MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzone muzea z woj. śląskiego

Henryka Wach-Malicka
Muzeum w Bielsku-Białej wyróżniono za remont elewacji siedziby - Zamku Sułkowskich
Muzeum w Bielsku-Białej wyróżniono za remont elewacji siedziby - Zamku Sułkowskich Fot. Jacek Drost
Tegoroczna Noc Muzeów udowodniła ponad wszelką wątpliwość, że publiczność ceni sobie atrakcyjne i nietypowe formy działania placówek wystawienniczych.

Trudno oczywiście, żeby wszystkie muzea gremialnie przeszły na "nocną zmianę", ale coś jest na rzeczy. Muzealnicy widzą doskonale, że wyrasta im rozmaita konkurencja (choćby zwiedzanie wirtualne), starają się więc zaproponować oryginalne prezentacje zbiorów, nie obniżając jednocześnie poziomu ekspozycji i ich walorów edukacyjnych. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że w tej ostatniej sferze - wychowania przez sztukę - dokonują się w Polsce wręcz rewolucyjne zmiany. Wśród inicjatyw, zgłoszonych do nagrody marszałka województwa śląskiego za wydarzenie muzealne roku 2008, najwięcej propozycji dotyczyło właśnie akcji edukacyjnych.

Konkurs ten (w nowej formule) organizowany jest po raz czwarty. 21 placówek muzealnych zgłosiło do niego 49 różnych inicjatyw. Jury miało poważny problem z wybraniem laureatów, dobrych pomysłów na popularyzowanie sztuki było bowiem wiele. I to nie tylko w muzeach; kultywowanie tradycji czy organizowanie wystaw to coraz częściej wyzwanie także dla innych placówek kulturalnych, szkół czy bibliotek. Z kolei muzea nie poprzestają na przygotowaniu ekspozycji i uroczystym wernisażu, lecz organizują przy tej okazji seminaria tematyczne, spotkania z twórcami, akcje promocyjne etc. Im więcej jednak pomysłowości w dobrze pojętym przyciągnięciu publiczności do instytucji muzealnych, tym lepiej.
Nagrody główne i wyróżnienia w konkursie na wydarzenie muzealne roku 2008 przyznano w czterech kategoriach.

W dziedzinie publikacji jurorzy - pod przewodnictwem wicemarszałka województwa śląskiego Zbyszka Zaborowskiego - za najlepsze uznali wydawnictwo Muzeum Zagłębia w Będzinie "Będzin 1358-2008" (trzy tomy monografii miasta wydanej z okazji jubileuszu 650-lecia nadania Będzinowi praw miejskich, praca zbiorowa).

Za wysiłek (i doskonałe wyniki!) w zakresie prac konserwatorskich nagrodę główną otrzymało Muzeum w Bielsku-Białej. W szczegółowym uzasadnieniu za "remont elewacji zewnętrznej Zamku Sułkowskich, siedziby Muzeum w Bielsku-Białej 2006- 2008" (Jury dostrzegło zwłaszcza salę z rycerzem). Bielska placówka była zresztą jedną z najbardziej komplementowanych przez sąd konkursowy, który przyznał jej także dwa wyróżnienia.
We wspomnianej, mocno obsadzonej kategorii: edukacji i popularyzacji dziedzictwa narodowego, zwycięstwo przypadło Muzeum w Sosnowcu za wystawę "Od Trójkąta Trzech Cesarzy do Traktatu w Schengen".

Miano najciekawszej ekspozycji zyskała natomiast wystawa w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, zatytułowana "Niech przemówią kamienie - opowieść o dawnym górnictwie na Śląsku".
Przyznano także 12 wyróżnień. List od marszałka województwa śląskiego Bogusłwa Śmigielskiego, z wyrazami podziękowania za szczególnie cenną inicjatywę powołania Muzeum Izby Pamięci kopalni Wujek, otrzymał Krzysztof Pluszczyk.

Wiele wskazuje na to, że muzea wracają do gry o świadomego i zainteresowanego kulturą widza. A grać jest o co. W programach szkolnych coraz mniej jest przedmiotów uczących jak rozumieć sztukę i jak cenić dorobek minionych pokoleń w każdej innej dziedzinie życia społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni