Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na jagody w Beskidy i nie tylko - gdzie zbierać jagody, na co zwracać uwagę gdy zbieramy jagody i jakich okazów unikać

Roksana Gancarz
Jesteś cukrzykiem? To na zdrowie!Borówki czarne zawierają glikozyd, działający prawie jak insulina — obniża poziom glukozy we krwi. Są również polecane dla osób o słabym wzroku, z uwagi na zawartość witaminy  A oraz antocyjanów i garbników. Zapobiegają powiększaniu się krótkowzroczności i poprawiają widzenie w ciemnościach. A u cukrzyków mogą spowodować częściowe ustępowanie zmian zwyrodnieniowych siatkówki.
Jesteś cukrzykiem? To na zdrowie!Borówki czarne zawierają glikozyd, działający prawie jak insulina — obniża poziom glukozy we krwi. Są również polecane dla osób o słabym wzroku, z uwagi na zawartość witaminy A oraz antocyjanów i garbników. Zapobiegają powiększaniu się krótkowzroczności i poprawiają widzenie w ciemnościach. A u cukrzyków mogą spowodować częściowe ustępowanie zmian zwyrodnieniowych siatkówki. pixabay.com/Zdeněk Chalupský
Jagody: zajadamy się nimi w okresie letnim i często są traktowane jako ten sam owoc. Jednak mało kto wie, że zarówno borówka amerykańska, jak i jagoda to dwa całkiem inne gatunki. Który owoc wybrać i dlaczego? Gdzie zbierać jagody najbezpieczniej, a jakich miejsc powinniśmy unikać? I czy smakowanie jagód to uczta tylko dla podniebienia czy również dla zdrowia?

Zarówno borówka czarna, znana powszechnie jako jagoda oraz borówka wysoka, dla której zarezerwowana jest w sklepie etykieta z napisem borówka amerykańska należą do rodziny roślin wrzosowatych. Często stosujemy te nazwy wymiennie, ponieważ wyglądają podobne, a jednak coś je od siebie różni. Ale bez obaw, różnice są niewielkie, a właściwości mają bardzo zbliżone - bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe. Z tym, że jagody są po prostu tańsze.

Gdzie nie zbierać jagód

Jagód nie należy zbierać w rezerwatach, w miejscach objętych stałym i okresowym zakazem wstępu oraz w lasach, gdzie drzewa są niższe niż 4 m.

Jak do lasu na jagody, to bez maszynki

Zbieracze jagód nastawieni na zysk często używają maszynek - przy pomocy takich ze specjalnymi grzebieniami, przez godzinę, można zarobić nawet kilkadziesiąt złotych. W ten sposób jest szansa zebrać dużo, ale jednocześnie przyczynić się do uszkodzeń krzaczków. Gdy leśnik złapie nas „czesaniu jagód”, możliwe, że dostaniemy mandat.

Porządne mycie to podstawa

Owoce są narażone na choroby przenoszone przez żyjące w lesie zwierzęta, dlatego zdarza się, że na jagodach znajdują się jaja tasiemca bąblowca, wywołującego groźną chorobę - bąblowicę. Larwy bąblowca roznoszą z odchodami lisy, a objawy choroby mogą wystąpić nawet po 15 latach. Dlatego jagody powinniśmy jeść jedynie dopiero po dokładnym umyciu, a nie prosto z krzaka.

Nim wybierzesz się na jagody, zobacz nasze inne porady

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!