MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury rozdane. Przyznawane są m.in. za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Nagrody prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury rozdane
Nagrody prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury rozdane D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
19 listopada zostały wręczone nagrody prezydenta Gliwic, przyznawane za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody prezydenta miasta wręczane są od 29 lat, laureatami zostało dotychczas ponad 170 gliwickich twórców i animatorów kultury.

Nagrody prezydenta Gliwic rozdane

Gala wręczenia nagród odbyła się w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach przy ul. Księcia Ziemowita 12. Tegorocznymi laureatkami konkursu zostały Aleksandra Maj, Ewa Zajler-Płatek i Alicja Miruk-Mirska.

– To wielka przyjemność móc dzisiaj – w imieniu prezydenta Gliwic Adama Neumanna, wręczyć nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Corocznie otrzymują je osoby wyjątkowe, uzdolnione artystycznie i mające szczególne osiągnięcia. Serdecznie gratuluję laureatkom, a przede wszystkim dziękuję za pracę na rzecz gliwickiej kultury, którą tworzycie i której jesteście ambasadorkami. Jestem przekonana, że Wasza praca i osiągnięcia nadal będą inspiracją nie tylko dla wielu młodych twórców, ale dla wszystkich odbiorców Waszej twórczości – mówiła na gali Ewa Weber, zastępczyni prezydenta miasta.

Jak przypomina gliwicki Urząd Miasta, nagrody są formą uznania za całokształt pracy artystycznej, a także za znaczące osiągnięcia twórcze w poprzednim roku. Nagrodę można również otrzymać za istotne osiągnięcia w zakresie organizowania i upowszechniania kultury. Utworzono również nową kategorię „Młodzi Twórcy” przeznaczoną dla osób, które w dniu składania wniosku nie miały ukończonych 30 lat. Warunkiem koniecznym wzięcia udziału w konkursie jest stałe zamieszkanie na terenie Gliwic w przypadku osób fizycznych, z kolei osoby prawne i inne podmioty muszą mieć w mieście swoją siedzibę.

Nagrody prezydenta Gliwic – kim są tegoroczne laureatki?

Jak informuje Urząd Miejski w Gliwicach, nagrodą zostały uhonorowane wyjątkowe gliwiczanki, którym miasto zawdzięcza wiele ciekawych inicjatyw i wrażeń kulturalnych.

Aleksandra Maj otrzymała nagrodę za osiągnięcia w kategorii „Twórczość artystyczna”. To gliwicka aktorka mająca w swoim dorobku występy w kilkunastu spektaklach Teatru Miejskiego w Gliwicach. Występuje również w Teatrze Telewizji, a także filmach i serialach. W 2022 r. otrzymała Złotą Maskę 2021 w kategorii „Aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych”, za rolę Solange w „Pokojówkach” Jeana Geneta oraz za rolę Agnes w spektaklu „Całe życie” Joanny Oparek.

Ewa Zajler-Płatek to plastyczka, która otrzymała nagrodę za całokształt działalności w kategorii „Twórczość artystyczna”. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i tkaniną artystyczną.

- Jej dorobek artystyczny to kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Z zawodu jest dyplomowaną nauczycielką, pracuje w Liceum Sztuk Plastycznych w Gliwicach i w Zabrzu. Prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku i tradycyjnych technik malarskich i pozłotniczych oraz zajęcia socjoterapeutyczne w zakresie kultury i plastyki – informuje gliwicki urząd.

Nagrodę w kategorii „Młodzi twórcy” wręczono Alicji Miruk-Mirskiej. Ta młoda skrzypaczka i kameralistka jest absolwentką PSM I i II st. im. L. Różyckiego w Gliwicach i Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Jak informuje Urząd Miejski, jest stypendystką wielu krajowych i zagranicznych fundacji, a także solistką Filharmonii Częstochowskiej.

- Ponadto współpracuje z czołowymi zespołami orkiestrowymi w Polsce i za granicą. W swoim dorobku ma także płyty, ostatnia wydana została w 2021 r. z Al Pari Quartet oraz Kamilem Janasem. Oprócz działalności artystycznej – kameralnej, orkiestrowej, solowej – prowadzi działalność pedagogiczną. Jest nauczycielem klasy skrzypiec w PSM w Gliwicach – donoszą gliwiccy urzędnicy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera