Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na przystanku autosan, czyli PKS. Pamiętacie taką podróż? ZDJĘCIA

tos
Na terenie obecnego województwa śląskiego funkcjonowało kilkanaście przedsiębiorstw PKS. Zdecydowana większość nie przetrwała.
Na terenie obecnego województwa śląskiego funkcjonowało kilkanaście przedsiębiorstw PKS. Zdecydowana większość nie przetrwała. archiwum DZ
Gdy niewiele osób w naszym kraju posiadało samochód, podstawowym środkiem komunikacji dla wszystkich był transport publiczny. Tam, gdzie nie docierała kolej czy połączenia realizowane przez WPK, a potem KZK GOP, dojechać można było PKS-em. Zazwyczaj był to autosan H9 - kultowy autobus produkowany przez prawie trzydzieści lat przez fabrykę w Sanoku.

PKS, czyli w skrócie Państwową Komunikację Samochodową, w Polsce uruchomiono tuż po II wojnie światowej. Początkowo wykorzystywała ona wozy z demobilu, ale z czasem jej tabor zmieniał się na bardziej autobusowy. Na trasach pojawiały się polskie jelcze czy autosany, ale też na przykład czechosłowackie karosy.

Dla wielu PKS-y były środkiem zwykłego codziennego dojazdu do pracy, szkoły, lekarza czy na zakupy. Autobusy były też skomunikowane z pociągami. Pamiętacie czasy, gdy po przyjeździe do Wisły czy Żywca koleją niemal natychmiast można się było przemieścić do Łabajowa, Istebnej, Żabnicy czy Ujsół?

PKS-y dostrzec można w wielu starych polskich filmach. W latach 70. i 80., gdy mało kto dysponował samochodem, autobusy PKS docierały do najmniejszych wiosek. O ile w latach siedemdziesiątych autobusy miejskie na Śląsku i w Zagłębiu miały kolor czerwony, to PKS-y malowano na niebiesko. Później każdy z przewoźników decydował o własnej kolorystyce taboru.

Zobacz zdjęcia:

Do końca lat 80. na terenie obecnego województwa śląskiego funkcjonowało kilkanaście przedsiębiorstw PKS. Do dzisiaj funkcjonują one m.in. w Pszczynie czy Częstochowie. Zdecydowana większość nie przetrwała jednak próby czasu. Już w 2006 roku przestał działać PKS Będzin, który w ostatnim czasie współpracował też z KZK GOP w ramach obsługi połączeń autobusowych. W 2010 roku zlikwidowano PKS-y w Rybniku i Zawierciu, a w 2012 roku w Cieszynie. W zeszłym roku przewozu osób zaprzestał z kolei PKS Lubliniec.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo