak i polisę na życie, które ma zagwarantować spłacenie należności nawet w przypadku śmierci. Pomimo dodatkowych wymagań, samotny 30-latek może ciągle przebierać w ofertach kredytowych. Wystarczy, aby zarabiał około 4-5 tys. złotych miesięcznie, wtedy kredyt w wysokości około 400 tys. nie będzie dla banku problemem. Oczywiście, pod warunkiem czystego konta kredytowego i braku jakichkolwiek zaległości.

  Dobra lokalizacja = dobra komunikacja


  Mieszkania w centrum należą do najdroższych, dlatego młode osoby częściej wynajmują je na etapie mieszkania ze współlokatorami, za to rzadziej kupują jako własne nieruchomości. Decydując się na mieszkanie w odleglejszych dzielnicach, single nie rezygnują z centrum miast. Szczególnie, że tam pracują i spotykają się ze znajomymi. Dlatego tak ważna jest dla nich dobra komunikacja. Wśród rzeczy, na które single najbardziej zwracają uwagę podczas wyboru mieszkania na pierwszym miejscu jest odległość od najbliższego przystanku tramwajowego lub metra, a na drugim dobre połączenie z centrum miasta. Zauważają to władze miast, które coraz większą wagę przykładają do transportu publicznego.

  Więcej własnej przestrzeni


  Z analizy 38 tys. użytkowników platformy rynku pierwotnego obido.pl wynika, że najpopularniejszym lokum poszukiwanym przez singli jest dwupokojowe mieszkanie o powierzchni około 40 mkw., w układzie kuchnia połączona z salonem plus jedna sypialnia.

  Około 1/3 z nich myśli o kawalerce typu studio z aneksem kuchennym (obecnie kawalerki nie mogą być mniejsze niż 25 mkw.) Obido.pl bezpłatnie pośredniczy między klientami a deweloperami na rynku pierwotnym w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, stąd też wyniki badań przy dużej liczbie użytkowników są miarodajne dla największych miast w Polsce. Potwierdza to raport GUS, wg którego średnia powierzchnia mieszkań w Polsce od kilku lat stale rośnie.

  Zakup pierwszego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Nie powinno to dziwić, w końcu kupując je jako singiel w kredycie na 30 lat, skończymy go spłacać w momencie, kiedy swoje własne mieszkanie (prawdopodobnie na kredyt) kupować będą nasze dzieci.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA