Na hałdach będą zielone ogrody. Już w tym roku posadzą setki roślin. W Libiążu będzie poligon doświadczalny na hałdzie

OPRAC.:
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Hałda KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach. Zdjęcie archiwalne.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Hałda KWK Bolesław Śmiały w Łaziskach. Zdjęcie archiwalne.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE brak
Jeszcze w 2020 r. na hałdzie w Libiążu powstanie ekologiczny poligon doświadczalny. Setki roślin zostaną posadzone, by zbadać jakie sadzonki i na jakim podłożu przyjmą się najlepiej. To wszystko w ramach proekologicznego projektu TAURON Wydobycie z udziałem międzynarodowych partnerów.

Czy hałdy pokopalniane mogą się zamienić w zielone ogrody? To bada Tauron Wydobycie wraz z międzynarodowymi partnerami w ramach projektu RECOVERY.

Eksperci Taurona i i Głównego Instytutu Górnictwa opracują nowe sposoby rekultywacji i zazielenienia hałd, obiektów unieszkodliwiania odpadów wydobywczych oraz innych terenów zdegradowanych.

Gleba na bazie odpadów górniczych na sprzedaż. Brzmi jak science-fiction

Celem projektu jest opracowanie sposobu rekultywacji tzw. obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych i innych terenów zdegradowanych.

TAURON Wydobycie chce być pierwszą firmą z sektora węgla kamiennego, która opracuje i skomercjalizuje zamienniki mieszanek gleb, uzyskanych na bazie odpadów górniczych, energetycznych i biomasy dla różnych zbiorowisk roślinnych. Produkty te powstaną z myślą o rekultywacji hałd pochodzących z kopalni węgla kamiennego – mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie

Ma to nastąpić poprzez zaprojektowanie i wykonanie tzw. podłoży antropogenicznych z użyciem materiałów odpadowych oraz opracowanie metody inicjowania zróżnicowanych siedlisk przyrodniczych o dużym potencjale do pełnienia funkcji przyrodniczych, rekreacyjnych i gospodarczych.

Nie przeocz

– Metoda zakłada ograniczenie kosztów utrzymania uciążliwych dla środowiska zwałowisk odpadów pogórniczych przy jednoczesnym zwiększeniu zakresu i jakości efektów działań naprawczych i ekologicznych – dodaje Tomasz Cudny.

W ramach projektu przetestowane zostaną różnego rodzaju mieszanki glebowe uzyskane z odpadowej biomasy i odpadów poprodukcyjnych z:

  • ZG Janina,
  • ZG Sobieski,
  • elektrowni Grupy TAURON.

We wrześniu 2020 r. na terenie hałdy górniczej w Libiążu zostanie wykonany tzw. poligon doświadczalny, na którym przeprowadzone zostaną prace rekultywacyjne z zastosowaniem nowatorskich metod wykonania pokrywy glebowej neutralizującej kwasowość odpadów.

Międzynarodowe wyzwanie badawcze

Wykonanie poligonu doświadczalnego pozwoli na przetestowanie w terenie i w warunkach rzeczywistych różnych technik rekultywacji obszarów zdegradowanych działalnością górniczą.

Musisz to wiedzieć

TAURON Wydobycie wraz z Głównym Instytutem Górnictwa na bieżąco będzie prowadził monitoring procesów przyrodniczych w celu kontroli zastosowanego rozwiązania oraz wykona kompleksową analizę wody, gleby oraz zmian parametrów fizykochemicznych podłoża.

Ocena skuteczności zastosowanych metod rekultywacyjnych pozwoli na opracowanie optymalnych rozwiązań ekologicznych i ekonomicznych rewitalizacji hałd i innych zdegradowanych terenów przemysłowych.

Szczegółowy zakres prac projektu obejmuje zainicjowanie rozwoju czterech typów zbiorowisk roślinnych, tj.:

  1. roślinności kserotermicznej, czyli sucho i ciepłolubne gatunki roślin,
  2. roślinności siedlisk świeżych, czyli zbiorowiska ruderalne i łąkowe,
  3. roślinności krzewiastej o funkcji przeciwerozyjnej,
  4. roślinności siedlisk podmokłych w miejscach gromadzenia się wód opadowych.

Pod koniec projektu w Katowicach odbędą się specjalne warsztaty poświęcone rozwojowi technologii wypracowanej w ramach projektu z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw górniczych, podmiotów tworzących politykę i innych zainteresowanych w całej Polsce.

Nowatorskie podejście
– W ramach projektu RECOVERY wypracowany zostanie także innowacyjny model wyceny usług ekosystemowych, który pozwoli na planowanie i ustalanie priorytetów zmierzających do rekultywacji obiektów powstałych w wyniku prowadzonej działalności wydobywczej – mówi dr hab. inż. Alicja Krzemień, kierownik projektu w Głównym Instytucie Górnictwa. – Przygotujemy również narzędzia pozwalające na porównanie różnych wariantów rekultywacji i zagospodarowania terenu zwałowiska w oparciu o koszty realizacji oraz wycenę usług ekosystemowych, rozumianych jako wkład naturalny ekosystemów w szeroko pojęty dobrobyt człowieka – dodaje.

Zobacz koniecznie

Centrum biznesu Jaworzyna Śląska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie