Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku ubieraliśmy polskich olimpijczyków! [ZDJĘCIA]

MANO
Adam Małysz w 2002 roku miał kapelusz ze Skoczowa
Adam Małysz w 2002 roku miał kapelusz ze Skoczowa olympic.org
W garniturach "Bytom" nasi sportowcy pojechali do Monachium i Pekinu, w kapeluszach ze Skoczowa - do Salt Late City, a w strojach uszytych w Świętochłowicach wybrali się do Turynu.

Na Śląsku mamy świetnych krawców, nic zatem dziwnego, że to właśnie u nas szyto stroje sportowcom. Gabriela Dziura, kierowniczka zakładów odzieżowych "Bytom" w Tarnowskich Górach doskonale pamięta czasy, kiedy ubierano polskich olimpijczyków.

- W 1972 r. szyłyśmy garnitury naszym piłkarzom na Igrzyska Olimpijskie: były tak piękne, że musiało być złoto - śmieje się pani Gabriela. - Garnitury szyliśmy z wysokogatunkowej wełny. W ciemnym kolorze, klasyczne, z nakładanymi kieszeniami bocznymi i górną, na której był nasz orzełek. Lato, Górski i Piechniczek, przyjechali do nas, a my brałyśmy miary - wspomina.
Cztery lata temu, na igrzyska olimpijskie w Pekinie, zakłady też szyły stroje wyjściowe dla olimpijczyków. Były biało-granatowe. Hitem igrzysk olimpijskich Salt Lake City w 2002 roku były czerwone, kowbojskie kapelusze ze skoczowskiej fabryki Polkap. Natomiast w Turynie w 2006 roku sportowcy mieli stroje ze świętochłowickiego Alpinusa.

ZOBACZ STROJE POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW NA OLIMPIADĘ W LONDYNIE

Jerzy Antkowiak, kreator mody, dyrektor ds. wzornictwa w Modzie Polskiej:

Podobają mi się obecne stroje dla olimpijczyków. Co by nie powiedzieć, te z lat 60, czy 70. były toporne i ciężkie. Tkaniny nie "oddychały", były sztywne, pozbawione dzisiejszej miękkości. Technologia też była taka sobie, nie mówiąc już o ponurej kolorystyce. A jeśli była, to kolory były średnio dobrane. To dotyczyło zarówno strojów dla panów i pań. Pamiętam żakiet, w którym nasza Irena Kirszenstein wyglądała jak "kanarzyca z tramwaju", z całym szacunkiem dla pani Ireny. Pamiętam, że poza garniturami, projektowaliśmy także kożuchy na olimpiadę zimową w Sapporo czy we Francji. Teraz materiały mają w sobie lekkość i puszystość, a i we wzorach jest fantazja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!