MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na lotnisku mniej pasażerów przez koronawirusa. Czerwiec i lipiec to już lepsze wyniki. Pyrzowice, statystyki za pół roku 2020

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Lotnisko w Pyrzowicach latem 2020. Czartery zawsze były tu mocne.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lotnisko w Pyrzowicach latem 2020. Czartery zawsze były tu mocne.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojciech Radwański
W 2020 mają w sumie tylu pasażerów, ilu w 2019 mieli w miesiąc. Szokujące? Zobaczcie liczby, które pokazują, jak pandemia koronawirusa wpłynęła na branżę lotniczą i lotnisko w Pyrzowicach. W lipcu jest lepiej, dzięki lotom do Niemiec, Holandii, Grecji i Bułgarii. Pasażerów byłoby więcej, gdyby można było latać do Turcji, Egiptu i Tunezji. Zobaczcie dane za pierwsze półrocze 2020 i drugi kwartał.

W lipcu i sierpniu lotnisko w Pyrzowicach miało ponad 650 tys. pasażerów miesięcznie. Ale to było w 2019 roku. W sierpniu 2018 mieli nawet ponad 700 tys. W roku 2020 też było 660 tys. pasażerów, ale... od stycznia do czerwca. Czyli - w pół roku tyle, ile zwykle w jeden wakacyjny miesiąc. Kwiecień, maj i czerwiec to spadki rzędu 99 procent!

Ale jest nadzieja: o ile w kwietniu i maju było tu 91 i 104 pasażerów, to w czerwcu już ponad 8 tysięcy. A w piątek, 17 lipca 2020, w jeden dzień obsłużono już 6997 podróżnych. Dla porównania: topowe dni z lata 2019 to 23 - 25 tys. pasażerów.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że światowa branża lotnicza znalazła się w kryzysie nie notowanym w jej dotychczasowej, ponad 100-letniej historii. W konsekwencji wszystkie lotniska w Polsce, w tym Katowice Airport, odnotowały drastyczny spadek ruchu pasażerskiego. Oto dane dla lotniska w Pyrzowicach za pierwsze półrocze 2020 i drugi kwartał.

Pyrzowice, parking i terminal. Rok 1994. W miejscu, gdzie stoi MiG, dziś jest termonal

Pyrzowice w latach 90. Tak wyglądało nasze lotnisko. Mały te...

Drugi kwartał 2020, Pyrzowice, statystyki

W pierwszym półroczu 2020 roku, obsłużono w ruchu ogółem 660 tys. podróżnych, o 1,37 mln mniej (-67%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Bezprecedensowy spadek ruchu nastąpił w drugim kwartale 2020 i był skutkiem wstrzymanie lotów pasażerskich, które w przypadku Katowice Airport trwało 94 dni – od 15 marca 2020 do 17 czerwca 2020 W konsekwencji, od kwietnia do czerwca, w ruchu ogółem obsłużono w Pyrzowicach zaledwie 8 412 pasażerów, to jest aż o 1,3 mln mniej (-99,4%) w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku.

Po sześciu miesiącach 2020 roku znaczący spadek liczby pasażerów odnotowano w obydwu dużych segmentach ruchu, to jest rozkładowym i czarterowym.

  • Ruch regularny w pierwszym półroczu 2020: 533 tys., to jest o 796 tys. mniej (-59,9%) w porównaniu z okresem od stycznia do czerwca minionego roku.
  • Linie czarterowe przewiozły z Pyrzowic 110 tys. pasażerów, o 581 tys. mniej (-84%).
  • W samym drugim kwartale, w szczycie pandemicznego kryzysu, w ruchu regularnym obsłużono 7 881 podróżnych, o 753 tys. mniej (-99%).
  • W tym samym czasie podróżnych czarterowych było zaledwie 83, gdzie w drugim kwartale 2019 roku odprawionych ich 550 tys.
Oświetlenie nowej drogi startowej na lotnisku w PyrzowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Lotnisko w Pyrzowicach. Weszliśmy na drogę startową. Ma dziś...

Lotnisko w Pyrzowicach najmniejsze straty spowodowane pandemią koronawirusa poniosło w segmencie przewozów cargo.

  • W pierwszym półroczu w terminalu towarowym Katowice Airport obsłużono 9 071 ton ładunków, to jest o 715 ton mniej (-7,3% ) w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2019 roku.
  • Nie najgorszy był także okres od kwietnia do czerwca, w którym to firmy specjalizujące się w lotniczym transporcie ładunków przewiozły z i do Pyrzowic 4 205 ton frachtu, to jest o 669 ton mniej (-13,7%) niż w drugim kwartale ubiegłego roku.

W pierwszym półroczu 2020 roku odnotowało w Pyrzowicach 9 350 startów i lądowań, to jest o 8 822 mniej (-48,5%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W bardzo trudnym drugim kwartale operacji było 2 285, to jest o 9 014 mniej (-79,9%) w porównaniu z okresem od kwietnia do czerwca ubiegłego roku. Relatywnie najmniejszy spadek liczby operacji w Pyrzowicach, w porównaniu z większością polskich lotnisk, wynika z faktu, że zakaz lotów nie dotyczył przewozów towarowych, a Katowice Airport od lat jest największym regionalnym portem lotniczym w kraju w tym segmencie ruchu.

- Dane, które spływają z całego świata po pierwszym półroczu bieżącego roku nie pozostawiają wątpliwości, że branża lotnicza jest w gronie tych działów gospodarki, które zostały najbardziej dotknięte kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa - mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

I dodaje: Według danych europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych ruch pasażerski na Starym Kontynencie spadł w drugim kwartale bieżącego o ponad 95%. W tym czasie większość europejskich portów, w tym Katowice Airport, zostało praktycznie w całości odciętych od źródeł przychodów. Na szczęście w Pyrzowicach od 17 czerwca konsekwentnie wracamy do latania. Linie lotnicze odbudowują systematycznie swoje siatki połączeń. Z każdym mijającym tygodniem widzimy znaczący wzrost zainteresowania podróżami lotniczymi i to nie tylko do pracy, czy do rodziny ale także na wakacje. Nasz dobowy rekord, po wznowieniu lotów, to jak na razie 7 101 podróżnych. Oczywiście nie może się on równać z zeszłorocznymi wynikami, kiedy to w szczycie sezonu obsługiwaliśmy w trakcie 24 godzin nawet do 25 tysięcy pasażerów. Mimo wszystko jest to dobry prognostyk na najbliższe tygodnie.

Lotnisko w Pyrzowicach, popularne kierunki, lato 2020

Linie lotnicze największe wypełnienia w ruchu regularnym notują obecnie na trasach pomiędzy Pyrzowicami Holandią i Niemcami.
W przypadku czarterów najpopularniejsze są Grecja i Bułgaria.

- Z perspektywy odbudowy ruchu w Katowice Airport optymalna byłaby sytuacja, gdyby pojawiła się możliwość wykonywania rejsów z Polski do Turcji, Egiptu i Tunezji.” – mówi Artur Tomasik.

Nie przeocz

Tomasik dodaje: Zarówno lotnisko, jak i przewoźnicy są przygotowani do obsługi pasażerów w nowym reżimie sanitarny. Dbamy o przestrzeganie wszystkich procedur i w tym momencie, ze wszystkich działów transportu, lotnictwo jest tym, w którym nowe zasady ochrony zdrowia podróżnych są realnie oraz na dużą skalę wdrożone i stosowane.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. GTL SA przed pandemią koronawirusa szacował, że w tym roku będzie miał 5,5 mln pasażerów.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni