MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku powstanie instalacja produkcji niebieskiego wodoru. Będzie w Zabrzu

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Przemek Swiderski/Polskapresse
Wodór paliwem przyszłości. W Zabrzu powstanie instalacja produkcyjna, która jest kontynuacją prac po etapie badawczym. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisały listy intencyjne w tej sprawie z trzema firmami w ramach projektu z obszaru wodorowego „Blue H2”. - Z potencjału niebieskiego wodoru, dzięki stosunkowo prostej i taniej technologii, będą mogli skorzystać dotychczasowi odbiorcy gazu ziemnego – zapowiada Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. Rozwoju. Gotowość techniczna instalacji badawczej planowana jest już na 2023 rok.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało listy intencyjne z trzema firmami w ramach projektu z obszaru wodorowego „Blue H2”. Współpraca z partnerami przemysłowymi ma umożliwić kontynuację prac, po etapie badawczym, poprzez zastosowanie instalacji produkcji niebieskiego wodoru m.in. w hutniczych procesach technologicznych.

- Bezpieczeństwo energetyczne naszych odbiorców to z jednej strony zagwarantowanie im ciągłości dostaw gazu, z drugiej – inwestycje w paliwa alternatywne. Koncentrując się na tym co tu i teraz, nie zapominamy o przyszłości. Badania i rozwój stanowią ważny element długofalowej strategii PGNiG, wpisujący się w ideę budowania koncernu multienergetycznego. Dlatego nawiązujemy kolejne strategiczne partnerstwa i tworzymy realne warunki dla rozwoju krajowej energetyki opartej na nisko i zeroemisyjnych gazach takich jak niebieski czy zielony wodór – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes zarządu PGNiG SA.

Nie przeocz

Oprócz PGNiG i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, list intencyjny podpisały firmy przemysłowe i huty działające na terenie województwa śląskiego, czyli ECOGLASS Sp. z o.o., Huta Pokój SA i Messer Polska Sp. z o.o.

Zabrze. Na Śląsku zostanie wybudowana instalacja produkcyjna niebieskiego wodoru

Projekt „Blue H2” zakłada opracowanie technologii wytwarzania niebieskiego wodoru. W ramach niego zostanie wybudowana instalacja produkcyjna, która będzie zlokalizowana na Śląsku w Zabrzu. W przypadku powodzenia projektu badawczego i decyzji o budowie instalacji demonstracyjnej, niebieski wodór, pozyskiwany metodą reformingu, będzie wykorzystywany przez partnerów w procesach produkcyjnych.

– Wzrasta produkcja energii z odnawialnych źródeł, jednak nadal jest jej zbyt mało, by móc wytwarzać zielony wodór na szeroką skalę. Tymczasem z potencjału niebieskiego wodoru, dzięki stosunkowo prostej i taniej technologii, będą mogli skorzystać dotychczasowi odbiorcy gazu ziemnego – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu PGNiG ds. Rozwoju. – Dodatkowo towarzyszący produkcji wodoru wychwyt CO2 pozwoli na jego wykorzystanie oraz skuteczne obniżenie emisyjności procesów produkcyjnych i energetycznych. W ramach pierwszego etapu projektu „Blue H2” udało nam się stworzyć sieć zainteresowanych podmiotów, które zamykają pełen obieg wodoru i CO2 w gospodarce, znacząco zwiększając szanse na komercyjne wdrożenie rozwiązań wypracowanych w projekcie. Pozyskiwany drogą reformingu wodór będzie mógł być zastosowany w piecach hutniczych czy kotłach energetycznych i w zasadzie we wszelkich procesach przemysłowych, gdzie powszechne zastosowanie ma obecnie gaz, czego przykładem jest generowanie ciepła – dodaje.

Zobacz także

Instalacja będzie przede wszystkim oparta na trzech węzłach technologicznych – tzw. SMR (Steam Methane Reforming), czyli Parowym Reformingu Gazu Ziemnego, wychwycie dwutlenku węgla oraz oczyszczeniu wodoru. Nowoczesne rozwiązania, które zakłada projekt, mają być przystępne kosztowo. Surowcem, na którym bazują, jest gaz ziemny, co obniża koszt produkcji i sprzyja wdrożeniu technologii wodorowych w wielu lokalizacjach na terenie całego kraju. Gotowość techniczna instalacji badawczej planowana jest już na 2023 rok.
- Rozwój technologii wodorowych jest obecnie jednym z naszych najważniejszych obszarów działania i angażujemy się w wiele inicjatyw podejmowanych w tym obszarze tematycznym na terenie całego kraju – mówi Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. - Pracownicy Instytutu dysponują niezbędną wiedzą i doświadczeniem w przedsięwzięciach związanych z wytwarzaniem, konwersją i wykorzystaniem gazów wodoronośnych, dlatego będziemy z pewnością solidnym partnerem dla krajowego giganta gazowego, jakim jest PGNiG. W naszej ocenie transformacja energetyczna kraju musi być ściśle powiązana z rozwojem bez- i niskoemisyjnych technologii wodorowych, najkorzystniej w oparciu o krajową myśl naukową i opracowywane przez polskich inżynierów rozwiązania techniczne – dodaje.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera