Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda Literacka Juliusz: 126 książek zgłoszono do III edycji. Finał podczas Rybnickich Dni Literatury

ALEK, UM
Tak było podczas 47. Rybnickich Dni Literatury
Tak było podczas 47. Rybnickich Dni Literatury Aleksander Król
126 książek zgłoszono do tegorocznej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Najlepszą publikację 2017 roku poznamy tradycyjnie w październiku, podczas Rybnickich Dni Literatury.

Książki napływały do Rybnika z różnych stron Polski, m.in. z Łodzi, Krakowa czy Wrocławia. Zgłoszeń dokonywały głównie wydawnictwa, ale propozycje nadsyłali również sami autorzy, biblioteki czy stowarzyszenia.

Wśród tytułów ubiegających się o rybnicką nagrodę znajdziemy zarówno prozę, jak i poezję, pozycje reprezentuje różne gatunki literackie i podejmujące szeroką tematykę – w tym z obszaru historii, kultury czy nauki. Nie zabrakło też pozycji biograficznych, podróżniczych i adresowanych dzieciom. Co ważne, ranga przedsięwzięcia przyciągnęła poczytnych autorów i nazwiska znane w literackim świecie – wśród nich Marta Fox, Joanna Bator, Dorota Masłowska.

Ze zgłoszonymi książkami zapoznaje się teraz kapituła konkursu (którą tworzą przedstawiciele ośrodków literackich i uniwersyteckich z różnych stron kraju), by spośród 126 wybrać najpierw 20 pozycji, a potem 5 nominacji do nagrody.

Laureatem corocznej Nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz oraz nagroda pieniężna w wysokości 40 tys. zł. Zwycięską książkę, wybraną przez kapitułę spośród nominacji, poznamy podczas październikowych Rybnickich Dni Literatury.

Dotychczasowe dwie edycje przedsięwzięcia pozwoliły na wyłonienie dwóch zwycięskich książek: „Kobro. Skok w przestrzeń” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej (2016 r.) i „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia” Moniki Muskały (2017 r.).

Dzięki ustanowieniu Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” Rybnik stał się forum dyskusji o literaturze współczesnej. Nagroda opatrzona imieniem patrona – Juliusza Rogera – człowieka wszechstronnego, lekarza, etnologa, etnografa, a jednocześnie ornitologa, entomologa, językoznawcy i społecznika – to także ważny element przywracania miastu pamięci o tej wyjątkowej postaci i jej spuściźnie.

Chcąc zaprezentować jak najszerszemu gronu książki zgłoszone do nagrody, miasto będzie organizowało wydarzenia pozwalające na zapoznanie się z wybranymi tytułami. I tak na przykład w ramach planowanego pod koniec maja Festiwalu Nauki odbędzie się spotkanie ze współautorami książki „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” – Marią Mazurek i Marcinem Wierzchowskim.

Pozycja, obrazowo i przystępnie opisująca procesy zachodzące w mózgu, doskonale wpisuje się w tematykę festiwalu i kontekst miejsca – teren dawnego Szpitala Miejskiego nr 1, miejsca stworzonego przez Juliusza Rogera, na długie lata zapomnianego, a dziś powoli przywracanego rybniczanom.

Warto też dodać, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku otrzymała po dwa egzemplarze wszystkich tytułów zgłoszonych do nagrody – już niedługo będzie można się z nimi zapoznać w bibliotece głównej oraz w filii nr 8 przy ul. Reymonta. Zapraszamy do lektury!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera