Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda World Building of the Year 2016 dla Roberta Koniecznego i KWK Promes za Muzeum w Szczecinie

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Nagroda World Building of the Year 2016 dla Roberta Koniecznego i KWK Promes. Nagrodę zdobył za Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie
Nagroda World Building of the Year 2016 dla Roberta Koniecznego i KWK Promes. Nagrodę zdobył za Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie KWK Promes
Nagroda World Building of the Year 2016, jedna z najważniejszych nagród w świecie architektury, trafiła po raz pierwszy do Polski i od razu do rąk Roberta Koniecznego i pracowni KWK Promes z Katowic. Przyznano ją na Światowym Festiwalu Architektury w Berlinie za Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Realizacja Koniecznego pokonała 375 nominacji z całego świata!

Najlepszym budynkiem świata z tytułem World Building of the Year 2016 zostało Muzeum Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie autorstwa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. Muzeum pokonało 375 konkurentów z całego świata podczas World Architecture Festival w Berlinie. Już pierwszego dnia festiwalu zwyciężyło w kategorii Najlepszy Obiekt Kultury na świecie.

W trakcie finałowych prezentacji, Centrum Dialogu Przełomy oceniało jury, złożone z takich gwiazd architektury jak sir David Chipperfield czy Louisa Hutton. Muzeum CDP okazało się najlepsze i zdobyło Grand Prix Festiwalu.

- Ostatniego dnia zwycięzcy wszystkich kategorii w finale walczyli o tytuł Najlepszego Budynku Świata i tak wyszło, że to my zdobyliśmy Grand Prix, wygrywając między innymi z MVRDV czy biurem Zahy Hadid – relacjonował zwycięstwo Robert Konieczny na swoim profilu na Facebooku. I przypominał: - Do tego tytuł Najlepszej przestrzeni publicznej w Europie 2016. Centrum Dialogu Przełomy miało niezły rok.

Ostatniego dnia zwycięzcy wszystkich kategorii w finale walczyli o tytuł Najlepszego Budynku Świata i tak wyszło, że to my zdobyliśmy Grand Prix

Jak przyznaje architekt w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim nagrody się nie spodziewał. Co ciekawe w trakcie konkursu mylono jego nazwisko i zamiast „Konieczny”, odczytywano „Konieczki”. - Gdy drugiego dnia było już odczytywane poprawnie wiedziałem, że coś jest na rzeczy – opowiada ze śmiechem.

W sumie na World Architecture Fesival nominowane były trzy realizacje KWK Promes. Oprócz Centrum Dialogu Przełomy, także dwa domy rodzinne: Living Garden z Katowic oraz Arka, czyli dom własny Koniecznego.

[Zobacz także: Dobrze zaprojektowane: Robert Konieczny z architektonicznym Oscarem! Rozmawia Anna Dudzińska]
- Zaczynałem prezentację od Arki, byłem tak zestresowany, że położyłem wystąpienie, ale chyba nic złego się nie stało, bo potem, gdy z Centrum Dialogu Przełomy występowałem w grupie śmierci, czyli najmocniejszej grupie obiektów kultury, mówiłem na takim luzie, że w efekcie dostaliśmy tytuł Najlepszego Obiektu Kultury na świecie – wspomina szef pracowni KWK Promes.

- Następnego dnia były wystąpienia finałowe, gdzieś po cichu marzyła mi się, jakaś szansa, ale stres był olbrzymi. Występ przed takimi ludźmi jak David Chipperfield czy Louisa Hutton, to jest kosmos, ale gdy Chipperfield zaczął nas komplementować, wiedziałem że jest dobrze – dodaje.

Nagroda World Building of the Year 2016, to jedna z najważniejszych nagród w świecie architektury. Co zmieni w pracy Koniecznego i jego pracowni? - To tak duże wydarzenie, że jeszcze nie ogarniam do końca. Zacząłem dostawać esemesy, że teraz musimy się zastanowić, co robić dalej, jak z tym żyć. To przecież nagroda, którą otrzymują pracownie i ludzie, o których uczymy się w szkołach i czytamy w podręcznikach do architektury – dopowiada Konieczny.

World Architecture Festival organizowany jest corocznie od 2008. Wcześniej odbywał się w Barcelonie i Singapurze. Startują tam najlepsi architekci z całego świata, a nagrody zdobywały już takie sławy jak Zaha Hadid czy OMA.

Jak Centrum Dialogu Przełomy skomentowali jurorzy?

- Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II Wojny Światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta. Jest to fragment miejskiej topografii jak również muzeum. Schodząc pod ziemię zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni – napisało w swoim uzasadnieniu jury o projekcie KWK Promes.

[Zobacz także: Dobrze zaprojektowane: Robert Konieczny z architektonicznym Oscarem! Rozmawia Anna Dudzińska]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!