Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Jeziorze Goczałkowickim powstanie duża wyspa. Specjalnie dla ptaków

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Sprzęt do budowy wyspy stoi na specjalnie do tego celu zmontowanej pływającej platformie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Sprzęt do budowy wyspy stoi na specjalnie do tego celu zmontowanej pływającej platformie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE R. Sołtysik/ katowice.rdos.gov.pl
Na Jeziorze Goczałkowickim rozpoczęły się prace związane z budową wyspy dla ptaków. Wyspa o powierzchni ok. 450 m kw. ma zabezpieczyć siedliska rybitwy rzecznej, która od wielu lat gniazduje w tym rejonie.

Jezioro Goczałkowickie, Zapora Goczałkowicka, Zbiornik Goczałkowicki lub śląskie morze, jak też nazywany jest ten zalew, to zbiornik wody pitnej dla Górnego Śląska. Wybudowany w latach 1950-56 obecnie dzięki 3-kilometrowej koronie jest jedną z atrakcji regionu.

Wspomniany 3-kilometrowy odcinek korony zapory jest chętnie odwiedzany przez spacerowiczów, rowerzystów, rolkarzy i biegaczy. Samo jezioro jest miejscem, w którym żyje ok. 17 gatunków ryb, co roku jest zarybiane, natomiast rejon Jeziora Goczałkowickiego jest naturalnym siedliskiem ptaków.

I właśnie ze względu na ptaki na Jeziorze Goczałkowickim do końca listopada tego roku znajdzie się wyspa. Ma być zabezpieczeniem siedlisk rybitwy rzecznej, która od wielu lat gniazduje w tym rejonie. Wyspa zostanie wybudowana w rejonie ujścia Wisły. Będzie liczyła 450 m m kw. powierzchni.

Nie przeocz

- Co roku kilkaset gniazd rybitwy rzecznej ulega zatopieniu w okresie lipcowych deszczy, kiedy poziom wody na zbiorniku podnosi się. Dzięki budowie wyspy będące pod ochroną ptaki będą mogły bezpiecznie wyprowadzać swoje lęgi - przyznają przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, na zlecenie której rozpoczęły się prace związane z zabezpieczeniem siedlisk rybitwy rzecznej poprzez budowę wyspy.

Prace są częścią projektu LifeVistula prowadzonego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Jego głównym celem jest zabezpieczenie siedlisk ptaków w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. To przedsięwzięcie jest realizowane przez katowicką RDOŚ w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym w Pszczynie oraz Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów. Cały projekt jest finansowany głównie ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Głównymi celami projektu LifeVistula jest ochrona siedlisk ptaków wodno-błotnych w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej. W ramach projektu są m.in. zabezpieczane brzegi wysp na stawach hodowlanych, żwirowniach i Zbiorniku Goczałkowickim.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera