Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na "kanarów" KZK GOP najczęściej skarżą się gapowicze [PRAWDA CZY FAŁSZ]

Kamila Rożnowska
Pasażerowie w swoich odwołaniach najczęściej zarzucają, że kontrola biletów rozpoczęła się za wcześnie i nie zdążyli skasować biletu albo że kasownik wybił na ich bilecie złą godzinę
Pasażerowie w swoich odwołaniach najczęściej zarzucają, że kontrola biletów rozpoczęła się za wcześnie i nie zdążyli skasować biletu albo że kasownik wybił na ich bilecie złą godzinę ANDRZEJ BANAś
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre uprawnienia kontrolerów biletów są zbyt szerokie. Chodzi o grzywny, które nakładane są zbyt często i uznaniowo. Ukarani mogą być nawet pasażerowie, którzy mają poprawnie skasowany bilet. Zapytaliśmy w KZK GOP, jakie zastrzeżenia do kontrolerów mają pasażerowie

Miesięcznie do KZK GOP wpływa około 70, 80 odwołań, w których pasażerowie przedstawiają także skargi na niewłaściwe zachowanie kontrolerów biletów. - W większości są to skargi pasażerów, którzy nie mieli ważnych dokumentów uprawniających do przejazdu - mówi nam Emil Markowiak z biura prasowego KZK GOP.

Kasuj, a potem siadaj
Najczęściej w odwołaniach pasażerów pojawia się zarzut, że kontrola biletów rozpoczęła się zbyt wcześnie i nie zdążyli skasować biletu. Emil Markowiak przypomina jednak, że pasażerowie mają niezwłoczny obowiązek skasowania biletu zaraz po wejściu do pojazdu komunikacji miejskiej.

CZYTAJ KONIECZNIE:
KZK GOP: PASAŻERZE NIE DAJ SIĘ KONTROLEROWI BILETÓW. NIE MOŻE CIĘ UKARAĆ GRZYWNĄ
- Nie może być tak, że pasażer najpierw zajmuje miejsce siedzące, szuka biletu i dopiero potem go kasuje. Kontrolerzy rozpoczynają swoje czynności w momencie, kiedy widzą, że pasażerowie zajęli swoje miejsca - dodaje Markowiak. Co dzieje się w sytuacji, kiedy do związku wpływa odwołanie, w którym pasażer zwraca uwagę na niegrzeczne zachowanie kontrolera? - Kontroler jest wzywany do swojego kierownika, aby ustosunkował się do przedstawionego pisma - mówi pani Sylwia, która półtora roku pracowała jako kontrolerka biletów. Gdy widać rozbieżności w tych relacjach, wtedy dochodzi do konfrontacji obu stron w obecności kierownika.

CZYTAJ UWAŻNIE:
KONTROLER BILETÓW MOŻE UŻYĆ SIŁY. POTWIERDZIŁ TO SĄD

- W większości przypadków po wysłuchaniu dwóch stron nie ma podstaw, żeby uchylić nałożoną na pasażera opłatę - stwierdza Markowiak.

Zdarza się też, że skargę składają również pasażerowie, którzy posiadali ważny bilet. - Zazwyczaj wstawiają się za osobą, która nie posiadała dokumentu uprawniającego do przejazdu - mówi Markowiak.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis prawa przewozowego, który umożliwia kontrolerom biletów nałożenie kary grzywny w wysokości od 20 zł do nawet 5 tys. zł na każdego pasażera, który nie zastosował się do wydanego przez kontrolera polecenia pozostania w określonym miejscu do momentu przyjazdu policji albo innych organów porządkowych, jest niezgodny z konstytucją.
- Trybunał Konstytucyjny uznał ten przepis za sprzeczny z konstytucją, ponieważ może wymuszać na podróżnych podporządkowanie się nawet arbitralnym, bezzasadnym i nieadekwatnym do zaistniałych sytuacji poleceniom kontrolerów - czytamy w komunikacie wydanym przez TK po ogłoszeniu wyroku.

Okiem pasażera
Pasażerowie wiedzą, że ci, którzy kasują bilety, nie mają powodu do obaw.

- Nigdy nie miałem styczności z chamstwem ze strony "kanarów", wystarczy po prostu uczciwie podróżować - napisał na naszej stronie na Facebooku Konrad Sieradzki.

Jednak czasem wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do nieprzyjemnej sytuacji.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SOSNOWICZANKA ZOSTAŁA UPOKORZONA PRZEZ KONTROLERA BILETÓW

- Raz mi się zdarzyło, że była bardzo brzydka pogoda, wsiadłam z dzieckiem do autobusu i najpierw zajęłam miejsce, a dopiero potem chciałam pójść skasować bilet. Uznałam wtedy, że tak będzie bezpieczniej. Zanim jednak zdążyłam skasować bilet, podszedł do mnie kontroler - mówi nam Ewelina Będkowska, którą spotkaliśmy w piątek na przystanku autobusowym w Katowicach przy ul. Moniuszki.

Jak to się skończyło? - Nie dostałam mandatu, ale pan oczywiście zwrócił mi uwagę, że bilet powinnam skasować zaraz po wejściu do autobusu - dodaje Ewelina Będkowska.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
A Zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny przepis dopuszcza m.in., że grzywną może być ukarany tak naprawdę każdy pasażer, również ten, który nie jedzie "na gapę", a który nie pozostał w miejscu kontroli biletów do czasu przyjazdu policji.

A Zdaniem TK, przepis ten był sformułowany zbyt ogólnie. - Grzywną mogą więc być karani podróżni bezpodstawnie ujęci przez kontrolerów, a więc nawet ci, którzy nie naruszyli obowiązującego prawa - czytamy w komunikacie wydanym przez Trybunał.

ZDARZYŁO CI SIĘ, ŻE KONTROLER BILETÓW BYŁ NIEUPRZEJMY I PRZEKROCZYŁ UPRAWNIENIA? OPISZ SYTUACJĘ W KOMENTARZU


*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Tajemnica śmierci 21-latka w Zawierciu. Jego koledzy oskarżają policję
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Prognoza pogody na sierpień 2014 [POGODA W SIERPNIU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!