MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nadzwyczajni Niezwyczajni! Drużyna Polichromu. Zagraj w wolontariat

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Marysia, Marek, Mateusz, Tomek, Kacper, Karolina, Agata, Angelina, Mateusz, Gabryś, Justyna, Ola z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach biorą udział w projekcie „Polichrom”, którego nadrzędnym celem jest rozpowszechnianie idei wolontariatu. Czy zaangażuje się w niego min. 150 osób?

Wiele osobowości - wspólny cel

Nazwa "Polichrom" została stworzona w opozycji do "Monochromu" i nawiązuje do idei wspólnego zespołowego działania opartego na różnorodności osobowości i pomysłów, otwartości na drugiego , innego człowieka w odróżnieniu od działania indywidualnego, nakierowanego na realizację osobistych korzyści. Innowacyjność projektu polega na wykorzystaniu gry i rywalizacji między drużynami tak zwanej " grywalizacji"

— Dzięki udziale w grze możemy realizować swoje pragnienie, by pomagać innym. Dobrze jest pomagać, a jeszcze lepiej robić to w drużynie. „Jesteśmy, jak to się mówi, „specjalnej troski”. W swoim życiu dużo dostaliśmy od innych. Chcemy to dobro przekazywać dalej. Dlatego z radością włączyliśmy się w projekt Polichromu: „Zagraj w wolontariat”- mówi Karina Gaj-Woźniak opiekun grupy z ZSZS nr 6. Jesteśmy tam jedyną szkołą specjalną. Taką niezwyczajną. „My też jesteśmy Niezwyczajni. Razem ze Zwyczajnymi realizujemy trzy duże misje, wiele wyzwań oraz szybkich zadań tak zwanych „tasków” - wspomina Joanna Miłek opiekun grupy z ZSZS nr 6.

Niezwyczajni Nadzwyczajni - sami dostali wiele pomocy i teraz chcą dać ją innym

Uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych Specjalnych nr 6 w Katowicach biorą udział właśnie we wspomnianym projekcie. Co chcą nam przekazać Marysia, Marek, Mateusz, Tomek, Kacper, Karolina, Agata, Angelina, Mateusz, Gabryś, Justyna i Ola oraz ich opiekunowie?

Jedno z zadań z akcji

O co chodzi z tymi szybkimi zadaniami? Chyba chcą sprawdzić naszą dyspozycyjność! Jesteśmy zawsze gotowi, ale działamy w swoim tempie. Ma to swoją logikę. Chcemy jak najwięcej nacieszyć się robotą. Każde zadanie jest niespodzianką i w związku z tym wyzwaniem, na które trzeba szybko reagować. Uczy nas to dyspozycyjności, tak bardzo potrzebnej w działaniach wolontariackich. Dużo było śmiechu przy tworzeniu prezentacji naszej drużyny, trochę się kłóciliśmy przy tworzeniu naszej listy przebojów, ale najmilej było przy akcji: „Pozytywny patriotyzm”. Pomagała nam w tym cała szkoła. Wolontariat jest zaraźliwy jak widać!

Teraz stawiamy się do pierwszej misji. „Wolontarioza” zbiera swoje żniwo - wielu naszych kolegów i koleżanek chce nam pomagać. Będziemy działać na rzecz osób wykluczonych społecznie. Dla nas to pestka. Rozumiemy problem. Organizujemy więc zbiórkę na Hospicjum Cordis, włączamy się (po raz kolejny) w przygotowanie wigilii dla osób samotnych oraz bierzemy udział w meczu charytatywnym organizowanym przez KS Katowice „Naprzód Janów”. Nazwa klubu jest nam bardzo bliska. My też jesteśmy „do przodu”. Tacy jak to mówią: Niezwyczajni Nadzwyczajni.

Celem projektu jest zwiększenie zaangażowania w wolontariat min. 150 osób, rozwój wolontariatu i młodzieżowych klubów wolontariatu działających w szkołach i placówkach oświatowych oraz placówkach wsparcia dziennego i innych świetlicach prowadzonych przez różne instytucje.

Projekt jest realizowany dzięki dotacji Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera