Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciśnienie to zabójca! Sprawdź, czy nie grozi ci choroba nadciśnieniowa.

Agata Markowicz
Agata Markowicz
Czy wiesz, jakie masz ciśnienie krwi? Warto co jakiś czas kontrolować ciśnienie, nawet wtedy gdy wydaje ci się, że jesteś zdrowy
Czy wiesz, jakie masz ciśnienie krwi? Warto co jakiś czas kontrolować ciśnienie, nawet wtedy gdy wydaje ci się, że jesteś zdrowy 123rf
Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych. Utrzymywanie go na odpowiednim poziomie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Każdy senior powienien wiedzieć, jak mierzyć ciśnienie krwi.

Wartość ciśnienia tętniczego mierzy się milimetrami słupa rtęci (mm Hg). Jego wysokość podawana jest za pomocą dwóch wartości liczbowych. - Pierwsza, wyższa, oznacza ciśnienie skurczowe i odnosi się do wysokości ciśnienia w chwili, gdy komory serca kurczą się, aby wpompować krew do tętnic. Druga liczba oznacza ciśnienie rozkurczowe, a więc to pomiędzy uderzeniami serca, kiedy mięsień pozostaje w spoczynku - tłumaczy lekarz medycyny Arkadiusz Zieliński. U dorosłego człowieka za wzorcowe przyjmuje się ciśnienie 120/80 mm Hg. Im wyższe, tym większą pracę musi każdego dnia wykonywać serce.

Kiedy się niepokoić

O hipertensji, powszechnie zwanej nadciśnieniem, mówi się, gdy ciśnienie skurczowe utrzymuje się na poziomie 140 mm Hg lub wyższym. Lekarze nazywają nad-ciśnienie cichym zabójcą, ponieważ osoby cierpiące na tę chorobę mogą nie odczuwać objawów przez wiele lat, aż do wystąpienia powikłań. W przypadku komplikacji na leczenie często bywa za późno.

Do najbardziej charakterystycznych objawów nadciśnienia zalicza się: uczucie kołatania serca, bóle głowy lub klatki piersiowej, nadmierną pobudliwość, łatwe męczenie się oraz bezsenność. - Symptomy hipertensji łatwo mogą uciec naszej czujności, ponieważ często przypisujemy je innym dolegliwościom. Dlatego warto uważnie obserwować swoje ciało i regularnie kontrolować ciśnienie - uważa Arkadiusz Zieliński. Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, odpowiednio wczesne wykrycie i leczenie nadciśnienia pozwala zminimalizować ryzyko powikłań, takich jak zawał serca, wylew krwi do mózgu czy uszkodzenie nerek.

Skuteczna walka z chorobą wymaga od pacjenta dużej wytrwałości i zaangażowania - wiąże się m.in. z całkowitą i stałą zmianą trybu życia. Aby przywrócić normalne ciśnienie, chorzy muszą m.in. zrezygnować z tytoniu oraz alkoholu. Niezwykle ważne jest również regularne uprawianie sportu oraz zastosowanie specjalnej niskosodowej diety. Walka z cichym zabójcą wiąże się również z przyjmowaniem specyficznych leków - pacjentowi nie wolno ani zmieniać ich dawkowania, ani tym bardziej samowolnie odstawiać. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub wartości ciśnienia nie uległy obniżeniu, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii.

Jak mierzyć ciśnienie?

Pomiaru ciśnienia należy dokonywać w cichym i spokojnym pomieszczeniu (należy wyłączyć telewizor oraz inne urządzenia emitujące dźwięk). Przed pomiarem powinniśmy przynajmniej przez 10 minut odpocząć, na pół godziny wcześniej nie zaleca się również picia mocnej kawy i herbaty, alkoholu oraz palenia papierosów.

Pacjent powinien siedzieć na krześle, wygodnie oparty, z odsłoniętymi ramionami, podpartymi w takiej pozycji, żeby mankiet był na wysokości serca. Mankiet powinien być założony około 2-3 cm powyżej zgięcia łokciowego ręki. Ramię powyżej mankietu nie powinno być uciśnięte podciągniętym do góry rękawem bluzki czy koszuli, nie należy też zakładać mankietu na rękaw. W trakcie pomiaru badany powinien być odprężony i nie może rozmawiać. Wskazane jest mierzenie ciśnienia stale o tych samych porach.

Jaki ciśnieniomierz wybrać - czytaj na str. 2

Jaki sprzęt wybrać?

Kupując ciśnieniomierz, należy zwrócić uwagę m.in. na szerokość mankietu. Zbyt mały lub zbyt duży może skutkować mało precyzyjnym pomiarem ciśnienia. Standardowa szerokość oscyluje między 20 a 32 cm. Osoby z rozbudowanym mięśniem ramion powinny zakupić mankiet szerszy.

Jeżeli posługujesz się aparatem elektronicznym, pamiętaj o regularnej wymianie baterii - w przeciwnym wypadku wynik badania może być zafałszowany. Meteoropatia to przypadłość szczególnie osób dojrzałych (55+), a zwłaszcza kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Z obserwacji naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach wynika, że aż 70 proc. kobiet zbliżających się do menopauzy cierpi podczas zmian pogody. Zdecydowanie mniej na kiepskie samopoczucie wywołane aurą uskarżają się dojrzali panowie i osoby młode (w wieku 18 -25 lat). Jednak wiek to niejedyny czynnik sprzyjający tej przypadłości. Poważny wpływ na powstanie pogodowej wrażliwości mają również: choroby układu krążenia, problemy z ciśnieniem, osłabiona odporność (np. na skutek zażywanych leków lub przewlekłej choroby), stres, zaburzenia hormonalne, zła dieta i siedzący tryb życia.

Trzy złote zasady zapobiegania nadciśnieniu

1 Poznaj swoje ciśnienie tętnicze i mierz je co najmniej raz na rok. Osoby, które mają zdiagnozowane nadciśnienie - powinny to robić nawet kilka razy dziennie, a wyniki pomiarów odnotowywać w specjalnym dzienniczku samokontroli, wpisując datę pomiaru, nazwę przyjmowanego leku oraz szczegóły mogące rzutować na wysokość ciśnienia (stres, choroba, przemęczenie, urlop).

2 Dąż do normalizacji masy ciała - zmień dietę na zdrową i zadbaj o codzienną dawkę aktywności fizycznej. Znaczące czynniki ryzyka nadciśnienia to: nadwaga i otyłość, brak ruchu, nad-używanie alkoholu, dieta wysokosodowa. Szczególnie zagrożone nadciśnieniem są osoby cierpiące na cukrzycę i choroby nerek, a także pacjenci z podwyższonym poziomem cholesterolu (pow. 190 mg% cholesterolu całkowitego i powyżej 115 mg% cholesterolu LDL).

3 W przypadku zaleconej farmakoterapii - w żadnym wypadku nie odstawiaj przepisanych leków ani samowolnie nie modyfikuj ich dawek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!