Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej uprzejme i nieuprzejme miasta w Polsce. Częstochowa wśród liderów najmniej grzecznych miast. A jak wypadły Katowice? Zobacz

OPRAC.:
Tomasz Chochowski
Tomasz Chochowski
Te miasta w Polsce są uznane za najbardziej uprzejme. Średni wskaźnik nieuprzejmości okazał się w nich najwyższy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Te miasta w Polsce są uznane za najbardziej uprzejme. Średni wskaźnik nieuprzejmości okazał się w nich najwyższy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc Polska Press
Zastanawialiście się jak oceniane są polskie miasta pod kątem uprzejmości ich mieszkańców i przyjezdnych? Preply przeprowadziło badania, wskazując najbardziej niegrzeczne oraz najbardziej grzeczne miasta w Polsce. W zestawieniu zostały ujęte trzy śląskie miasta - Katowice, Gliwice oraz Częstochowa. Czy mamy się czego wstydzić? Zobaczcie w galerii, jak wypadli reprezentanci naszego regionu.

Badania ankietowe zostały przeprowadzone wśród ok. 1550 mieszkańców w 19 największych miastach Polski. Ocenianie było 12 obszarów:

 • bycie pochłoniętym przez telefon w miejscu publicznym,
 • utrudnianie włączenia się do ruchu,
 • niezwalnianie w pobliżu pieszych,
 • hałasowanie w miejscu publicznym,
 • ignorowanie nieznajomych,
 • oglądanie nagrań w miejscach publicznych,
 • rozmawianie przez głośnik w miejscu publicznym,
 • zamknięta mowa ciała,
 • nieszanowanie przestrzeni osobistej,
 • bycie niegrzecznym wobec pracowników obsługi,
 • niedawanie napiwków,
 • wpychanie się w kolejkę.

Po zebraniu i zsumowaniu danych, określono, które miasta są najmniej uprzejme, a które należą do najgrzeczniejszych w skali od 1 do 10 (gdzie 10 wskazuje najwyższy wskaźnik nieuprzejmości). Wyniki tego badania pokazały również, które niegrzeczne zachowania są najbardziej rozpowszechnione w polskich miastach.

ZAJRZYJCIE DO GALERII I ZOBACZCIE, JAK WYPADŁY MIASTA Z WOJ. ŚLĄSKIEGO W RANKINGU NAJBARDZIEJ NIEUPRZEJMYCH I UPRZEJMYCH MIAST W POLSCE

Miasta w Polsce uznane za najbardziej niegrzeczne. Częstochowa wśród liderów. Gliwice także na liście

Według badania najbardziej niegrzecznymi miastami w Polsce okazały się Łódź, Lublin oraz Warszawa. Również Łódź i Lublin zajęły najwyższe miejsca w rankingu 12 najczęstszych niegrzecznych zachowań. Do tych należały głównie: zajmowanie się telefonem w miejscu publicznym, rezygnowanie z dawania napiwków oraz hałasowanie. Co ciekawe, Olsztyn, jako jedyne miasto zostało ujęte w obu zestawieniach - zarówno w najbardziej i najmniej grzecznych miastach.

Jak w tym niechlubnym zestawieniu wypadły śląskie miasta? Niestety zaraz za podium uplasowała się Częstochowa. Niewiele lepiej, bo na 7. pozycji znajdziemy również Gliwice. Te ostatnie "zwyciężyły" w kategoriach bycia pochłoniętym przez telefon w miejscu publicznym oraz niedawaniu napiwków. Natomiast Częstochowa może "pochwalić się" najwyższym wynikiem w oglądaniu nagrań w miejscach publicznych. Oba miasta zajęły także wysoką lokatę w przypadku bycia niegrzecznym wobec pracowników obsługi i w niedawaniu napiwków.

Najbardziej uprzejme miasta w Polsce. Katowice w czołówce

Jak to wygląda w przypadku najgrzeczniejszych miast? Najlepiej ocenione zostały Szczecin i Wrocław. Ostatnie miejsce podium zajęły z kolei Katowice. Mamy więc się z czego cieszyć.

Średni wskaźnik nieuprzejmości w tych miastach nie przekroczył wartości 5 (w skali od 1 do 10, gdzie 10 stanowi najwyższą wartość nieuprzejmości). To bardzo dobry wynik i choć na pewno w każdym przypadku znajdzie się sporo do poprawy, to już teraz można być zadowolonym, że stolica woj. śląskiego znalazła się w czołówce pozytywnie ocenianych miast pod kątem zachowań mieszkańców oraz przyjezdnych.

Najbardziej niegrzeczni są mieszkańcy czy przyjezdni?

W badaniu uwzględniono również kwestię nieuprzejmości samych mieszkańców oraz przyjezdnych. Jak wypadły wyniki?

Okazało się, że we wszystkich badanych miastach 28,21% respondentów uznało, iż to przyjezdni są bardziej nieuprzejmi. 20,27% wskazało z kolei na miejscowych, zaś 37,57% uważa, że obie grupy są tak samo niegrzeczne. 13,94% stwierdziło, że nie ma zdania na ten temat.

A jak Wy uważacie? Macie zachowania, które najbardziej denerwują Was wśród mieszkańców miast, z których pochodzicie?

Źródło: https://preply.com/pl/blog/oto-najbardziej-chamskie-miasta-w-polsce/.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera