Na kopalni Ignacy w Rybniku uruchomiono ponadstuletnią, maszynę wyciągową. Od soboty można ją będzie oglądać

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Udostępnij:
To miejsce niezwykłe, niemal magiczne! Po kilkunastu latach przerwy znów bije serce kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Grupie byłych pracowników kopalni udało się ożywić ponad stuletnią maszynę wyciągową szybu Kościuszko, która teraz jest najważniejszą częścią wystawy "Wiek pary". Otwarcie wystawy i pierwsze, ogólnodostępne pokazy pracującej, napędzanej parą stuletniej maszyny już w sobotę. My - specjalnie dla Was - przygotowaliśmy materiał video o maszynie, kopalni, pracy ludzi, którzy przy jej remoncie pracowali. O nich też - ludziach, którzy na emeryturze, wrócili na swoją, dawną "grubę", by dać jej nowe życie, napiszemy jutro w głównym wydaniu Dziennika Zachodniego.

Najpierw będzie dzwonek, potem szarpnięcie „wajchą” - raz, drugi, trzeci i na gigantycznym kręcącym się bębnie maszyny znów nawinie się lina. Po wielu latach przerwy, mieszkańcy okolicznych domów znów zobaczą też jak kręci się gigantyczne, stalowe koło umieszczone na wieży szybowej, górującej nad całą okolicą. A oni? U nich zaszklą się oczy, choć będą udawali, że to tylko alergiczny katar, być może pojawi się charakterystyczna „kulka” w gardle odbierająca na moment głos. I radość! I wzruszenie! Bo na ten moment czekali do dawna.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Oni – Andrzej Goławski, Alojzy Szwachuła, Grzegorz Pawliczek – byli na kopalni do końca. Widzieli jak w 1995 roku szybem Kościuszko wyciągnięto z dołu ostatni wagonik węgla. Jako ostatni wsiadali w roku 2008 do szoli, kiedy szybem tym kończono transport ludzi. Sygnalista, maszynista, kierownik oddziału szybowego. Byli pracownicy kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, dziś będącej zabytkowym obiektem. Kiedy odchodzili z pracy na zasłużone emerytury widzieli jak na kłódkę zamykano w zniszczonych, kopalnianych budynkach dwie prawdziwe perełki - parowe maszyny wyciągowe szybu Głowacki (z 1900 roku) i szybu Kościuszko (z 1920 roku). To unikaty na miarę światową, które do ostatniego dnia pracy kopalni woziły ludzi i materiał na popularnej “Hoymgrubie”. I to oni – sprawili, że dziś, po wielu miesiącach żmudnej pracy, jedna z tych perełek znów żyje, znów pracuje. Mowa o maszynie parowej szybu Kościuszko. Maszyna, która do 2008 roku, była sercem kopalni Ignacy, a potem gdy ta została „wchłonięta” przez kopalnię Rydułtowy, także i tego drugiego zakładu. Teraz ta maszyna jest najważniejszym elementem wystawy „Wiek pary”, którą na terenie Hoymgruby można podziwiać. I w sobotę „stulatka” znów ruszy, znów zagra, nakręci linę na bęben i zrobi to po raz pierwszy publicznie – po blisko 14 latach przerwy.

O ludziach, którzy w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu industrialne serce ożywili napiszemy jutro w wydaniu głównym Dziennika Zachodniego. O tych ludziach też, towarzyszących im w czasie pracy przy uruchomieniu "stuletniej" maszyny wyciągowej emocjach, przygotowaliśmy także specjalny materiał video.

Natomiast efekty pracy grupy pasjonatów, zapaleńców, czyli działającą maszynę oraz towarzyszącą jej wystawę zatytułowaną "Wiek pary" będzie można oglądać już od soboty, 4 czerwca. Po rewitalizacji budynek maszynowni i nadszybia Szybu Kościuszko otrzymał nową funkcję. Teraz to swego rodzaju muzeum połączone z centrum nauki, w całości poświęcone niezwykłemu wynalazkowi – maszynie parowej.

- Tego dnia kunszt i wyobraźnia artystów zderzą się z zabytkową przestrzenią dawnej Hoymgruby. W 230 lat od założenia dawna Hoymgruba zyskuje drugie życie, a serce kopalni ponownie zabije. Specjalnie przygotowany na ten dzień festiwalowy program trafi w gusta każdego - zapowiada Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.
Festiwal otwarcia rozpoczyna się w sobotę w samo południe. Od 12:00 w zrewitalizowanym Kompleksie Szybu Kościuszko do zwiedzania udostępniona zostanie wystawa “Wiek pary”. Co godzinę w ruch zostanie wprawiona maszyna parowa. To jednak tylko część programu. W plenerze na placu centralnym oraz w parku pary zaplanowano dodatkowe atrakcje. Czekać będą spektakle i występy sztukmistrzów, warsztaty dla dzieci, strefa gastro i relaksu dla wszystkich. Wieczorem iluminacja kopalni i widowisko teatralne "Ślepcy" Teatru KTO. Na koniec odpalenie fontanny parowej…

Idea festiwalu otwarcia bazuje na koncepcji przenikania się światów, chwilami przenosząc widzów w świat snów i wynalazków, które niewiele różnią się od tych sprzed ponad 200 lat.
– To inscenizacje zarówno w postaci ruchomych elementów scenograficznych, jak i operowanych przez intrygujących bohaterów. Proponowane spektakle i widowiska skierowane są zarówno do najmłodszego widza, jak i do całych rodzin. Część z nich cyklicznie powracająca, zaczepna, inne stanowiące stricte festiwalową prezentację spektakli – tłumaczy Piotr Chlipalski, wieloletni dyrektor gliwickiego festiwalu Ulicznicy odpowiadający za część artystyczną wydarzenia. Atmosfera gdzieś na granicy wędrownego, objazdowego karnawału, między snami Juliusza Verne’a i Bohumila Hrabala. Idealnie koresponduje z industrialną historią, instalacjami i warsztatami prezentowanymi w zabytkowych wnętrzach Kopalni Ignacy. Płynnie przenosi nas we współczesność – od ludycznych, ponadczasowych spektakli marionetkowych, cyrkowych i akrobatycznych, przez steampunk, lata 70. ubiegłego wieku, aż po coraz to bardziej współczesne rozwiązania techniczne i muzyczne. Pobudzające wyobraźnię, indukujące marzenia, budzące ciekawość – dodaje.

W samo południe ruszają też bezpłatne zajęcia i warsztaty kreatywne dla najmłodszych w strefie nauki i zajęć manualnych w budynku Sprężarkowni oraz SOWIE – małym centrum nauki. W tym samym czasie do dyspozycji będzie strefa relaksu na terenie parku pary. Tuż obok znajdować się będzie industrialny plac zabaw. W budynku sprężarkowni uruchomiona zostanie strefa „Nasze dziedzictwo” z wystawą prezentującą fotografie kopalni sprzed okresu rewitalizacji. Odbędą się tu też rozmowy z byłymi górnikami oraz prapremiera filmu dokumentalnego „Ignacy, nasza kopalnia”, realizowanego ze środków Fundacji Orlen w ramach programu grantowego dla społeczności lokalnych pod nazwą „Moje miejsce na Ziemi”. Z całą pewnością zainteresują każdego fana dziedzictwa przemysłowego.

O 21:00 artyści i sztukmistrze wykonają swoje finałowe variété, ale na tym się nie skończy. Na placu centralnym zagości bowiem krakowski teatr KTO ze sztuką “Ślepcy”. To widowisko plenerowe inspirowane bestsellerem portugalskiego noblisty Jose Saramago.

Pierwszy weekend czerwca na Kopalni Ignacy to również specjalna oferta promocyjna. Ceny biletów na wszystkie atrakcje spadają o 50%. Wejście na wieżę i zwiedzanie ekspozycji w maszynowni Szybu Głowacki czy bilet do SOWY – Strefy Odkrywania, Aktywności i Wyobraźni tylko po 5 zł. Od 1 czerwca rusza sprzedaż biletów na wystawę “Wiek pary” wraz z pokazami pracy maszyny parowej. Bilety do nabycia na stronie internetowej Kopalni i w kasach w cenie 10 zł od osoby.

Program festiwalu „Ruszamy pełną parą”
12:00 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
12:15 Teatr Barnaby „O rycerzu bez konia”
13:15 Parada i pokazy kuglarskie
13.30 Wesoły Cyrk Pana Pedrro
14.00-19.00 Teatr Delikates „Z głową w chmurach” (cykliczne, co pół godziny)
14:30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
14.45 Teatr Barnaby „Calineczka”
15.45 Parada i pokazy kuglarskie
16:00 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
17.15 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
17:30 Fundacja Sztukmistrze „Szafa Show!”
18.30 Teatr Gry i Ludzie. Parada Steampunkowa
18.45 Muzikanty „TANK”
19.30 Parada i pokazy kuglarskie
19.45 Sambor Dudziński „Dźwiękowiązałka”
21.00 Finałowe variété z udziałem Teatru Gry i Ludzie, kuglarzy i pirotechniki
21.30 Spektakl „Ślepcy” Teatru "KTO" (60 min)
22.45 Pokaz fontanny parowej

Rewitalizacja Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Rybniku-Niewiadomiu to jedna z priorytetowych inwestycji miasta, prowadzona w dużej mierze dzięki dofinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej. Od kilku lat odnawiane były kolejne kopalniane przestrzenie – zmodernizowano wieżę ciśnień oraz budynki stolarni, sprężarkowni, maszynowni szybów „Głowacki” i „Kościuszko”. Pomiędzy poszczególnymi budynkami „Ignacego” powstał m.in. industrialny plac zabaw i rozrywki dla dzieci oraz rekreacyjno-wypoczynkowy teren, który tworzy atrakcyjną całość dla odwiedzających. W kompleksie Kościuszko Zabytkowej Kopalni Ignacy przygotowano interaktywną ekspozycję „Wiek Pary” poświęconą rewolucji przemysłowej.

Osoby, które wybierają się na wielkie otwarcie kopalni do rybnickiej dzielnicy Niewiadom dowiezie tam autobusowa bezpłatna linia specjalna. Autobus odjeżdżać będzie sześć razy dziennie, startując z dworca Komunikacji Miejskiej, by przez przystanki „Plac Wolności” i „Niedobczyce Szkoła” dowieść pasażerów do dzielnicy Niewiadom, na kopalnię Ignacy.
Warto dodać, że będzie to podróż z przewodnikiem - po drodze będzie można wysłuchać opowieści o rewolucji przemysłowej i historii Zabytkowej Kopalni Ignacy.
Odjazdy – TAM:
· Dworzec KM – 11.30, 13.30, 15.30, 17.30, 19.30, 22.20
· Plac Wolności - 11.35, 13.35, 15.35, 17.35, 19.35, 22.25
· Niedobczyce Szkoła - 11.46, 13.46, 15.46, 17.46, 19.46, 22.36
· Niewiadom Ignacy - 11.50, 13.50, 15.50, 17.50, 19.50, 22.40
Odjazdy – Z POWROTEM:
· Niewiadom Ignacy – 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.50
· Niedobczyce Szkoła - 12.04, 14.04, 16.04, 18.04, 20.04, 22.54
· Plac Wolności - 12.15, 14.15, 16.15, 18.15, 20.15, 23.05
· Dworzec KM - 12.21, 14.21, 16.21, 18.21, 20.21, 23.11
Uwaga! Godzina odjazdu ostatniego autobusu może się zmienić – autobusu będzie czekał na zakończenie imprezy

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Razor

Razor E100S Power Core Czerwona

1 499,00 zł947,99 zł-37%
miejsce #2

Xiaomi

Xiaomi Mijia Electric Scooter Essential Lite

2 096,67 zł1 539,00 zł-27%
miejsce #3

Sencor

Sencor SCOOTER TWO 2021

2 548,75 zł1 999,00 zł-22%
miejsce #4

Joyor

Joyor Y6-S Czarny Z Siedzeniem

3 750,00 zł3 320,00 zł-11%
miejsce #5

Motus

Motus Pro 10 2022

4 999,00 zł4 799,00 zł
miejsce #6

Motus

Motus Pro 10 Sport 2021

6 999,99 zł6 699,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie