Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadciśnienie zabija. Są trzy złote zasady, żeby z nim wygrać

Agata Markowicz
Każde uderzenie serca pompuje krew, która dostarcza komórkom niezbędnych do życia substancji odżywczych. Siła, z jaką krew napiera na ściany naczyń krwionośnych, nazywana jest ciśnieniem tętniczym. Utrzymywanie go na odpowiednim poziomie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wartość ciśnienia tętniczego mierzy się milimetrami słupa rtęci (mmHg). Jego wysokość podawana jest za pomocą dwóch wartości liczbowych. - Pierwsza, wyższa, oznacza ciśnienie skurczowe i odnosi się do wysokości ciśnienia w chwili, gdy komory serca kurczą się, aby wpompować krew do tętnic. Druga liczba oznacza ciśnienie rozkurczowe, a więc to pomiędzy uderzeniami serca, kiedy mięsień pozostaje w spoczynku - tłumaczy lekarz medycyny Arkadiusz Zieliński. U dorosłego człowieka za wzorcowe przyjmuje się ciśnienie 120/80 mmHg. Im wyższe, tym większą pracę musi wykonywać nasze serce.

O hipertensji, powszechnie zwanej nadciśnieniem, mówi się, gdy ciśnienie skurczowe utrzymuje się na poziomie 140 mmHg lub wyższym. Lekarze nazywają nadciśnienie "cichym zabójcą", ponieważ osoby cierpiące na tę chorobę mogą nie odczuwać objawów przez wiele lat, aż do wystąpienia powikłań. W przypadku komplikacji na leczenie często bywa za późno.
Na świecie na nadciśnienie tętnicze choruje ponad 1,5 mld ludzi, w Polsce ponad 8 mln osób. Wg WHO, Polska znajduje się w czołówce krajów wysokorozwiniętych o najwyższej śmiertelności spowodowanej chorobami układu sercowo-naczyniowego, które wywołane są nadciśnieniem.

Do charakterystycznych objawów nadciśnienia zalicza się: uczucie kołatania serca, bóle głowy lub klatki piersiowej, nadmierną pobudliwość, łatwe męczenie się oraz bezsenność. Symptomy hipertensji mogą jednak uśpić naszą czujność, ponieważ często przypisujemy je innym dolegliwościom. Dlatego warto wdrożyć w życie trzy złote zasady, które skutecznie przeciwdziałają nadciśnieniu:

1. Regularnie kontroluj swoje ciśnienie tętnicze. Osoby chore na hipertensję muszą takiego pomiaru dokonywać codziennie, najlepiej rano (przed zażyciem leków) i wieczorem. Warto zapisywać pomiary w dzienniczku.

2. Zmień tryb życia na zdrowy. Istnieje rodzinna skłonność do nadciśnienia. Jednak za zdecydowaną większość przypadków nadciśnienia odpowiadamy my sami - a dokładnie nasz niezdrowy tryb życia. Najczęściej przyczyną kłopotów z nadciśnieniem jest tusza, do tego dużo stresu i brak snu.
Warto zmodyfikować dietę i więcej się ruszać, bo utrata 1 kg powoduje spadek ciśnienia o 2-3 mmHg, a 10 kg - aż o 20-30 mmHg. Aktywność fizyczna nie musi mieć charakteru wyczynowego, ważne, żeby była regularna. To może być chociażby codzienny szybki spacer. Dla nadciśnieniowca najkorzystniejsze są sporty aerobowe. Należą do nich m.in. spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie.

"Czarną listę" produktów, których w profilaktyce nadciśnienia trzeba się wystrzegać, otwiera sól. Kolejne miejsca zajmują kawa i alkohol. Dopełniają ją: słodycze, pełne mleko i jego pełnotłuste przetwory, tłuste mięsa i wędliny, fast foody. Ich miejsce powinny zająć produkty, które obniżają ciśnienie. Na liście polecanych są przede wszystkim warzywa i owoce bogate w witaminę C, potas i wapń - składniki wpływające na obniżenie ciśnienia krwi.

3. Jeśli masz nadciśnienie, pamiętaj o systematycznym przyjmowaniu leków - to warunek skutecznej terapii! Nie wolno na własną rękę odstawiać przepisanych przez lekarza środków, ani zmieniać ich dawkowania. Jeśli po zażyciu leków samopoczucie jest gorsze lub wartości ciśnienia nie uległy obniżeniu, trzeba jak najszybciej wrócić do lekarza z prośbą o modyfikację terapii. Jednym z poważniejszych zaniedbań pacjentów z nadciśnieniem jest rezygnacja z leczenia. Statystyki dowodzą, że po roku od diagnozy rzuca leczenie ok. 20% pacjentów, po 9 latach - ponad 90%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!