Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku można lepiej żyć

prof. Witold Orłowski
Witold Rogala
Rozmowa Aldony Minorczyk-Cichy z prof. Witoldem Orłowskim, ekonomistą PAN, doradcą prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Lecha Kaczyńskiego, a obecnie premiera Donalda Tuska

W kampanii wyborczej politycy obiecali nam ustawę metropolitalną. Czy Śląskowi potrzebna jest metropolia?
Coś trzeba ze Śląskiem zrobić. Macie kilkanaście słabo współpracujących ze sobą ośrodków. To powoduje, że żyje się wam gorzej, niż mogłoby. Rozwiązań zmiany tego stanu rzeczy jest wiele, w tym ustawa śląska na wzór warszawskiej. Ale podkreślam - to nie jedyna możliwość. Istotne jest osiągnięcie celu, czyli współpraca miast dla dobra jego mieszkańców.

Prywatyzacja spółek górniczych wywołuje emocje. Ma tylu zwolenników co przeciwników. Przyniesie nam pożytek?
Nie widzę powodu, żeby w ogóle kogokolwiek zachęcać do prywatyzacji kopalń, bo to powinno być dla wszystkich oczywiste. Niech ci, którzy uważają, że te zakłady powinny pozostać w rękach państwa znajdą logiczne argumenty na uzasadnienie swoich racji. Na świecie wszystkie przedsiębiorstwa są prywatne. Czy polskie kopalnie są czymś wyjątkowym?

Czy możliwe i potrzebne jest wytworzenie mechanizmów, które pozwolą zacieśnić współpracę pomiędzy śląskimi uczelniami?
To jest i konieczne, i możliwe. Macie ogromny potencjał naukowy, badawczy, akademicki i tak naprawdę jest on marnowany, gdyż nie ma ścisłej współpracy pomiędzy waszymi uczelniami. Najlepszą zachętą dla uniwersytetów i politechnik do nawiązania współpracy, prowadzenia wspólnych projektów będzie usunięcie barier, które obecnie je przed tym powstrzymują. Nie widzę tutaj potrzeby odgórnej regulacji, tylko po prostu sprzyjającą atmosferę.

Lotnisko w Pyrzowicach rozbudowuje się i ma ambicje być największym portem regionalnym w Europie. Brakuje nam jednak dróg dojazdowych do lotniska. Czy jest szansa na to, by w ciągu najbliższych 4 lat to się zmieniło? Czy zostanie tam doprowadzona A1 - tak ze strony Łodzi, jak i Piekar Śląskich?
Ale dlaczego Pyrzowice mają być tylko portem regionalnym, choćby i największym? Oczywiście to zależy od decyzji śląskich władz, jednak w tym przypadku nie należy się wstydzić większych ambicji, zamykać sobie drogi. Poza Warszawą to właśnie Pyrzowice, czyli miejsce pomiędzy Katowicami a Krakowem, mają szansę by zostać największym polskim portem międzynarodowym. Chodzi tylko o porozumienie się władz śląskich i małopolskich. Korzystać z tego portu mogliby także mieszkańcy Ostrawy. Dobra komunikacja do portu to jeden z warunków jego rozwoju.

Na Śląsku potrzebne są nowoczesne koleje. Chcemy remontu Centralnej Magistrali Kolejowej i szybkiego połączenia Katowic z Ostrawą. To możliwe?
Centrala tak naprawdę etapami, ale już jest modernizowana. Co do połączenia z Ostrawą, to musicie się zastanowić: co macie do zaoferowania mieszkańcom tego regionu, po co oni mają do was przyjeżdżać, aby budowa takiego połączenia się opłacała. Tu kłania się sprawa choćby lotniska w Pyrzowicach. Duże, międzynarodowe ściągnie mieszkańców Ostrawy. Musicie patrzeć na inwestycje w regionie globalnie. Potencjał macie przecież ogromny.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty