Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początku 2020 roku otwarte zostaną dwa nowe baseny w Katowicach. Jak będą wyglądały?

Stefan Kowlaski
Wnętrza basenów przy ul. Hallera oraz Kościuszki
Wnętrza basenów przy ul. Hallera oraz Kościuszki mat. prasowe
Na początku 2020 roku otwarte powinny zostać dwa nowe baseny w Katowicach - przy ul. Hallera oraz Kościuszki. Do budowy każdego z basenów zużyto 2850 metrów sześciennych betonu i 182,5 tony stali. Oba obiekty posiadają nowoczesne systemy wykrywania utonięć.

Urząd Miasta Katowice zapowiada, że już na początku 2020 roku powinny rozpocząć się odbiory nowego basenu przy ul. Generała J. Hallera w Katowicach. Kilka tygodni dłużej potrwa budowa basenu przy ul. T. Kościuszki.

Oba obiekty stosują innowacyjne rozwiązania na skalę kraju, takie jak zabudowany na stałe system wykrywania utonięć. Do tego dochodzi również system fotowoltaiczny, który częściowo pokryje zapotrzebowania energetyczne obiektów.

- Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia, sale sportowe, sauny - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Baseny w dzielnicach zamiast jednego aqua parku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura, która zwiększy bezpieczeństwo, dzięki zastosowaniu na stałe po raz pierwszy w Polsce systemu wykrywania utonięć.

Baseny w liczbach (dla każdego z basenów):

  • pow. użytkowa – 4675,73 m2
  • pow. zabudowy – 2989,55 m2
  • pow. lustra wody – 657,30 m2
  • kubatura Sali gimnastycznej – 4564,0 m3
  • kubatura całego budynku – 31379,0 m3
  • max wys hali basenu w świetle konstrukcji – 9,3 m
  • niecka sportowa 25*16 m (6torów)
  • niecka rekreacyjna
  • zjeżdżalnia o dł 80m
  • sala sportowa (gimnastyczna)
  • sauny

Do budowy każdego z basenów zużyto 2850 metrów sześciennych betonu i 182,5 tony stali

Do wykonania zostało jeszcze wykończenie prac przy elewacjach budynków, zagospodarowanie terenu, roboty malarskie, dostawa i montaż wyposażenia, ale też wykonanie systemu wykrywania utonięć oraz system BMS (system zarządzania budynkiem) i budowa peronu tramwajowego obsługującego basen przy ul. Kościuszki.

Nie przegapcie

Pod koniec grudnia montowane są dna basenów rekreacyjnych okładziny, sufity i części instalacji w pływalni, która oddana zostanie ze względu na prace dodatkowe nieco później. Basen przy ul. Hallera już został próbnie napełniony wodą, a szkolenia i odbiory wstępne w tym obiekcie zaplanowano na pierwsze tygodnie stycznia.

- Aktualnie uruchamiamy nowoczesną technologię uzdatniania wody - mówi Arkadiusz Truszkowski dyrektor projektu z firmy NDI. - Składają się na nią filtry podciśnieniowe, lampy UV oraz system wytwarzania podchlorynu sodowego na zasadzie elektrolizy membranowej z chlorku sodu. Te rozwiązania oprócz zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu użytkowania, zapewniają najwyższą jakość wody oraz niskie zużycie energii i odczynników chemicznych.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera