Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najdłużej żyją mieszkańcy Bielska-Białej, najkrócej Sosnowca i Katowic. Dlaczego?

Agata Pustułka
Długość życia w woj. śląskim nie jest powodem do chwały
Długość życia w woj. śląskim nie jest powodem do chwały arc.
W woj. śląskim najdłużej żyją mieszkańcy Bielska-Białej, zaś najkrócej Sosnowca i Katowic. Długość życia w Polsce szybko rośnie, ale woj. śląskie musi gonić długowiecznych z woj. pomorskiego.

Kobiety w woj. śląskim przeżywają mężczyzn średnio o prawie osiem lat (80,1 do 72,4), ale w skali kraju niestety nasz region należy do tych - obok woj. łódzkiego i lubuskiego - gdzie panie żyją najkrócej.

Zgodnie z ostatnimi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce rośnie długość życia, przy wciąż utrzymującej się nadumieralności mężczyzn, ale województwo śląskie musi wciąż gonić te najbardziej długowieczne regiony. Liderem w ten konkurencji jest województwo pomorskie.

W woj. śląskim najdłużej żyją mieszkańcy Bielska-Białej, zaś najkrócej Sosnowca i Katowic. Mieszkanie na wsi oraz w regionach mniej uprzemysłowionych - jak podkarpackie, czy małopolskie - generalnie sprzyja długowieczności.

- Ważna jest długość życia, ale przede wszystkim jego jakość i na tym aspekcie powinniśmy się skupić najbardziej. Tymczasem kilkanaście procent polskich 60-latków ma jakiś stopień niepełnosprawności, zaś wśród osób 80 -letnich to już więcej niż połowa - mówi prof. Jan Szewieczek, geriatra z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu. - Recepta jest prosta: ruch, zdecydowane obniżenie spożycia soli, rzucenie palenia - dodaje.

Przykładem do naśladowania jest 73-letni maratończyk z Piekar Śląskich Emanuel Trefon. - Zamierzam biegać do 120 roku życia - śmieje się ten były górnik, który ma swoim koncie pięć wygranych maratonów. Właśnie wybiera się na zawody do Niemiec. - Żadna tabletka nie zastąpi ruchu, ale ruch zastąpi każdą tabletkę - ocenia.

Inną stronę życia seniorów przedstawia Krystyna Szeląg z Katowic. - Mam 72 lata, choruję na cukrzycę, kręgosłup, przeszłam wiele operacji - mówi.
Najszybciej wdowami zostają... Rosjanki, bo średni czas życia mężczyzny wynosi w tym kraju zaledwie 63 lata. Z pewnością jubileusze długiego pożycia małżeńskiego świętowałaby para małżeńska długowiecznej Francuski z najdłużej żyjącym w Europie Szwedem. A w Polsce? Najlepiej szukać żony w województwie podkarpackim, a męża w także w podkarpackim lub małopolskim, bo właśnie w tych regionach kobiety i mężczyźni żyją najdłużej. Szerokim łukiem należy omijać Łódź i okolice. Tu od lat współczynniki są najgorsze.

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika wprawdzie, że rośnie długość życia Polaków we wszystkich województwach,oczywiście w różnym tempie, ale wciąż musimy poradzić sobie z rozwiązaniem problemu nadumieralności mężczyzn i to praktycznie w każdej grupie wiekowej. Poza tym niestety właśnie mieszkańcy województwa śląskiego najczęściej w kraju umierają na choroby układu krążenia, nowotwory oraz schorzenia układu trawiennego.

Różnice w długości życia tylko pomiędzy poszczególnymi regionami Polski wynoszą ok. 4 lat! Niższą od innych długość życia kobiet w województwie śląskim geriatra z Górnośląskiego Centrum Medycznego prof. Jan Szewieczek tłumaczy m.in. poprzemysłową spuścizną regionu. Choć dziś zanieczyszcze nie środowiska jest mniejsze niż dwadzieścia lat temu to tamtem okres pozostawił genetyczny ślad w postaci różnych mutacji i w efekcie schorzeń. Obecnie dochodzi jednak skażenie komunalne, zapylenia, smog.

To banał, ale kluczem do zdrowej długowieczności jest sport.

- Tymczasem ponad 61 proc. Polaków deklaruje, że nie uprawia żadnego rodzaju aktywności fizycznej. Poziom aktywności
fizycznej osób dorosłych w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. Wśród zbadanych osób 72,9 proc. zakwalifikowano do prowadzących siedzący tryb życia. Z pewną regularnością(od 1 do 4 razy w tygodniu) aktywność fizyczną uprawiało 19 proc. Polaków, podczas gdy średnia dla całej Unii wynosiła 31 proc. - czytamy w raporcie pn. ,,Diagnoza społeczna 2011r."-Mój dziadek żył 103 lata. Chcę pobić jego rekord - śmieje się 73-letni maratończyk z Piekar Śląskich Emanuel Trefon. Biega od 40 lat. Wcześniej wyczynowo jeździł na rowerze. Pan Emanuel to jednak wyjątek...
- Mimo pozytywnych zmian przeciętnego trwania życia, Polska nadal wypada niekorzystnie na tle czołówki krajów europejskich. Wiek dożywania Polaków jest krótszy o kilka lat: mężczyzn o ok. 8 lat, kobiet o nieco ponad 4 lata. Wśród 40 krajów nasz kraj zajmuje lokatę dopiero w trzeciej dziesiątce: mężczyźni 28, zaś kobiety 24 miejsce - czytamy w raporcie GUS.

Od jakości życia osób starszych będzie zależała kondycja Polski jako kraju. - Obecnie 20 proc. Polaków to dziś osoby po sześćdziesiątym roku życia. Co piąty z nich cierpi na jakąś niepełnosprawność. W województwie śląskim osób 60 plus jest 24,4 proc. (najwięcej w Polsce). Ponad połowa chorób na jakie cierpią to konsekwencja fatalnego stylu życia, który w Polsce zmienia się na lepszy, ale zbyt wolno - wyjaśnia prof. Szewiecze. Konsekwencje starzenia się społeczeństwa są dramatyczne.

- W ciągu 20 lat nastąpi spadek ludności w wieku produkcyjnym szacowany na ok. 2 mln osób. Jednocześnie nastąpiprzesunięcie części zatrudnionych z gospodarki do usług opiekuńczych dla rosnącej populacji seniorów (z 5 mln do ponad 8 mln). Wobec zmian na rynku pracy należy spodziewać się spadku wzrostu PKB z obecnie szacowanego ok. 6 proc. do wartości 2 proc. - wynika z Założeń Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce 2014-2020.

Dziś od dawna oczekiwane otwarcie nowej części Szpitala Geriatrycznego w Katowicach jednej z najbardziej zasłużonych placówek, która dba o zdrowie seniorów w województwie śląskim.

Obecnie w szpitalu leczonych jest rocznie 1,2 tys. osób - w oddziale geriatrii i 13,5 tys. - w dwunastu specjalistycznych poradniach przyszpitalnych. Średnia wieku chorych leczonych przekracza 80 lat.

Rozbudowa szpitala przebiegła w błyskawicznym tempie, gdyż jest on wykonany według bardzo nowoczesnej techonollogii.
Jest złożony z modułów przygotowanych "pod klucz" z ceramiką, instalacjami, drzwiami i oknami. Wystarczy wszystkie puzzle odpowiednio połączyć. No i oczywiście wstawić łóżka dla pacjentów. Każdy moduł ma już swoją łazienkę oraz miejsca przeznaczone na określony sprzęt medyczny.

Szpital Geriatryczny w Katowicach jest nie tylko wizytówką miasta, ale i województwa, b o tak specjalistycznej jednostki nie ma w Polsce która wciąż musi gonić Europę jeśli chodzi o zapewnienie seniorom odpowiedniej opieki medycznej. W Polsce ogółem jest około 700 łóżek geriatrycznych i niespełna 300 geriatrów. Potrzeby są znacznie większe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!