Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Marsie wylądował łazik Perseverance. W czipie ładownika jest nazwisko pracownika Planetarium Śląskiego. Transmisja LIVE

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Dziś wieczorem łazik Perseverance ma wylądować na Marsie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dziś wieczorem łazik Perseverance ma wylądować na Marsie.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Ruptly/x-news
Lądowanie łazika Perseverance na Marsie zaplanowane było na czwartek, 18 lutego 2021, o godz. 21.55 naszego czasu. Wszystko poszło zgodnie z planem. Łazik zawiózł ze sobą na Czerwoną Planetę nazwisko pracownika Planetarium Śląskiego. Jest to najdoskonalszy pojazd ze wszystkich dotychczasowych wysłanych na Marsa.

Marzeniem naukowców jest odkrycie śladów życia na Marsie. Perseverance miał więc wylądować na dnie krateru Jezero o szerokości 45 km, bo zdaniem naukowców, właśnie tam może się kryć bogaty zbiór skamieniałych mikroorganizmów.

Misja Mars 2020 NA ŻYWO Lądowanie na Marsie - transmisja LIVE

Łazik ma pozostać na Marsie dwa lata. Jest wyposażony w kamery, mikrofony, nadajniki i siedem specjalistycznych instrumentów, m.in. do obrazowania składu chemicznego powierzchni Marsa, eksperymentalne urządzenie do produkcji niewielkiej ilości tlenu, czujniki temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia i wilgotności, a także spektrometr do wykrywania związków organicznych.

Perseverance to piąty i zdecydowanie najbardziej skomplikowany pojazd, jaki NASA wysłała na Marsa od czasu Sojournera w 1997 roku.

- To będzie cała ofensywa marsjańska, ponieważ równolegle z amerykańskim łazikiem lecą też dwie sondy: chińska i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest w pewnym stopniu kontynuacją misji, które trwają. Perseverance jest wzorowany na Oportunity wysłanym w 2012, ale ze wszystkich dotychczasowych jest najbardziej zaawansowany technologicznie – mówi Jarosław Juszkiewicz z Planetarium Śląskiego w Chorzowie.

Nie przeocz

Perseverance ma nowość: radar, który ma zbadać strukturę Marsa. Ma bowiem wniknąć w głąb gruntu na 10 m.

- Tego jeszcze nie było i wszyscy jesteśmy tego bardzo ciekawi tego, co zobaczymy - podkreśla Juszkiewicz.

Perseverance ma też dron, który pozwoli spojrzeć na Marsa z góry. Gdyby to się powiodło, w przyszłości będzie można wysłać całą ich eskadrę.

- Interesującym elementem misji tego łazika jest pobranie próbek marsjańskiego gruntu, włożenie do pojemników i przechowanie ich do czasu, aż przybędzie tam kolejna misja – załogowa czy bezzałogowa. Do tej pory mamy tylko próbki gruntu Księżyca. Gruntu żadnej z planet nie mamy – podkreśla Jarosław Juszkiewicz.

Zadań przed łazikiem sporo, ale choć jest najdoskonalszy ze wszystkich dotychczasowych sond, również on musiał przebić się przez marsjańską atmosferę.

Zobacz koniecznie

- To najtrudniejsze minuty, wszystko od nich zależy. Mars ma dość cienką atmosferę, ale jest jednocześnie dość pechową planetą i różne rzeczy się działy. Jedna z sond się spaliła, inna minęła Marsa, jeszcze inna wylądowała, ale się nie odezwała. Więc jest pewna niewiadoma – mówił nam jeszcze przed lądowaniem Juszkiewicz.

On sam osobiście był zainteresowany pomyślnym wylądowaniem łazika, ponieważ wyniósł on w przestrzeń kosmiczną... jego nazwisko.
- Byłem jednym z tych, którzy otrzymali symboliczny „bilet na Marsa” i moje nazwisko znajduje się w czipie ładownika, który dziś osiadł na tej planecie – mówi Juszkiewicz.

Kiedy zakończy się rozbudowa Planetarium w Chorzowie i pojawi się w nim nowoczesny sprzęt, prawdopodobnie zobaczymy ciekawy seans dotyczący Marsa.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo