Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najciekawsze górskie szlaki w Polsce i kurorty w ich okolicy

Materiał Partnera Zewnętrznego
Polskie góry, piękne o każdej porze roku, przyciągają rok rocznie tłumy wędrowców, które odwiedzają najpopularniejsze górskie kurorty i spacerują przetartymi szlakami. Podpowiadamy, dokąd wybrać się na górską wycieczkę, jakie miejsca odwiedzić i jakie szczyty zdobyć, korzystając z oferty serwisu Travelist.pl

Beskidy

Skrzyczne
Jeśli poszukujesz urokliwych miejsc z ciekawymi szlakami i pięknymi pejzażami, a jednocześnie z niezbyt wyczerpującymi trasami, odwiedź Beskidy. Na pierwsze wędrówki dobrą bazą wypadową będzie Szczyrk, z którego dotrzesz do najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego – Skrzycznego. Wędrówka na szczyt potrwa ok. 2-3 godzin, a nagrodą za wspinaczkę będą cudowne widoki m.in. na cały Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Jezioro Żywieckie. Przy ładnej pogodzie poobserwujesz też paralotniarzy, którzy upodobali sobie Skrzyczne jako startowisko paralotniowe.

Babia Góra
Kapryśnica lub Diablak – tak, obok oficjalnej nazwy Babia Góra, mówi się również na najwyższy szczyt Beskidów Zachodnich. Poza Tatrami jest to także najwyższy szczyt w Polsce (1725 m n.p.m.) i drugi (po Śnieżce) co do wybitności. Nieprzypadkowo górę określa się Kapryśnicą, bo pogoda zmienia się na niej bardzo szybko i tylko czyha ze swoimi niespodziankami na nieprzygotowanych wędrowców. Cała okolica Babiej Góry, ze względu na unikalne walory przyrodnicze, objęta jest ochroną Babiogórskiego Parku Narodowego. Kiedy pokonasz trasę i zdobędziesz ten trudno dostępny szczyt, zobaczysz niesamowitą górską panoramę z ponad 400 innymi szczytami.

Barania Góra
Schodząc ze Skrzycznego dostaniesz się również na Baranią Górę, z której początek bierze Wisła. Na szczyt można wejść kilkoma szlakami, rozpoczynając swoją wędrówkę w Węgierskiej Górce lub Kamesznicy, skąd trasa jest najtrudniejsza. Barania Góra to doskonały punkt widokowy – rozpościera się z niego widok na góry Polski, Czech i Słowacji.

Bieszczady

To najdziksze polskie góry, w których na długie godziny można zaszyć się przed innymi turystami. Wciąż znajdziesz tu nieodkryte jeszcze miejsca i w samotności pozachwycasz się przepiękną i tajemniczą przyrodą. Bieszczady to łatwe szczyty nawet dla niewprawionych wędrowców.

Halicz
Jeden z najdłuższych górskich szlaków w Polsce prowadzi na Halicz. Przejście całej trasy zajmuje ok. 5 godzin - rozpoczyna się w Wołosatem i prowadzi przez Przełęcz Bukowską i Rozsypaniec.

Tarnica
Na najwyższy szczyt Bieszczadów – Tarnicę (1346 m n.p.m.) można dostać się tylko dwoma szlakami. Jeden prowadzi ze schroniska w Ustrzykach Górnych, a drugi, bardziej stromy z Wołosatego. Wejście na Tarnicę nie sprawia większych kłopotów, a podczas wędrówki możesz podziwiać cudowne widoki tajemniczych gór.

Karkonosze
Najwyższe pasmo górskie w Sudetach uważane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. W Karkonoszach z pewnością znajdziesz szczyt dla siebie, bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z górami, czy jesteś już zaprawionym wędrowcem.

Śnieżka
Wędrując na najwyższy szczyt Sudetów od strony Karpacza, zobaczysz urokliwe miejsca, takie jak Mały Staw i kościół Wang zbudowany w norweskim stylu, a na szczycie zachwycisz się niesamowitymi widokami. Zdobycie Śnieżki zajmuje ok. 4,5 godziny i dla wędrowców oczekujących tylko ładnej pogody może być zaskoczeniem. Osobliwy klimat, który przypomina ten, jaki spotkać można za kołem podbiegunowym utrudnia czasami zdobycie szczytu.

Śnieżne Kotły
Całodzienna i dość wyczerpująca trasa na Śnieżne Kotły gwarantuje niebywałe widoki i ogromną satysfakcję po zdobyciu grani. Te dwa kotły polodowcowe znajdują się między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem, a na szlak można dostać się ze Szklarskiej Poręby. Śnieżne Kotły to najbogatsze zbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, ale również w całych Sudetach.

Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki położony w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych należy do jednej z największych atrakcji turystycznych w całych Sudetach. To jedyna góra w Polsce, na którą wejdziesz po schodach. Ponad 600 stopni wykutych w skale poprowadzi Cię na szczyt, gdzie znajdują się osobliwe formacje skalne przypominające swoim wyglądem ludzi i zwierzęta. Ze Szczelińca Wielkiego roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama na okoliczne góry i lasy.

Pieniny
Pieniny, zaraz po Tatrach, odwiedza największa liczba turystów. I trudno się temu dziwić, skoro to pasmo górskie oferuje przyjezdnym tak niesamowite widoki. Będziesz mieć tu okazję do podziwiania malowniczych formacji skalnych i niezwykłej przyrody.

Trzy Korony
Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc w Pieninach, które w sezonie odwiedza ok. 60 tys. turystów. Z najwyższego szczytu, czyli Okrąglicy rozpościera się doskonały widok na przełom Dunajca i obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Na szczyt można dojść m.in. niebieskim szklakiem ze Szczawnicy.

Wysoka
W Małych Pieninach znajduje się najwyższy szczyt całych Pienin – Wysoka (1050 m n.p.m.). Najatrakcyjniejsza trasa, prowadząca na szczyt, czyli Szczawnica-Jaworki, na długo pozostawi w pamięci niezapomniane wrażenia i widoki. Zejście z Wysokiej przez Wąwóz Homole to okazja do podziwiania skomplikowanych formacji skalnych i unikalnej flory i fauny.

Tatry
Tatry trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Kto choć raz zdobywał ich szczyty, będzie wracał tu częściej. Najwyższe góry Polski z najtrudniejszymi górskimi szlakami zachwycają swoją surowością i pozwalają sprawdzić się najwytrwalszym wędrowcom.

Sprawdź najlepsze oferty hoteli pierwszego Polskiego klubu travelowego - Travelist.pl

Giewont
Z Zakopanego i Kościeliska co roku wyruszają grupy turystów, żeby zdobyć ten najbardziej znany szczyt polskich Tatr. Choć podejście na szczyt nie należy do najłatwiejszych, widoki wynagradzają cały trud wędrówki. Dlatego co roku coraz więcej turystów, pragnie na własne oczy zobaczyć z Giewontu zapierającą dech w piersiach panoramę.

Czerwone Wierchy
Czerwone Wierchy najlepiej zdobywać wczesną jesienią, kiedy to porastające zbocza kępy situ skuciny przybierają brunatną i czerwoną barwę. Jeśli nie spadnie śnieg, stoki mienią się wszystkimi odcieniami brązu i czerwieni. Wyprawę na szczyt możesz rozpocząć od wjazdu kolejką na Kasprowy Wierch i stąd udać się na zachód, przechodząc przez Kopę Kondracką. Wycieczka na Czerwone Wierchy jest wyczerpująca, ale widoki wynagradzają trudy całodziennej wędrówki.

Orla Perć
Bardzo strome wejścia i zejścia, przepaście i łańcuchy, a nawet śnieg w środku lata czekają na Ciebie na szlaku na Orlą Perć. Wejść na szczyt mogą tylko najlepiej przygotowani, bo Orla Perć to najtrudniejsza grań do zdobycia w całych polskich górach. Po wejściu na szczyt i pokonaniu trasy od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyżne podniesie Ci się poziom adrenaliny, a sama wyprawa na długo zapadnie w Twojej pamięci. Zanim wyruszysz na trasę, przygotuj odpowiedni ekwipunek (profesjonalne obuwie i strój) i zadbaj o dobrą kondycję.

W polskich górach każdy wędrowiec znajdzie swoje miejsce, które pokocha i do którego chętnie będzie wracał. O każdej porze roku góry wyglądają inaczej i zachwycają swoim pięknem i dziką, nieokiełznaną przyrodą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!