Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Szyndzielni wywieszono największą w Beskidach biało-czerwoną flagę. Tak bielszczanie i turyści spędzają majówkę – ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wideo
od 16 lat
Drugi dzień „Majówki na Szyndzielni” połączony został z obchodzonym Świętem Flagi. Na wieży widokowej wywieszono największą w Beskidach biało-czerwoną flagę, a punktualnie w południe uczniowie Szkoły Kadetów im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku-Białej, stojąc na wieży widokowej, odśpiewali hymn państwowy.

Majówka na Szyndzielni. Na wieży widokowej wywieszono największą w Beskidach biało-czerwoną flagę

We wtorek, 2 maja, pod dolną stację kolejki linowej na Szyndzielnię przybyli zarówno bielszczanie, jak i turyści, aby wyruszyć w wagonikach do jej górnej stacji i wziąć udział w górskiej majówce, czyli „Majówce na Szyndzielni” zorganizowanej przez bielską spółkę ZIAD.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Drugi dzień wydarzenia połączony został z obchodzonym w naszym kraju Świętem Flagi. Z tej okazji na wieży widokowej pojawiła się pokaźnych rozmiarów flaga Polski, a na stopniach prowadzących na górny taras widokowy, stanęli uczniowie Szkoły Kadetów im. Tadeusza Kościuszki, którzy wspólnie ośpiewali hymn państwowy w samo południe.

W tym dniu, podobnie jak w poniedziałek, turyści mogli przejechać się gondolą VIP, wypróbować rowery polskiej marki Prime Bicycles, skorzystać z górskich uroków – odpocząć na leżakach oraz spróbować przysmaków przygotowanych specjalnie dla nich. Była to również okazja do świętowania razem z bielskim ZIAD 70. rocznicy uruchomienia pierwszego wagonika górskiej kolei.

Dwa dni świętowania

Poniedziałek przy górnej stacji kolejki linowej upłynął pod znakiem majowego pikniku przy pięknej, słonecznej pogodzie. Na turystów czekała strefa gastronomiczna z grillem i napojami. Dla najmłodszych przewidziano zabawy z animatorami, balonowe zwierzaki, bańki mydlane oraz warsztaty tworzenia okazjonalnych przypinek. Nie mogło zabraknąć strefy leżakowania.

Kulinarną atrakcją był także żurek przygotowany przez załogę Restauracji Dębowa. Rozdano do degustacji aż 200 porcji, na których przygotowanie zużyto 5 kg grzybów, 15 kg boczku, 20 kg ziemniaków i 200 jaj.

Flaga państwowa na wieży widokowej tuż obok górnej stacji Kolei Szyndzielnia. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na Szyndzielni wywieszono największą w Beskidach biało-czerw...

Powstanie Kolei Linowej Szyndzielnia

Początek budowy kolei linowej na Szyndzielnię przypada na 1951 r. Inicjatorem budowy nowatorskiej, pierwszej w Polsce kolei gondolowej były Polskie Koleje Linowe z siedzibą w Zakopanem.

Montaż prowadził krakowski Zarząd Inwestycji Kolejowych. Projektantką dwóch budynków stacyjnych była inż. arch. K. Różyska, a wykonawcą robót – Bielskie Przemysłowe Zjednoczenie Budowlane. Budowa kolei trwała ponad dwa lata.

Pierwsza gondola wyjechała na Szyndzielnię 21 grudnia 1953 roku. Jak pisała ówczesna prasa – "na uroczyste otwarcie przybyli przedstawiciele partii, Ministerstwa Komunikacji, Ministerstwa Kultury Fizycznej, Komitetu ds. Turystyki, Prezydium Wojewódzkiego, Miejskiej Rady Narodowej, przodownicy zakładów pracy, rzesze sportowców i turystów. W tym dniu na szczyt wjechało koleją ponad 2 tys. osób".

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera