Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody Grand Press 2018 przyznane. Dziennikarzem Roku Bertold Kittel. Nominowana w kategorii Grand Press Digital była Polska Press Grupa

PD
Za nami gala Grand Press 2018 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Autorzy najlepszych materiałów dziennikarskich, którzy wygrają w poszczególnych kategoriach, otrzymali czeki o równowartości 5 tys. zł oraz smartfony Huawei Mate 20. Dziennikarzem Roku 2018 został Bertold Kittel (TVN i TVN24). Przyznano także m.in. nagrodę Grand Press Digital.

Nagrody Grand Press przyznawane są za najlepsze materiały prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe mijającego roku. W tym roku w jury Grand Press znaleźli się: Katarzyna Buszkowska (Radio Zet), Kamila Ceran (Tok FM), Roman Czejarek (Program I Polskiego Radia), Renata Gluza („Press”), Katarzyna Janowska (Onet), Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”), Marcin Kowalczyk („Express Ilustrowany”, „Dziennik Łódzki”), Edward Miszczak (TVN i Discovery), Andrzej Skworz („Press”), Radosław Sławiński (Polsat Play), Tadeusz Sołtys (Grupa RMF), Marek Twaróg („Dziennik Zachodni”), Michel Viatteau (Agence France-Presse), Jacek Żakowski („Polityka”).

Na gali zostaną przyznawane są również nagrody specjalne: Grand Press Digital, Grand Press Economy i Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego. Laureaci otrzymali po 10 tys. zł.

Nagrodę Grand Press Digital 2018 otrzymał Onet. Jest to nagroda za odwrócenie dotychczasowego trendu, w którym w koncernach medialnych nowoczesne technologie służą głównie do zwiększania przychodów i dostarczania odbiorcom rozrywki.

Wśród nominowanych była też Polska Press Grupa (należy do niej m.in. Dziennik Zachodni) - za dynamiczną transformację w obszarze digital, ze szczególnym uwzględnieniem wideo. Dotyczy to zarówno centrali (studio Vivi24), jak i redakcji dzienników regionalnych. Koncern uruchomił i wdrożył z sukcesem projekt Newsroom 360, w ramach którego internetowy zespół tworzy atrakcyjne treści dla mediów całej grupy. Dostrzegalny jest także dynamiczny rozwój innych produktów internetowych, wzrosty w kategoriach serwisów głównych i tematycznych oraz wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań w komunikacji z użytkownikami.

Nagrodę Grand Press Economy przyznano Maciejowi Głogowskiemu z TOK FM, a nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego - Mirosławowi Żukowskiemu (Rzeczpospolita). Pierwszy został doceniony za prowadzenie najciekawszych rozmów o ekonomii i biznesie w mediach elektronicznych, drugi - za to, że jest wytrawnym znawcą tenisa, lekkiej atletyki, narciarstwa, piłki nożnej, boksu i olimpizmu.

Laureaci nagród Grand Press 2018:

1. Kategoria NEWS
Cykl „Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego” - Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl). Dziennikarze dotarli do akt śledztwa w sprawie afery taśmowej i ujawnili m.in., że kelnerzy zeznali, iż na jednej z nagranych taśm przyszły premier miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy.

2. Kategoria DZIENNIKARSTWO ŚLEDCZE
Bertold Kittel, Anna Sobolewska i Piotr Wacowski („Superwizjer” TVN 24, TVN). Dziennikarze w materiale „Polscy neonaziści” ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów i jak świętowano rocznicę urodzin Hitlera.

3. Kategoria PUBLICYSTYKA
Andrzej Stankiewicz (Tygodnik Powszechny) za tekst „Państwo prywatnej zemsty”, w którym pokazał, że Jarosław Kaczyński pozwolił swoim ludziom używać państwa do osobistego rewanżu.

4. Kategoria REPORTAŻ PRASOWY/INTERNETOWY
„Zbrodnia na skrzyżowaniu w Jičínie” – reportaż Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza („Ale Historia – Gazeta Wyborcza”) o długo ukrywanym, wstydliwym dla Polaków epizodzie z 1968 roku, gdy nasze wojska weszły do Czechosłowacji.

5. Kategoria REPORTAŻ RADIOWY
„Człowiek, którego nie znałem” Katarzyny Michalak (Radio Lublin). Reportaż opowiada o tym, jak wnuk Ludwika Czugały, współzałożyciela UMCS, szuka prawdy o swoim dziadku, który został zabity przez żołnierzy wyklętych.

6. Kategoria REPORTAŻ TELEWIZYJNY/WIDEO
Cykl: „25 lat za niewinność” „Utracona młodość Tomasza Komendy” – reportaże Grzegorza Głuszaka („Superwizjer” TVN 24, TVN) opowiadające o tym, jak błędna decyzja sądu spowodowała, że niewinny 23-latek trafił do więzienia i spędził w nim 18 lat.

7. Kategoria WYWIAD
„Oskarżony, sędzia Tuleya” – wywiad Donaty Subbotko („Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza”) z sędzią Igorem Tuleyą o jego karierze, rodzinie i zderzeniu z aparatem państwa.

8. Kategoria DZIENNIKARSTWO SPECJALISTYCZNE
Cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie – Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki („Dziennik Gazeta Prawna”) opisują, jak wygląda antracytowy biznes i jakimi drogami węgiel z Donbasu trafia do Unii Europejskiej.

Dziennikarz Roku:
1. Bertold Kittel (TVN i TVN24)
2. Andrzej Stankiewicz (Onet)
3. Grzegorz Głuszak (TVN i TVN24)
4. Konrad Piasecki (TVN24)
5. Bianka Mikołajewska (OKO.press)

Mecenas konkursu i gali Grand Press 2018 to Kulczyk Investments. Sponsorzy konkursu: Huawei, Grupa Luxmed. Partnerzy konkursu: Google, Grupa Żywiec, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Biedronka. Partner Nagrody im. Bohdana Tomaszewskiego to: Bank BGŻ BNP Paribas, partner Grand Press Economy: Allegro, a partner Grand Press Digital: Facebook.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo