MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na hałdach będą zielone ogrody. Już w tym roku posadzą setki roślin. W Libiążu będzie poligon doświadczalny na hałdzie

OPRAC.:
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Hałda KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach. Zdjęcie archiwalne.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Hałda KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach. Zdjęcie archiwalne.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE brak
Jeszcze w 2020 r. na hałdzie w Libiążu powstanie ekologiczny poligon doświadczalny. Setki roślin zostaną posadzone, by zbadać jakie sadzonki i na jakim podłożu przyjmą się najlepiej. To wszystko w ramach proekologicznego projektu TAURON Wydobycie z udziałem międzynarodowych partnerów.

Czy hałdy pokopalniane mogą się zamienić w zielone ogrody? To bada Tauron Wydobycie wraz z międzynarodowymi partnerami w ramach projektu RECOVERY.

Eksperci Taurona i i Głównego Instytutu Górnictwa opracują nowe sposoby rekultywacji i zazielenienia hałd, obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz innych terenów zdegradowanych.

Gleba na bazie odpadów górniczych na sprzedaż. Brzmi jak science-fiction

Celem projektu jest opracowanie sposobu rekultywacji tzw. obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych.

TAURON Wydobycie chce być pierwszą firmą z sektora węgla kamiennego, która opracuje i skomercjalizuje zamienniki mieszanek gleb, uzyskanych na bazie odpadów górniczych, energetycznych i biomasy dla różnych zbiorowisk roślinnych. Produkty te powstaną z myślą o rekultywacji hałd pochodzących z kopalni węgla kamiennego – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie

Ma to nastąpić poprzez zaprojektowanie i wykonanie tzw. podłoży antropogenicznych z użyciem materiałów odpadowych oraz opracowanie metody inicjowania zróżnicowanych siedlisk przyrodniczych o dużym potencjale do pełnienia funkcji przyrodniczych, rekreacyjnych i gospodarczych.

Nie przeocz

– Metoda zakłada ograniczenie kosztów utrzymania uciążliwych dla środowiska zwałowisk odpadów pogórniczych przy jednoczesnym zwiększeniu zakresu i jakości efektów działań naprawczych i ekologicznych – dodaje Tomasz Cudny.

W ramach projektu przetestowane zostaną różnego rodzaju mieszanki glebowe uzyskane z odpadowej biomasy i odpadów poprodukcyjnych z:

  • ZG Janina,
  • ZG Sobieski,
  • elektrowni Grupy TAURON.

We wrześniu 2020 r. na terenie hałdy górniczej w Libiążu zostanie wykonany tzw. poligon doświadczalny, na którym przeprowadzone zostaną prace rekultywacyjne z zastosowaniem nowatorskich metod wykonania pokrywy glebowej neutralizującej kwasowość odpadów.

Międzynarodowe wyzwanie badawcze

Wykonanie poligonu doświadczalnego pozwoli na przetestowanie w terenie i w warunkach rzeczywistych różnych technik rekultywacji obszarów zdegradowanych działalnością górniczą.

Musisz to wiedzieć

TAURON Wydobycie wraz z Głównym Instytutem Górnictwa na bieżąco będzie prowadził monitoring procesów przyrodniczych w celu kontroli zastosowanego rozwiązania oraz wykona kompleksową analizę wody, gleby oraz zmian parametrów fizykochemicznych podłoża.

Ocena skuteczności zastosowanych metod rekultywacyjnych pozwoli na opracowanie optymalnych rozwiązań ekologicznych i ekonomicznych rewitalizacji hałd i innych zdegradowanych terenów przemysłowych.

Szczegółowy zakres prac projektu obejmuje zainicjowanie rozwoju czterech typów zbiorowisk roślinnych, tj.:

  1. roślinności kserotermicznej, czyli sucho i ciepłolubne gatunki roślin,
  2. roślinności siedlisk świeżych, czyli zbiorowiska ruderalne i łąkowe,
  3. roślinności krzewiastej o funkcji przeciwerozyjnej,
  4. roślinności siedlisk podmokłych w miejscach gromadzenia się wód opadowych.

Pod koniec projektu w Katowicach odbędą się specjalne warsztaty poświęcone rozwojowi technologii wypracowanej w ramach projektu z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw górniczych, podmiotów tworzących politykę i innych zainteresowanych w całej Polsce.

Nowatorskie podejście
– W ramach projektu RECOVERY wypracowany zostanie także innowacyjny model wyceny usług ekosystemowych, który pozwoli na planowanie i ustalanie priorytetów zmierzających do rekultywacji obiektów powstałych w wyniku prowadzonej działalności wydobywczej – mówi dr hab. inż. Alicja Krzemień, kierownik projektu w Głównym Instytucie Górnictwa. – Przygotujemy również narzędzia pozwalające na porównanie różnych wariantów rekultywacji i zagospodarowania terenu zwałowiska w oparciu o koszty realizacji oraz wycenę usług ekosystemowych, rozumianych jako wkład naturalny ekosystemów w szeroko pojęty dobrobyt człowieka – dodaje.

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni