Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na hałdzie chcą nam zrobić teatr lub centrum naukowe. Optymiści?

Joanna Oreł
Hałda w Łaziskach ma 90 metrów. Plan zagospodarowania: rekreacja
Hałda w Łaziskach ma 90 metrów. Plan zagospodarowania: rekreacja oprac. agata goik
Na hałdzie może być osiedle albo tor saneczkowy. W Rudzie Śląskiej zazielenią się aż trzy hałdy.

Eksperci z całej Europy debatowali w Rudzie Śląskiej o tym, co zrobić z hałdami, które znajdują się w tym mieście. Amfiteatr, instytut badawczy, a może wielopoziomowe centrum rekreacyjne? To tylko nieliczne z propozycji.

W planach jest zagospodarowanie trzech miejsc. Dwóch hałd, przy ul. Nowary w Nowym Bytomiu i przy ulicy 1 Maja na Wirku; a także obiektów po koksowni w Orzegowie.

- Wszystko zależy od kosztów, opinii społeczeństwa i naszych możliwości - zaznacza Anna Skuta z Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

Czy tereny te nabiorą nowego blasku? Być może, a dodajmy, że podobnych pomysłów w naszym regionie nie brakuje. W Przezchlebiu w powiecie tarnogórskim zamiast hałdy ma powstać park z torem wyścigowym, a także stokiem narciarskim. Jednak zanim się to stanie, spółka gminna "Hałda w Przezchlebiu" chce wybudować w tym miejscu zakład przeróbki węgla. Tor saneczkowy to z kolei pomysł mieszkańców Łazisk Górnych na zagospodarowanie hałdy Skalny, która jest w Łaziskach Dolnych. Jest gigantyczna - ma 90 metrów i zajmuje 30 hektarów.

Natomiast kolejna z największych hałd, w Katowicach-Panewnikach, ma zazielenić się do 2026 roku. Najpierw jednak trzeba oczyścić ją z aż 20 mln ton odpadów.

Konkretne rozwiązania są już również, jeżeli chodzi o tereny wokół hałdy w Chorzowie. Są trzy koncepcje. Każda z nich zakłada, że będzie miejsce na rekreacje oraz budynki mieszkalne.

Najdroższa jest wymiana ziemi na czystą
Z Mattią Biasioli, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Turyńskiego (Włochy), rozmawia Joanna Oreł.
Na terenach zdegradowanych stworzyliście muzeum dla dzieci. Było trudno?

Naszym zadaniem, jako uczelni, było zbadanie skażenia gleby. Bowiem nawet jeżeli teren wygląda na czysty, to po dokładnych badaniach, np. wód gruntowych, okazuje się, że jest inaczej. A od gleby zaczyna się rewitalizacja.

To drogi proces?
Najdroższe jest wydobycie całej skażonej gleby i zastąpienie jej czystą ziemią. Jednak już za 1/4 pieniędzy, które na to wydamy, można równie dobrze oczyścić dany obszar. Jeżeli chodzi o koszty - w sytuacji, gdy teren jest miasta, to często ono płaci za rewitalizację lub korzysta z dofinansowania, np. unijnego.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera