Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na lotnisku Katowice Airport w Pyrzowicach kończy się ważna inwestycja obsługi ruchu cargo. Ruch pasażerski w czasie świąt był ogromny

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Katowickie lotnisko inwestuje w infrastrukturę, zarówno do obsługi ruchu pasażerskiego, jak i cargoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Katowickie lotnisko inwestuje w infrastrukturę, zarówno do obsługi ruchu pasażerskiego, jak i cargoZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Adamczyk/Katowice Airport
Rok 2022 będzie dla katowickiego lotniska kolejnym rokiem inwestycji w infrastrukturę. Wiosną 2022 roku zakończy się rozbudowa bazy do obsługi technicznej samolotów w Katowice Airport w Pyrzowicach. Tymczasem jak podliczono, ruch pasażerski w czasie okresu świąteczno-noworocznego aż o 40 tysięcy pasażerów przekroczył wcześniejsze szacunki portu lotniczego, o których pisaliśmy.

Ważna inwestycja, która zakończy się w tym roku

Rozbudowa bazy do obsługi technicznej samolotów na Katowice Airport w Pyrzowicach to bardzo ważna inwestycja, która sprawi, że katowickie lotnisko będzie atrakcyjniejsze nie tylko dla obsługi ruchu pasażerskiego, ale również dla ruchu cargo.
Przedsięwzięcie podzielone jest na dwa zadania. Pierwsze to budowa przedhangarowej płyty postojowej o powierzchni 6,4 hektara z dziewięcioma stanowiska postojowymi dla samolotów kodu C (Airbus A320/Boeing 737). Prace budowalne praktycznie zakończyły się i nowa nawierzchnia zostanie oddana do użytku wiosną 2022 roku.

INFRASTRUKTURA, ZOBACZ KONIECZNIE

- Drugie zadanie rozpoczęło się w pierwszym kwartale 2021 roku i jest to budowa trzeciego hangaru, który będzie miał 9,2 tys. m kw. powierzchni i dwie zatoki do serwisowania samolotów wielkości Airbusa A321neo. Inwestycja zakończy się w połowie bieżącego roku – powiedział DZ Piotr Adamczyk, rzecznik Portu Lotniczego Katowice im. W. Korfantego.

Najemcą hangaru będzie linia lotnicza Wizz Air.
W 2022 roku ogłoszony zostanie również przetarg na wybór projektanta drugiego terminalu cargo. Budowa tego obiektu rozpocznie się w 2023 roku. Powstanie on w południowo-wschodniej części lotniska, na terenie nowej strefy cargo, która do użytku oddana została w 2016 roku. Aktualnie funkcjonuje tam terminal towarowy o powierzchni 12 tys. m kw., przed którym znajduje się duża płyta postojowa samolotów z miejscami dla 10 frachtowców.

150 tysięcy pasażerów w Katowice Airport w okresie świąteczno-noworocznym

Tymczasem katowickie lotnisko podsumowało także ruch pasażerski w okresie świąteczno-noworocznym. Wcześniej szacowano, że w tym okresie przez port lotniczy w Pyrzowicach przewinie się około 110 tysięcy pasażerów. Ludzi, którzy zechcą wrócić do Polski na święta, ale też wyjechać z kraju na odpoczynek. Okazało się, że nie doceniono magii świąt i rodzinnych spotkań krewnych z zagranicy. To dobre wieści, bo branża lotnicza wciąż zmaga się ze skutkami pandemii, które mocno ograniczyły jej działalność.
Jak mówi Piotr Adamczyk, od 17 grudnia 2021 do 9 stycznia 2022, czyli w okresie świąteczno-noworocznym, z siatki połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało 150 tysięcy pasażerów, z tego 41 tysięcy podróżowało czarterami. To o 40 tysięcy więcej niż początkowo szacowano. Najbardziej popularne kierunki tras w ruchu regularnym w okresie świąteczno-noworocznym to Dortmund (17,2 tys. pasażerów), Londyn-Luton (10,3 tys.), Kolonia/Bonn (5,8 tys.), Londyn-Stansted (5,5 tys.) i Eindhoven (5,3 tys.).

Zagraniczne "świąteczne" wakacje dla 41 tysięcy osób

Warto jednak zaznaczyć, ze 41 tysięcy osób z wspomnianych wcześniej 150 tysięcy, to pasażerowie czarterów, czyli głównie rodacy, którzy wybrali się w tym czasie na wakacje samolotami wyczarterowanymi przez biura podróży.
Dokąd lataliśmy na tegoroczne „świąteczne wakacje”?
Najczęściej wybieranym kierunkiem był Egipt.
Z Pyrzowic wystartowało wówczas 112 rejsów czarterowych w tym 53 do Egiptu (24 do Hurghady, 22 do Marsa Alam, 7 do Szarm el-Szejk), 14 na Wyspy Kanaryjskie, 12 do Turcji (Antalya), 9 do Dominikany (5 do Punta Cany, 4 do Puerto Platy), 6 do Portugalii (Madera), 4 do Omanu (Salala), 4 do Kenii (Mombasa), 4 do Meksyku (Varadero), 3 do Cancun (Meksyk), 3 do Tanzanii (Zanzibar).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera