Układ urbanistyczny centrum współczesnego Lublińca ukształtował się w czasach średniowiecznych, w wyniku lokacji miasta, dokonanej przez książąt opolskich, na prawie niemieckim.
Kwadratowy rynek, zwany placem Konrada Mańki oraz odchodzące od niego ulice zabudowane są w dużej części przez domy z XIX wieku. Najcenniejszym obiektem na terenie Starego Miasta jest kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, którego obecna bryła pochodzi z XVI wieku.
Stare Miasto w Lublińcu
Miasto ukształtowało się na brzegu niewielkiej rzeki, prawego dopływu Małej Panwi, Lublinicy. Pierwotnie jego centrum stanowił prostokątny rynek z odchodzącą od niego regularną siecią ulic. Osada posiadała wały obronne oraz trzy bramy: Krakowską, Oleską i Opolską.
Musisz to wiedzieć
Obecny wygląd Starego Miasta to efekt modernizacji dokonanej w XIX wieku. Rynek uzyskał wówczas kształt zbliżony do kwadratu. Większość współczesnej zabudowy rynku (oficjalnie nosi on miano placu Konrada Mańki) pochodzi właśnie z XIX wieku. Warte uwagi są zabytkowe kamieniczki pod numerami 6 i 9, ciekawa jest także stojąca na placu, XVIII-wieczna figura św. Jana Nepomucena. W granicach zabytkowego układu urbanistycznego znajduje się także niewielki mały rynek, czyli plac Mikołaja Kopernika, z rzeźbą św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein.
Ponadto cennym zabytkiem jest, położony na zachód od rynku, kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja. Poza Starym Miastem warto zobaczyć lubliniecki zamek i drewniany kościół św. Anny (slaskie.travel).
Nie wszystkie najciekawsze budynki i kamienice znajdują się przy rynku. Są też interesujące budowle w innych rejonach miasta.
Zobacz koniecznie
Nie przeocz
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?