Nagrody prezydenta Katowic. Laureatami: prof. Antoni Cygan, Robert Talarczyk, Stefan Łebek i Adam Wesołowski

OPRAC.:
Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury Mat. prasowy
Prof. dr hab. Antoni Cygan, Robert Talarczyk, Stefan Łebek i Adam Wesołowski zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Każdy z nich to wyjątkowa osobowość, każdy ma ogromny wkład w rozwój kultury Katowic.

Nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury: Kierunek – kultura!

Prof. dr hab. Antoni Cygan, Robert Talarczyk, Stefan Łebek i Adam Wesołowski zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Wszyscy zgodnie potwierdzali konieczność rozwoju miasta „w tym samym kierunku” i doceniali działania Katowic na rzecz kultury w czasie pandemii.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

– Wśród wielu atutów naszego miasta szczególnym wyróżnikiem stała się w ostatnich kilku latach kultura. Ukończenie Strefy Kultury w latach 2014-2015 oraz przyznanie tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO w 2015 roku stało się kamieniem milowym rozwoju naszego miasta. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się muzyka – NOSPR przyciągający setki tysięcy gości rocznie, prężnie działająca Akademia Muzyczna, nasze markowe Festiwale – jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Ale kultura w Katowicach to nie tylko muzyka. Prężnie rozwija się w Katowicach teatr zarówno ten instytucjonalny, jak i niezależny. Katowice są nazywane polska stolicą murali – każdego roku na katowickich murach rozkwitają piękne obrazy. Katowice to też silny ośrodek literatury i poezji – mówił podczas wręczania Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Sprawdziła się nasza strategia polegająca na inwestowaniu w kulturę i jesteśmy z tego dumni. Ale KULTURY – przez duże K – by nie było – gdyby nie osoby które ją tworzą. Spotykamy się dzisiaj, by w szczególny sposób podziękować osobom, dzięki którym kultura w mieście żyje, rozkwita i można ją spotkać w każdym zakątku Katowic. Są dzisiaj z nami zarówno wybitni artyści różnych dziedzin – muzyki, poezji sztuki ulicznej, ale też menedżerowie kultury, którzy choć sami nie tworzą – to jednak kreują przestrzeń i platformę dla profesjonalnych i amatorskich twórców – kontynuował prezydent, który zwrócił również uwagę na wyjątkowy, ale i trudny czas dla kultury. - Epidemia koronowirusa uderzyła bardzo mocno w cały sektor kultury. Przez kilka miesięcy nie mogły odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie, wernisaże. Z dnia na dzień setki artystów i podmiotów kulturalnych straciły źródło dochodów. Dziś działania w całym kraju, także w Katowicach, koncentrują się na ratowaniu życia i zdrowia ludzi oraz reaktywowaniu gospodarki. Musimy jednak pamiętać o kulturze, która jest ważną częścią atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego dla mieszkańców. Gdy kryzys minie, to właśnie przemysł czasu wolnego będzie ponownie stanowić w dużej mierze o jakości życia w mieście. Dlatego przygotowaliśmy Katowicki Pakiet dla Kultury, który jest dodatkowym narzędziem, które umożliwia artystom i podmiotom kulturalnym przetrwanie kryzysu – mówił prezydent Marcin Krupa.

W związku z sytuacją stanu epidemicznego tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody w tym roku miało nietypowy, kameralny charakter. Transmisje można było śledzić on-line na kanałach miejskich. Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich.

Wyróżnienia te przyznawane są od 1984 r. – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. Co roku wybór laureatów potwierdza nie tylko trafność decyzji, ale pokazuje, że jako miasto mamy to ogromne szczęście, że – jak powiedział prezydent Marcin Krupa – ciągle mamy wielu kandydatów do tej nagrody i naszym jedynym kłopotem jest to, kogo z tej tak długiej listy wybrać.

Nie przeocz

Laureaci nagród prezydenta Katowic w dziedzinie kultury

prof. dr hab. Antoni Cygan – od 2012 r. rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Rok 2020 jest ostatnim, w którym prof. Cygan pełni funkcję rektora uczelni.

Absolwent Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1988 w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2003 na Wydziale Grafiki, Malarstwa i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych otrzymał w 2011 r.

Od 1992 związany jest z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, na której doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Na uczelni tej kierował Katedrą Malarstwa na Wydziale Artystycznym oraz Katedrą Malarstwa, Rysunku i Rzeźby. W kadencjach 2012–2016 i 2016–2020 wybierany był na rektora

ASP w Katowicach. Jako pedagog i rektor Akademii czynnie wspiera artystyczną działalność studentów, w tym cykliczne wydarzenia, pełniące również funkcje promocyjne prac studentów, m.in. „Agrafa” (międzynarodowa konferencja projektowa połączona z konkursem prac studentów), „Książka dobrze zaprojektowana” czy „Triennale Grafiki”. Profesor Cygan za istotna uznaje również możliwość promocji twórczości studentów poza uczelnią.

Zrealizował cztery cykle drogi krzyżowej w świątyniach w Zabrzu, Gliwicach, Licheniu oraz w japońskiej Suzuce. Zaprojektował wnętrza kościoła św. Pawła Apostoła w Zabrzu, kościoła św. Urbana w Paniówkach i kaplicy Domu Księży Emerytów w Katowicach.

W 2003 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2014 r. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wystawy indywidualne: Galeria 6, Gliwice (1990 i 1994), Galeria Janus, Helsinki (1992), Galeria W, Bourg-de-Péage (1995), Muzeum Ziemi Śląskiej, Opawa (1998), Galeria Café Silesia, Zabrze (2014), Galeria ASP Warszawa, Jabłonna, (2015)

Robert Talarczyk – aktualny dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
(od września 2013 r.), reżyser teatralny i aktor, również tłumacz i autor piosenek, związany artystycznie ze scenami Śląska, a szczególnie Katowic.

Współpracował z teatrami instytucjonalnymi, prywatnymi i offowymi w Polsce oraz zagranicą. Tworzył też spektakle Teatru Telewizji TVP i Teatru Polskiego Radia. Jako reżyser realizował sceniczne debiuty tekstów m.in. Weroniki Murek. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli, spośród których wiele zostało laureatami bądź finalistami najważniejszych polskich festiwali i konkursów teatralnych, takich jak: Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwal Prapremier, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych „R@port” czy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W 2012 roku został zgłoszony do Paszportu „Polityki” w kategorii Teatr. Jest laureatem Specjalnej Złotej Maski (Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego) za kreatywność i wszechstronność umiejętności adaptatorskich, aktorskich i reżyserskich.

Jako dyrektor Teatru Śląskiego kładzie nacisk na twórczość związaną z tradycjami regionu śląskiego, za co został uhonorowany m.in. Cegłą z Gazety – nagrodą dla najważniejszych śląskich twórców kultury. Wyreżyserowane przez niego spektakle, które dotyczą śląskiej tematyki to: „Cholonek”, „Piąta strona świata”, „Drach” i zrealizowane we współpracy z miastem Katowice przedstawienie „Wujek.81. Czarna ballada”. Spektakl ten bezpośrednio nawiązuje do ważnego momentu najnowszej historii Katowic tj. tragicznych wydarzeń na kopalni Wujek, związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 r.

W latach 2013–2015 realizowany był w Teatrze Śląskim autorski cykl Roberta Talarczyka pn. „Śląsk święty / Śląsk przeklęty”, w ramach którego swoje spektakle realizowali cenieni w kraju reżyserzy, m.in. Arkadiusz Jakubik, Jacek Głomb, Ewelina Marciniak czy Ingmar Villqist.

Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu „Open the Door” w Katowicach, którego był pomysłodawcą. Jako aktor występował m.in. w filmach Macieja Pieprzycy, Magdaleny Piekorz czy Małgorzaty Szumowskiej. Pisze i tłumaczy teksty piosenek (m.in. Nicka Cave’a, Toma Waitsa czy Jaromira Nohavicy). W 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. „Słowa”.

W 2015 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2017 r. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, natomiast w 2019 r. został laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego.

Stefan Łebek – wieloletni, nieprzerwanie od 1976 roku, kapelmistrz Orkiestry Dętej „Katowice” – amatorskiego, dętego zespołu instrumentalnego działający przy MDK „Bogucice-Zawodzie” w Katowicach. Orkiestra powstała w roku 1934 z inicjatywy ówczesnego dyrektora KWK Katowice, Mariana Zajączkowskiego. W roku założenia jej członkami było 26 górników. W 1976 roku orkiestrę przejął Stefan Łebek, który jest jej kapelmistrzem do chwili obecnej. Pod jego kierownictwem Orkiestra uczestniczyła w wielu uroczystościach państwowych i kościelnych, a także uświetniała festyny i imprezy na Śląsku. Orkiestra gra przed każdym meczem reprezentacji Polski na Stadionie Śląskim. Tradycją orkiestry są coroczne koncerty jesienne i wiosenne odbywające się w sali widowiskowej MDK Bogucice-Zawodzie w Katowicach.

W 2014 roku Orkiestra obchodziła swoje 80. urodziny - 21 listopada odbył się jubileuszowy koncert, a dzień później w Bazylice św. Szczepana i MB Boguckiej w Katowicach abp Damian Zimoń odprawił mszę świętą w intencji żyjących i zmarłych członków Orkiestry oraz ich rodzin. W swoim repertuarze orkiestra, obok muzyki ludowej i marszowej, posiada utwory klasyczne oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Orkiestra liczy ponad 50 członków, głównie ludzi młodych o bardzo dobrym przygotowaniu muzycznym.

Stefan Łebek prowadzi też od 1986 r. Orkiestrę Dętą w Brudzowicach.

Adam Wesołowski - dyrektor Filharmonii Śląskiej w Katowicach Jest nie tylko skutecznym managerem kultury, ale również kompozytorem, laureatem Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury oraz wielu konkursów kompozytorskich, m.in. I nagrody Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. A. Dvořáka w Czechach i Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Adama Didura (dwukrotnie).

Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie kompozycji Edwarda Bogusławskiego i Aleksandra Lasonia oraz w klasie fortepianu Wojciecha Świtały, uzyskawszy w 2004 roku dyplomy z wyróżnieniem. Jednocześnie studiował teorię muzyki, której absolwentem został dwa lata później.

Jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce. W latach 2014-2018 był zastępcą dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W latach 2009-2014 był managerem Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, a w okresie 2013-2017 – dyrektorem Młodej Filharmonii AUKSO.

Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Skomponował ponad 50 utworów oraz dokonał aranżacji ponad 100. Wykonywane są zarówno w Polsce, jak i za granicą na licznych koncertach i festiwalach: Festival Pablo Casalsa (Francja), Festiwal im. A. Dvořáka (Czechy), Europejski Festiwal im. Jana Kiepury, Szalone Dni Muzyki – La Folle Journée de Varsovie, Międzynarodowe Dni Odessy (Ukraina), Letnia Filharmonia AUKSO, Śląska Trybuna Kompozytorów, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwal Wirtuozerii i Żartu, Mikołowskie Dni Muzyki, Festiwal im. Adama Didura, Festiwal Muzyki Nowej, Classic meet pops (Niemcy), Międzynarodowy Festiwal im. G. G. Gorczyckiego.

Jego muzyka zabrzmiała w takich wyjątkowych salach koncertowych jak: Filharmonia Berlińska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, czy ICE Kraków. Można ją również usłyszeć na dziesiątkach koncertów sezonowych zespołów takich jak: Filharmonia Narodowa, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Orkiestra Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Tanzformation oraz Wiener Opernball Orchester, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Narodowa Orkiestra Filharmoniczna w Odessie, German Brass, Viener Kammersymphonie, Morphing Chamber Orchestra Vienna, NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Elbląska Orkiestra Kameralna, Filharmonia Zabrzańska, Cracow Brass Quintet, Opera Śląska, Śląski Chór Puzonowy, Asasello Quartett.

Utwory Adama Wesołowskiego interpretują znakomici soliści i dyrygenci, m.in: Jerzy Maksymiuk, Hobart Earle, Massimiliano Caldi, Andriy Yurkevych, Marek Moś, Valeriy Sokolov, Alexander Humala, Uwe Theimer, Francesco Bottigliero, Łukasz Długosz, Marek Torzewski, Andrzej Lampert, Grażyna Brodzińska, Jurek Dybał, Maciej Miecznikowski, Piotr Sałajczyk, Szymon Bywalec, Justyna Steczkowska, Marcin Wyrostek, Krzysztof Cugowski, Marek Piekarczyk, Natalia Rubiś, Katarzyna Moś, Kasia Kowalska, Anna Rusowicz, Dorota Osińska, Krzysztof Kiljański i wielu innych.

Adam Wesołowski jest autorem hejnału Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Krynicy oraz Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy Zdroju, a także hejnałów miast Radzionków i Świętochłowice.

W swoim dorobku ma nagrania szeregu płyt CD, a utwory jego nagrywane są dla Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Martyna Wojciechowska o nowym sezonie "Kobiety na krańcu świata"

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3