Nagrody prezydenta Jaworzna za działalność kulturalną...

  Nagrody prezydenta Jaworzna za działalność kulturalną rozdane ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Głównej na rynku w Jaworznie
  1/37
  przejdź do galerii

  Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Głównej na rynku w Jaworznie ©Kacper Jurkiewicz

  Jak co roku w Jaworznie przyznano nagrody dla osób, którzy działają w sferze kultury i reprezentują miasto. W tym roku kapituła zdecydowała się wyróżnić tylko dwie osoby.

  Nagrody prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury  W Bibliotece Głównej na rynku w Jaworznie ponownie rozdano wyjątkowe nagrody prezydenta Jaworzna w dziedzinie kultury artystycznej oraz upowszechnienia kultury.

  Zobacz galerię

  Spośród 19 wniosków wyłoniono w tym roku dwóch zwycięzców. Zostali nimi: Natalia Urant w kategorii działalność w dziedzinie upowszechniania kultury oraz Sławomir Śląski w kategorii osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki. Nagrodzeni artyści otrzymali wyjątkowe statuetki, piękne kwiaty oraz nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych.

  Zwycięzców w 2019 roku wyłoniła kapituła nagrody, w której skład wchodzili:
  • Renata Gacek
  • Tadeusz Kaczmarek
  • Łukasz Kolarczyk
  • Wacław Dzierwa
  • Roman Jońca
  • Jacek Maliszczak


  - Mi jest miło, że dzieje się to w naszym mieście i pracują tutaj tacy ludzie - powiedział Paweł Silbert podkreślając, że przed kapitułą, która wyłoniła zwycięzców było trudne zadanie - Gdy patrzę na prace pana Sławomira, to aż by się prosiło, żeby one w tej przestrzeni publicznej były widoczne bardziej, żeby to paliło po oczach. Prace pani Natalii byłyby oczywiste - to ekspresja niczym z obrazów Williama Turnera, a tworzywo jest nieoczywiste. Gdyby się zagłębić w to, jaką techniką jest to robione i jakiego specjalnego podejścia wymaga, pewnie odejścia od tych znanych schematów, tym bardziej jest to warte podkreślenia i polecenia. Co najważniejsze, to wszystko się dzieje u nas, to jest fantastyczne - mówił z dumą prezydenta Jaworzna.

  Natalia Urant

  Natalia Urant jest absolwentką Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, Architektury Wnętrz Centrum Nauki i Biznesu w Katowicach oraz Podstawowej Szkoły Muzycznej w Jaworznie. Jednak jej prawdziwą pasją jest malowanie. Jej dzieła są niezwykłe, gdyż do ich malowania używa różnych odcieni kawy, herbaty, kakao, czekolady, cynamonu, a nawet piwa i farb olejnych.

  Obrazy olejne malowane są przez nią przy użyciu szpachli i pędzla. Natomiast te malowane kawą balansują na pograniczu realizmu i abstrakcji. Jej ostatnie odkrycie to malarstwo ścienne kawą i herbatą na ścianie (murale), materiale oraz skórze.

  Została już dostrzeżona i wielokrotnie nagrodzona. Jest laureatką trzech międzynarodowych konkursów plastycznych i dziesięciu ogólnopolskich. Jej obrazy znajdują się w Parlamencie Europejskim, Watykanie, Pałacu Mieroszewskich, a także w muzeum w Chrzanowie. Jej twórczość była także wyróżniona w derby artystycznym Śląsk – Małopolska organizowanym przez centrum Art. Plus w Krakowie.

  W 2018 odznaczono ją medalem honorowym ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” im. Jakuba Wojciechowskiego oraz otrzymała dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury.

  Sławomir Śląski

  Sławomir Śląski to doktor sztuk grafiki, projektant, plakacista, kustosz wystaw, angażujący się w pracę dla jaworznickich jednostek kultury np. Muzeum Miasta Jaworzna i Teatru Sztuk.

  Zajmuje się projektowaniem grafiki wydawniczej, plakatu, identyfikacji graficznej, tworzeniem wystaw plenerowych, ekspozycji muzealnych i wystawiennictwem. Jest laureatem wielu konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Sławomir Śląski jest autorem oraz kuratorem wystaw czasowych oraz 15 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą np. Tarnowskich Górach, Austrii czy Chorzowie.

  Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, ściśle współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Artysta jest wykładowcą akademickim, na swoich zajęciach propaguje ideę dobrego designu.

  Podczas procesu twórczego nie zapomina o dbałości o funkcjonalność i trafność przekazu, nie zatracając swojego świeżego spojrzenia i co wydaje się być najważniejsze - pasji.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Powitaj Nowy Rok na Jurze

  Powitaj Nowy Rok na Jurze

  Profilaktyka dla rodziców i właścicieli czworonogów!

  Profilaktyka dla rodziców i właścicieli czworonogów!