Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi era seniorów. W Tychach i Bytomiu mają ofertę specjalną

Mateusz Demski
Z najnowszego raportu Głównego Urzędu  Statystycznego „Ludność w wieku 60+. Struktura demograficzna i zdrowie” wynika bowiem, że w 2030 roku 29 proc. społeczeństwa będą stanowić mieszkańcy w wieku 60 lat i starsi, a w 2050 – 40,4 proc.
Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Ludność w wieku 60+. Struktura demograficzna i zdrowie” wynika bowiem, że w 2030 roku 29 proc. społeczeństwa będą stanowić mieszkańcy w wieku 60 lat i starsi, a w 2050 – 40,4 proc.
Za dwadzieścia parę lat 40 proc. mieszkańców Śląska będzie w wieku 60+ Nadchodzi era seniorów. W 2019 roku w Tychach powstanie Centrum Usług Społecznościowych. Będzie to miejsce spotkań, kształcenia 
i aktywizacji dla seniorów. A co inne miasta robią dla seniorów?

Mieszkania komunalne, mieszkania chronione, sala do rehabilitacji, świetlica. Wszystko przeznaczone dla osób powyżej sześćdziesiątki – tak samorząd w Tychach chce zagospodarować niewykorzystywany już na potrzeby edukacji budynek szkolny.
To element przygotowywania się miasta do problemu starzejącego się społeczeństwa, z którym przyjdzie niedługo nam wszystkim się zmierzyć. Demografowie pokazują liczby: żyjemy coraz dłużej, coraz dłużej chcemy być sprawni i aktywni społecznie, a co za tym idzie – nie chcemy być spychani na margines. Coraz więcej wymagamy od siebie, ale i od naszych samorządów.

Za dwadzieścia parę lat ponad 40 procent społeczeństwa będą stanowić osoby ponadsześćdziesięcioletnie. Dlatego inicjatywy takie jak tyska powinny być normą wszędzie. I nie powinny skończyć się na jednym budynku.

Co dla seniorów w Tychach?

W budynku przy Zespole Szkół nr 5 przy ul. Edukacji 11 w Tychach do 2019 roku powstanie Centrum Usług Społecznościowych dla seniorów powyżej 60. roku życia. Miasto złożyło już wniosek o dofinansowanie na realizację tej inwestycji. W CUS znajdą się mieszkania komunalne, mieszkania chronione, sala do rehabilitacji i świetlica. Centrum w założeniu ma stać się miejscem spotkań, kształcenia oraz aktywizacji społecznej najstarszych mieszkańców miasta.

To odpowiedź miasta na demografię. Już teraz co czwarty mieszkaniec Tychów ma ponad 60 lat. Za kilka i kilkanaście lat ten trend ma się nie tylko utrzymywać, ale i pogłębiać. I Tychy nie są żadnym wyjątkiem. Podobnie wygląda sytuacja w innych miastach regionu, gdzie także przygotowują się do tego. Coraz więcej samorządów stara się zapewnić jak najlepszą jakość życia osobom starszym.

Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Ludność w wieku 60+. Struktura demograficzna i zdrowie” wynika bowiem, że w 2030 roku 29 proc. społeczeństwa będą stanowić mieszkańcy w wieku 60 lat i starsi, a w 2050 – 40,4 proc.

A jak chcą pomóc seniorom w Tychach, w Centrum Usług Społecznościowych? Centrum będzie świadczyło usługi dla około trzydziestu tyskich seniorów. W środku znajdą się trzy mieszkania chronione oraz pięć mieszkań komunalnych.

– Z oferty Centrum będą mogły korzystać osoby powyżej 60 roku życia, które zakończyły już aktywność zawodową. Będą one mogły spędzać w Centrum co najmniej osiem godzin dziennie od poniedziałku do piątku oraz korzystać z atrakcyjnej oferty, między innymi w zakresie usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych, zajęć edukacyjnych, kulturalnych czy rekreacyjnych – mówi Bożena Nowak z Urzędu Miasta Tychy.
Seniorzy będą mogli skorzystać także z porad psychologicznych i prawnych. CUS zajmie się również aktywizacją społeczną, między innymi poprzez wolontariat międzypokoleniowy.

Według Darii Szczepańskiej, zastępcy prezydenta Tychów ds. społecznych, Centrum Usług Społecznościowych to –obok rewitalizacji miasta – jeden z priorytetów w zakresie polityki społecznej, które będą realizowane w najbliższych latach w Tychach.

– Osoby w wieku 60 plus stanowią coraz liczniejszą grupę w społeczeństwie. Będzie więc rosło zapotrzebowanie na usługi dla osób starszych, dlatego podjęliśmy decyzję o powstaniu Centrum Usług Społecznych i realizacji szeregu innych działań wspierających seniorów w naszym mieście – dodaje Daria Szczepańska.

Budowę Centrum Usług Społecznościowych, którego szacowany koszt wynosi ponad 5 mln zł miasto zamierza sfinansować w 85 procentach ze środków pozyskanych w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Wnioski o dofinansowanie ze środków europejskich składać można było do 28 lutego. Mieszkania komunalne natomiast mają zostać dofinansowane w ramach projektu ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Takie miejsca, które zrzeszają duże grupy seniorów są bardzo istotne, tym bardziej kiedy stawiają na aktywny tryb życia i nasze zdrowie – mówi Elżbieta Bąk, prezes klubu „Super Linia” z Mikołowa.

Tychy nie są oczywiście jedynym miastem w województwie, które zauważa problem niżu demograficznego i potrzeby osób starszych. W każdym prawie mieście działają uniwersytety trzeciego wieku, kluby integracji międzypokoleniowej, domy dziennej opieki, prezydenci powołują pełnomocników ds. osób starszych których zadaniem jest przygotowanie kompleksowych programów skierowanych do starszych mieszkańców.

Seniorzy w Bytomiu

Jedną z ostatnich inicjatyw było uruchomienie w październiku zeszłego roku w Bytomiu programu skierowanego do podopiecznych Dziennego Domu Opieki Medycznej „Przyjazny Dom”. W ramach projektu pacjenci otrzymują kompleksową i bezpłatną opiekę medyczną, w tym zajęcia rehabilitacyjne oraz posiłki. Seniorzy uczestniczą również w zajęciach manualnych, wykładach i pogadankach. W najbliższym czasie zaplanowano także masaże, magnetoterapię oraz leczenie ultradźwiękami.

- Konieczność tworzenia tego typu inicjatyw jest potrzebna. Jeśli chodzi o nasze społeczeństwo i politykę przestrzenną polskich miast, możemy mówić o sporym deficycie w generowaniu takiej zabudowy – mówi Agnieszka Labus, urbanistka zajmująca się problematyką odnowy miast przez pryzmat procesu demograficznego, laureatka Nagród Naukowych „Polityki”.

Według niej niezwykle istotna w przypadku realizacji tego typu inwestycji jest odpowiednia lokalizacja, a także identyfikacja realnych potrzeb mieszkańców.

– Mówimy o miejscu z założenia przyjaznym, dlatego budynek powinien być projektowany w myśl zasady projektowania uniwersalnego, czyli z perspektywy najwrażliwszych grup społecznych: osób niewidomych lub poruszających się na wózkach inwalidzkich – tłumaczy Agnieszka Labus. – Kolejnym krokiem w kreowaniu takiego miejsca powinno być odpowiednie wyposażenie, które pozwoli na aktywizację osób starszych. Powinniśmy podążać w kierunku nowych możliwości, które daje nam dzisiejsza technologia. Nie myślmy o seniorach, jako o osobach z innej epoki, ponieważ większość przedstawicieli tej grupy nie chce już być traktowana jak dziadek, albo babcia, którym trzeba ustąpić miejsca w autobusie. Seniorzy to osoby świadome.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera