Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Skałkę do Świętochłowic wrócił żużel ZOBACZ ZDJĘCIA

Zbigniew Anioł, Sonia Cichoń
Główna Komisja Sportu Żużlowego zapowiada, że stadion "Skałka" będzie wkrótce gospodarzem kolejnych imprez
Główna Komisja Sportu Żużlowego zapowiada, że stadion "Skałka" będzie wkrótce gospodarzem kolejnych imprez
Po 13 latach przerwy na świętochłowicki stadion wrócił żużel. Ma tutaj zagościć na stałe. Miasto szuka chętnych do nauki czarnego sportu. Szkolenie młodzieży już się rozpoczęło

Ponad 13 lat temu fani czarnego sportu mogli na świętochłowickiej "Skałce" po raz ostatni usłyszeć ryk silników i poczuć zapach metanolu. Stagnacja być może trwałaby dalej, gdyby nie ludzie zakochani w żużlu. Dzięki nim, dzień 17 lipca 2015 roku zapisze się na kartach historii pod hasłem: reaktywacja żużla w Święto-chłowicach. Mowa o członkach klubu kibica MS Śląsk Świętochłowice.

Łatwo nie było. Zaczęli od przypominania wszystkim, że na "Skałce" był kiedyś żużel i to tutaj rozpoczynali swoją karierę wielcy mistrzowie. Krok po kroku wydeptywali kolejne ścieżki, nie poddawali się, aż swój cel osiągnęli. Poświęcając wolny czas, nie patrząc na pogodę, podjęli się wszystkich potrzebnych prac. Najważniejszym zadaniem było przygotowanie toru, który teraz wygląda bardzo dobrze. Otrzymał licencję Polskiego Związku Motorowego i nadaje się już do jazdy. Przede wszystkim, zainstalowano dmuchaną bandę, która jest wymogiem koniecznym, by przygodę z żużlem mogli zacząć młodzi adepci. A chętnych w mieście nie brakuje.

ZOBACZ KONIECZNIE:
WIEKI POWRÓT ŻUŻLA DO ŚWIĘTOCHŁOWIC NA SKAŁKĘ ZDJĘCIA

Pełną parą ruszyła więc szkółka żużlowa, w której już teraz trenuje dziesięciu chłopców. Młodzi zawodnicy mogą liczyć na pomoc i wsparcie kilku innych znakomitych żużlowców, na czele z Pawłem Waloszkiem, wicemistrzem świata z 1970 roku. Mimo że legenda święto-chłowickiego speedwaya ma 77 lat, to nie potrafił odmówić sobie, aby... potrenować na odnowionym torze, a przed turniejem z okazji reaktywacji żużla przejechać rekreacyjnie kilku kółek.

- Chłopcy spotkali się już z twardą rzeczywistością. Trenowali na motocyklach, a na trybunach była rodzina, znajomi, kibice, więc presja była na pewno duża. Ale poradzili sobie bardzo dobrze - mówi trener młodych żużlowców, Krzysztof Bas. - W szkółce zajęcia będą prowadzone dwutorowo. Obok zajęć praktycznych na torze, będą teoria oraz zajęcia przygotowania fizycznego - dodaje.

Miłośnicy żużla dostali także wsparcie z Urzędu Miasta. W tym roku, na odbudowę speedwaya, magistrat łącznie przeznaczy ok. 300 tys. zł. Założenie? Żużel ma być w Świętochłowicach - jak dawniej - sportem numer jeden. Co więcej, kibice już mogą szykować się na kolejne wielkie widowiska.
- "Skałce" na pewno zostanie przyznana jakaś impreza z ramienia Polskiego Związku Motorowego. Mogę też zadeklarować, że postaramy się wesprzeć finansowo szkolenie młodzieży w waszym mieście - zapowiada Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

W Świętochłowicach nikt nie kryje radości z powrotu czarnego sportu. Nieważne, z jakiej dzielnicy jesteś i ile masz w portfelu. Na stadionie pojawiają się seniorzy i rodzice z kilkumiesięcznymi pociechami. Mieszkańcy mówią, że miłość do speedwaya wyssali z mlekiem matki. A tradycja to przecież świętość.

- Dopóki będą kibice, to żużel w tym mieście nie zginie. Ten sport jest po prostu w naszych sercach - mówi Jan Wieczorek, mieszkaniec Lipin.

Przypomnijmy, że wciąż trwają starania o to, by wybudowany w 1951 roku w czynie społecznym stadion "Skałka" przeszedł kompletną modernizację. Jego odbudowa jest ogromnym wyzwaniem, a miasto - przyskali swojego budżetu - nie jest w stanie jej sfinansować.

W związku z tym, zlecono stworzenie koncepcji takiej formuły finansowej i prawnej, aby renowację stadionu sfinansować z pomocą inwestora prywatnego, w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Polega ona na tym, że partner prywatny projektuje, buduje, finansuje, zarządza i utrzymuje całe przedsięwzięcie, udostępniając infrastrukturę miastu, które za opłatą będzie ją wykorzystywać na własne potrzeby, ponosząc koszty za użytkowanie obiektu. Prezydent Dawid Kostempski zapowiedział, że rok 2015 to próba wyłonienia owego inwestora i dyskusja nad wszystkimi aspektami prawnymi i finansowymi. Wstępnie, prace remontowo-budowlane zaplanowano na lata 2017-2018. Kulminacyjne rozmowy mają odbyć się jesienią br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!