Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na wyremontowanym deptaku w Rybniku stawiają pierwsze ogródki [ZDJĘCIA]

Barbara Kubica
Deptak w Rybniku z ogródkami: Koniec z pstrokacizną
Deptak w Rybniku z ogródkami: Koniec z pstrokacizną Barbara Kubica/Dziennik Zachodni
Na wyremontowanym jesienią ubiegłego roku za ponad 11 milionów złotych deptaku w Rybniku pojawiają się pierwsze ogródki letnie. W tym roku - zgodnie z zaleceniem prezydenta miasta - mają być ujednolicone. - Koniec z pstrokacizną - zaznacza Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

W kilku miejscach na reprezentacyjnym, rybnickim deptaku są już ogródki letnie. Otwarcie większości z nich zaplanowano na majowy weekend. Zgodnie z zaleceniem prezydenta miasta - właściciele ogródków przy ich montażu, muszę się kierować kilkoma żelaznymi zasadami.

- Koniec z tandetą i pstrokacizną. Ogródki mają być eleganckie - mówią urzędnicy.

Czy to się udaje?

W Rybniku wymyślono, że każdy ogródek powinien być wykonany z elementów łatwo rozbieralnych, umożliwiających jego szybki demontaż, a jego wyposażenie powinny stanowić meble wykonane z tworzyw naturalnych, np. wikliny, ratanu, drewna, bądź metalu. Zewnętrzne ogrodzenie ogródków powinno być wykonane z obsadzonych krzewami i kwiatami donic, których wygląd i gabaryty zostaną także szczegółowo określone.

Osłoną przed słońcem lub deszczem na terenie ogródków w ciągu deptaka mogą być wyłącznie parasole, które powinny być wielokątne, o średnicy nie większej niż 4,5 m. Na terenach wyznaczonych bezpośrednio przy elewacjach dopuszczalne jest zastosowanie markiz. Oba rodzaje osłon powinny być w jednolitym kolorze (beżowym) i nie powinny wystawać poza obręb ogródka więcej niż 10-15 cm.

Na terenie ogródków będą mogły być umieszczone rollbary oraz niskie lodówki wkomponowane w rollbar. Akcenty reklamowe sponsora i podmiotu prowadzącego ogródek będą mogły być umieszczane tylko na lambrekinach parasoli lub markiz oraz na meblach – przedsiębiorcy nie mogą poza obrębem ogródka wystawiać tablic, stojaków ani innych tego typu urządzeń do prezentacji menu lub asortymentu.

Czy przedsiębiorcy trzymają się tych zasad? Na razie nie jest źle. Wzorcowo wygląda na przykład ogródek, który powstał na Placu Jana Pawła II, tuż przy Bazylice. Podobnie jest z ogródkiem montowanym na skrzyżowaniu ulicy Sobieksiego i św. Jana, ale już niżej na Sobieskiego, blisko rynku właściciel ogródka zdecydował się na czerwono-beżowe parasole. Wszystko wskazuje na to, że będzie jednak musiał je wymienić. Choć w uchwale zawierającej wytyczne nie przewidziano sankcji wobec łamiących przepisy, to urzędnicy podkreślają, że właściciel obiektu dostanie nakaz jego zmiany, albo będzie musiał zwinąć ogródek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!