18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dworcu w Katowicach ma być czysto. A kto ma o to zadbać? [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Arkadiusz Ławrywianiec
W przyszły poniedziałek zaplanowano otwarcie nowej hali dworca w Katowicach. Pytanie, jak długo będzie czysta i elegancka, nabiera nowego znaczenia po sobotnich "wyczynach" pseudokibiców, którzy zniszczyli wyremontowane perony. Kolej zapiera się, że czysto będzie.

Problem jednak w tym, że dla podróżnych hala dworca, perony i tunele to jedno: dworzec w Katowicach. A dla kolejowych spółek sprawa nie jest tak oczywista. - Zarządzanie halą pozostaje w gestii PKP. Natomiast peronami, tunelami i przejściami podziemnymi zarządzać będzie dotychczasowy zarządca, czyli PLK - usłyszeliśmy w biurze prasowym PKP.

Niestety, kolej zasadę "własność rzecz święta" interpretuje po swojemu: nie nasze, więc nie sprzątamy i nie pilnujemy. I tak PKP przygotowuje się do zarządzania nową halą, a PLK nadal remontuje perony.

PKP kończy też procedury związane z wyborem firmy ochroniarskiej i sprzątającej halę dworca na placu Szewczyka. Ochrona dworca będzie całodobowa. Do zadań firmy będzie należało nie tylko patrolowanie obiektu, ale również stały odczyt z ponad 40 kamer systemu monitoringu, zamontowanych w budynku. Profesjonalna będzie również firma sprzątająca dworzec. I na pewno zewnętrzna. - Prowadzimy też już szkolenia pracowników dworca. Dotyczą obsługi nowoczesnych urządzeń technicznych i instalacji, w które jest wyposażony budynek - tłumaczy Łukasz Kurpiewski, rzecznik PKP.

Rzecznik nie wie jednak na pewno, czy firmy - sprzątająca i ochroniarska - będą odpowiedzialne za obie części dworca. Bo, przypomnijmy, po północnej stronie torów kolejowych wyrosła nowa hala, ale po południowej, od strony placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, jest dworcowy pawilon, a między jednym a drugim podziemne tunele. To wszystko wymaga opieki.
Upieramy się, aby o dworzec zadbać nie bez powodu. Pamiętamy losy starej hali, zburzonej pod koniec 2010 roku. Zaraz po otwarciu, w latach 70. XX wieku, też była, tak jak ta wybudowana na placu Szewczyka obecnie, najnowocześniejsza w kraju, do tego czysta i elegancka. Z czasem przekształciła się w noclegownię dla bezdomnych i przyczółek kieszonkowców. Pamiętamy opuszczone pomieszcze-nia po małych sklepikach w tunelach, wszechobecną tandetną reklamę, tłuste plamy na kamiennych okładzinach ścian, brud i smród. Pamiętamy też akceptację kolei dla wstydu, jaki dworcowy budynek przynosił stolicy województwa. Czy tym razem będzie podobnie?

Tymczasem internauci na stronie katowice.naszemiasto.pl martwią się przyszłością innych kolejowych miejsc. - Obok dworca, na ulicy Jana, mamy obskurny kolejowy wiadukt - przypomina internautka Ela. - A co z położonym obok paskudnym kolejowym budynkiem i jego zalanymi przez deszcz sklepikami? - dodaje.

- Prawdopodobnie dworzec od placu Andrzeja i Kościuszki taki zostanie, chyba po to, aby ludzie nie zapomnieli, jaki syf był wcześniej - ocenia Katowiczanin.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!