Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na motorach śladami księcia Mieszka IV Laskonogiego [ZDJĘCIA]

Alek
Na motorach śladami księcia Mieszka IV Laskonogiego
Na motorach śladami księcia Mieszka IV Laskonogiego Grzegorz Nowak/ZAMEK
Rok 2015 został ogłoszony w powiecie raciborskim „Rokiem Mieszka IV Laskonogiego - księcia raciborskiego i władcy Polski”. Motocykliści z Raciborza postanowili uczcić to w nietypowy sposób. Grupa 20 pasjonatów ryczących maszyn wyruszyło w rajd śladami księcia Mieszka Laskonogiego.

Na motorach śladami księcia Mieszka IV Laskonogiego

20 motocyklistów wyruszyło w trasę śladami raciborskiego i krakowskiego księcia Mieszka IV Laskonogiego. Trasa prowadziła z Raciborza przez Oświęcim do Krakowa, a zakończyła się Mszą św. za Ojczyznę.

Przypominajmy, rok 2015 został ogłoszony w powiecie raciborskim „Rokiem Mieszka IV Laskonogiego - księcia raciborskiego i władcy Polski”.

Mieszko IV Laskonogi to książę raciborski i krakowski Mieszko IV Laskonogi (ok. 1142-1211), syn księcia Władysława II Wygnańca, wnuk księcia Bolesława Krzywoustego, był twórcą księstwa raciborskiego, panem na Krakowie, dzielnicowym władcą Polski.
Jako władca ziem nad górną Odrą dał się poznać jako dobry gospodarz - zapoczątkował osadnictwo miejskie, rozwijał górnictwo kruszcowe oraz handel. Był dobrodziejem Kościoła. Fundował i wspierał klasztory. W grodzie w Raciborzu, gdzie najczęściej przebywał, działała książęca mennica. W 1210 roku, jako najstarszy żyjący potomek Krzywoustego, objąłwładzę wielkoksiążęcą w Krakowie, stając się władcą senioralnym w państwie Piastów. Po śmierci w 1211 roku został pochowany w kościele katedralnym na Wawelu.

W 2011 r. obchodzono rocznicę 800-lecia śmierci księcia Mieszka. Po dokonaniu rewaloryzacji obiektów Zamku Piastowskiego w Raciborzu i adaptacji na cele Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej uzasadnione i naturalne jest zintensyfikowanie działań propagujących postać księcia raciborskiego i krakowskiego Mieszka IV Laskonogiego bezpośrednio związanego z tym miejscem. Podjęto już w tym celu szereg przedsięwzięć kulturalnych i edukacyjnych, m.in.: zorganizowano uroczystą Mszę św. w Katedrze Wawelskiej, wykonano pamiątkowe medale okolicznościowe z podobizną księcia.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i córka nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!