Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nad Białą mieszkańcy biorą się za smog

Jacek Drost
Fot. jacek drost
W centrum Bielska-Białej zbierane są podpisy pod petycją do władz miasta w sprawie walki z zanieczyszczonym powietrzem.

Zbiórkę podpisów wśród mieszkańców Bielska-Białej pod petycją w sprawie podjęcia przez władze miasta realnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w mieście rozpoczęli wczoraj przedstawiciele Razem Podbes-kidzie. Z kolei Stowarzyszenie Niezależni.BB tworzą nad Białą koalicję antysmogową – pierwsze spotkanie już w najbliższy piątek, 20 stycznia.

– Takie działania są absolutnie konieczne, bo w porównaniu na przykład z Krakowem bardzo niewiele robimy – uważa radna niezależna Małgorzata Zarębska ze Stowarzyszenia Niezależni.BB. Dodaje, że cieszy się, iż pomysłem koalicji antysmogowej zainteresowały się różne środowiska.

Jarosław Hess, członek Zarządu Okręgu Razem Podbeskidzie, podkreśla, że Bielsko-Biała w statystykach dotyczących zanieczyszczenia powietrza jest na wysokiej pozycji.

– Władza coś robi, jakieś pieniądze przeznacza na wymianę kotłów, ale to stanowczo za mało, bo w takim tempie wymiana kotłów potrwa 40 lat i ze smogiem się nie uporamy. Dopłaty są za niskie, za mało jest akcji edukacyjnych, nie mamy nawet dobrych mierników zanieczyszczenia powietrza, tablic informacyjnych i alarmów antysmogowych – wylicza Hess.

Stąd zrodził się pomysł skierowania do władz Bielska-Białej petycji w sprawie zintensyfikowania walki ze smogiem. Można ją podpisać do piątku na moście nad Białą w ciągu ul. 11 Listopada w godz. 14.30-16.30.

Zbigniew Michniowski, pełnomocnik prezydenta miasta ds. zrównoważonego rozwoju, nie zgadza się z tymi zarzutami. Stwierdził, że po komunikacie Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczącym 50 najbardziej zanieczyszczonych miast, pojawiła się moda na podejmowanie różnego rodzaju deklaracji, tymczasem Bielsko-Biała od wielu lat stara się systematycznie walczyć ze smogiem, m.in. dopłacając do kotłów (na 6 tys. zostało już wymienionych 1,5 tys.), zmodernizowano elektrociepłownię i teraz spala 30 proc. mniej węgla, gmina prowadzi różne szkolenia i działania edukacyjne, a w 2013 r. Bielsko-Biała dostała europejską nagrodę za najlepszy projekt dotyczący ochrony klimatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!