Nagroda dla Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. Pierwsza taka na Śląsku

Agata Pustułka
Chorzowski ZSM został wyróżniony certyfikatem „W trosce o pacjenta”
Chorzowski ZSM został wyróżniony certyfikatem „W trosce o pacjenta” Mat. prasowe
Chorzowski ZSM został wyróżniony certyfikatem „W trosce o pacjenta”. To pierwsza na Śląsku placówka, która otrzymała to wyróżnienie.

Kompleksowa opieka, dodatkowe wsparcie pacjentów oraz edukacja w zakresie celów terapeutycznych, zasad prawidłowego przyjmowania leków czy istoty wizyt i badań kontrolnych – to zasługi, którymi mogą poszczycić się wybrane ośrodki hematoonkologiczne w Polsce, świadczące wysokiej jakości opiekę nad pacjentami z przewlekłą białaczką szpikową (PBSz).

Jednym z nich jest Oddział Hematologiczny SPZOZ Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, który za profesjonalną pomoc i wsparcie pacjentów z PBSz kierownika Oddziału dr hab. n.med. Sebastiana Grosickiego oraz jego zespołu lekarskiego i pielęgniarskiego został wyróżniony certyfikatem „W trosce o pacjenta”. To pierwsza na Śląsku placówka, która otrzymała to wyróżnienie.

Przyznany Oddziałowi certyfikat Programu „W trosce o pacjenta” to sygnał dla chorych z przewlekłą białaczką szpikową oraz ich rodzin, że w tym ośrodku pacjenci otrzymają profesjonalną pomoc, merytoryczne wsparcie oraz szereg niezbędnych informacji nt. choroby i jej celów terapeutycznych – niezwykle istotnych w skutecznym leczeniu PBSz.

W trosce o pacjenta” to program dedykowany pacjentom hematologicznym i onkologicznym, w tym również chorym na przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz), którego ideą jest wsparcie chorych we właściwym monitorowaniu leczenia, zrozumieniu prawidłowego przyjmowania terapii oraz stosowaniu się do zaleceń lekarzy. Inicjatywa ma wzmocnić świadomość pacjentów na temat wagi celów terapeutycznych przewlekłej białaczki szpikowej oraz ich wpływu na zwiększenie skuteczności leczenia.

Program realizowany jest od 2014 roku we współpracy ze środowiskiem pielęgniarek hematologicznych i onkologicznych na terenie ośrodków hematologicznych w całym kraju i adresowany do chorych leczonych drugą linią terapeutyczną.

W ramach Programu na terenie każdego z ośrodków pielęgniarki mają możliwość uczestniczenia w cyklicznych spotkaniach edukacyjnych, podczas których wspólnie pracują i pogłębiają wiedzę na temat przewlekłej białaczki szpikowej oraz znaczenia monitorowania tej choroby. Zdobyte informacje i doświadczenia przekazują następnie pacjentom podczas indywidualnych czy grupowych spotkań, w trakcie których oswajają chorych z nowotworem, informują o celach terapeutycznych choroby, zasadach prawidłowego przyjmowania leków, a także o konieczności regularnych wizyt u lekarza oraz przeprowadzania badań kontrolnych, które są niezwykle istotne w leczeniu przewlekłej białaczki szpikowej.

Zdaniem wielu ekspertów przewlekła białaczka szpikowa jeszcze do niedawna uznawana była za chorobę śmiertelną. Dziś, na skutek postępu medycyny i rozwoju innowacyjnych terapii, kwalifikuje się ją do chorób przewlekłych. Dzięki skutecznym terapiom, wysokiej jakości opiece i edukacji, chorzy na PBSz mogą aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym, społecznym i mimo choroby – prowadzić normalne życie.

Poza dostępem do nowoczesnych terapii PBSz, bardzo istotnym elementem w procesie leczenia, mającym ogromny wpływ na zwiększenie jego skuteczności jest właściwe monitorowanie terapii przewlekłej białaczki szpikowej, prawidłowe przyjmowanie leków oraz stosowanie się do zaleceń lekarzy. Z myślą o tym został stworzony Program „W trosce o pacjenta”, dzięki któremu chorzy na przewlekłą białaczkę szpikową leczeni drugą linią terapeutyczną, poza dostępem do wysokiej jakości leczenia, mogą liczyć na merytoryczne wsparcie w chorobie oraz edukację w zakresie czynników, mających wpływ na powodzenie i skuteczność terapii PBSz.

Idea niesienia pomocy chorym na PBSz poprzez edukację i wsparcie, które zapewnia Program „W trosce o pacjenta” realizowany na terenie ośrodków hematologicznych w całym kraju, spotkała się z uznaniem środowiska lekarskiego, pielęgniarskiego oraz pacjenckiego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie