MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku rozpoczyna się Metropolitalne Święto Rodziny

Marlena Polok-Kin
0rganizatorzy przedsięwzięcia zachęcają do udziału wszystkie rodziny w regionie
0rganizatorzy przedsięwzięcia zachęcają do udziału wszystkie rodziny w regionie FOT.123RF
O tym, jak ważna i zasługująca na największe honory jest dobra, silna rodzina, już po raz drugi mieszkańcom naszego regionu przypomina Metropolitalne Święto Rodziny.

Święto jest jednocześnie zaproszeniem do pochwalenia się rodziną i wspólnej zabawy na różne sposoby. Dwutygodniowy cykl imprez rozpoczyna się w sobotę.

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się przy grobie Jana Pawła II, w czasie pielgrzymki do Rzymu w 2007 roku. Inicjatorką przedsięwzięcia była prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

- Ksiądz arcybiskup Damian Zimoń przyjął pomysł Metropolitalnego Święta Rodziny bardzo ciepło. Jego entuzjazm do tego przedsięwzięcia spowodował, że potrafiłam podjąć to wyzwanie. Nieoceniona była i jest pomoc oraz wsparcie senator Krystyny Bochenek. Jej dyktando przeznaczone dla rodzin wspiera nasz konkurs humanistyczny - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, koordynator przedsięwzięcia. - W Metropolitalnym Święcie Rodziny Kościół i Senat są dwoma silnymi sojusznikami. Z dużą satysfakcją patrzę również na kolegów samorządowców. W tym roku w święcie uczestniczy jeszcze więcej ośrodków, dołączają do nas samorządy Sosnowca i Opola - podkreśla.

Trzeba się zmobilizować, zebrać dzieci i wziąć męża pod mankiet

Ideę tego święta oddają słowa arcybiskupa Zimonia: "Wpatrujcie się w święte rodziny. W tych rodzinach miłość, wierność, trwałość, szacunek dla życia, od poczęcia po naturalną śmierć, to nie są puste słowa. Takie rodziny są wśród nas. Trzeba je tylko dostrzec. Cieszmy się nimi".

Koncert inauguracyjny MŚR zaplanowano jutro w Zabrzu, w Domu Muzyki i Tańca. Rozpocznie się o godz. 17. Wystąpią Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej oraz Zygmunt Zgraja (harmonijka ustna). W drugiej części koncertu usłyszymy Arkę Noego. Wcześniej, bo już o godz. 10, w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku wystartuje I Chorzowski Bieg Rodzinny.

Oficjalna inauguracja będzie miała miejsce w niedzielę, 24 maja, podczas mszy świętych, odprawionych w katedrach w Katowicach, Gliwicach, Opolu i w Sosnowcu. Na te nabożeństwa abp Damian Zimoń zaprasza zwłaszcza jubilatów, którzy obchodzą 15., 25. czy 50. rocznicę zawarcia małżeństwa, by odnowić małżeńskie przyrzeczenia i nabrać nowych sił na dalszą wspólną drogę.
Organizatorzy zaplanowali też wykłady, koncerty, festyny, wystawy, konkursy o tematyce rodzinnej. Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się V Kiermasz Wydawców Katolickich oraz dyktando dla rodzin.

- Trzeba się zmobilizować, zebrać dzieci, wziąć męża pod mankiet i wyjść, razem spędzić czas - podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik.

Patronat honorowy nad świętem przyjęli księża arcybiskupi: Damian Zimoń i Alfons Nossol, ks. biskup Jan Wieczorek oraz wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek.

Bogaty program dla młodszych i starszych

W ramy programu II Metropolitalnego Święta Rodziny zostały wpisane imprezy, odbywające się od 23 maja do 7 czerwca w różnych miejscowościach naszego regionu.
Inaugurujący koncert odbędzie się w sobotę o godz. 17 w Domu Muzyki i Tańca. 30 maja natomiast odbędzie się rodzinne dyktando.

Dokładny program, obfitującej w różne formy rodzinnej rozrywki imprezy można znaleźć na stronie
www.swieto-rodziny.pl

Ważnymi punktami II MŚR będą także pielgrzymki do Piekar Śląskich - i ta majowa, i sierpniowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni