MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najemcy Galerii Jurajskiej apelują do Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Żądają natychmiastowego usunięcia utrudnień w dojeździe

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Najemcy Galerii Jurajskiej apelują do Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Żądają natychmiastowego usunięcia utrudnień w dojeździe
Najemcy Galerii Jurajskiej apelują do Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Żądają natychmiastowego usunięcia utrudnień w dojeździe Galeria Jurajska
Część najemców Galerii Jurajskiej w Częstochowie ma już dość przebudowy alei Wojska Polskiego. Twierdzą, że inwestycja ma negatywny wpływ na prowadzone przez nich biznesy. W tej sprawie wystosowali więc specjalną petycję do Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Żądają natychmiastowego usunięcia utrudnień w dojeździe do centrum handlowego. Pismo wpłynęło również do prezydenta miasta.

Tyle korków w całym mieście

Przypomnijmy, w związku z przebudową DK 91, dawna gierkówka - najważniejsza droga w ruchu lokalnym - została całkowicie zamknięta. Zdaniem Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie, innego rozwiązania nie można było zastosować, bo dotrzymanie terminowej realizacji przebudowy DK 91 nie byłoby możliwe. W efekcie utrudnienia wpisały się już w naszą częstochowską codzienność. I o ile w godzinach porannych i dopołudniowych ruch jest w miarę płynny, to później jest zdecydowanie gorzej. W godzinach popołudniowych i wieczornych Częstochowa stoi w jednym, wielkim korku! Dotyczy to wielu części miasta. I taka sytuacja ma się utrzymać aż do później jesieni tego roku.

Najemcy Galerii Jurajskiej piszą do MZD w Częstochowie

Z takiego obrotu spraw nie są zadowoleni najemcy Galerii Jurajskiej. Rzeczywiście dojechanie do centru handlowego w godzinach szczytu, czy w weekendy to nie lada wyzwanie. Dochodzi nawet do sytuacji, że na miejsce wzywana jest policja, aby kierować ruchem i rozładować korki. Armagedon drogowy był zwłaszcza w okresie przedświątecznym, a później wyprzedażowym.

Część najemców Galerii Jurajskiej mówi "dość". W tej sprawie wystosowali więc specjalną petycję do Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie. Żądają natychmiastowego usunięcia utrudnień w dojeździe do centrum handlowego. Pismo wpłynęło również do prezydenta miasta.

- Wprowadzone zmiany w organizacji ruchu nie tylko utrudniają dojazd naszym klientom, ale także samochodom ciężarowym i dostawczym, które codziennie zaopatrują nasze sklepy - twierdzą najemcy. - Pragniemy podkreślić, że do dziś do obiektu nie zostały przygotowane dojazdy tymczasowe od strony alei Wojska Polskiego. W praktyce oznacza to, że zostaliśmy odcięci od drogi publicznej DK-1, którą do obiektu dojeżdża większość klientów i dostaw. Jest to sytuacja dla nas niezrozumiała, tym bardziej, że tego typu dojazdy zostały stworzone do kilku innych mniejszych obiektów handlowo-usługowych, które położone są przy remontowanym odcinku. Tymczasem Galeria Jurajska, którą dziennie odwiedza nawet 20 tysięcy osób, pozbawiona została takiej drogi – dodają.

Ich zdaniem droga tymczasowa rozładowałaby ruch i uspokoiła nastroje.

Mają dość

Z petycji podpisanej przez najemców wynika, że z problemami wynikającymi z zamknięcia alei Wojska Polskiego na odcinku od al. Jana Pawła II do ulicy Krakowskiej, borykają się zarówno duże, globalne marki, jak i mali, lokalni przedsiębiorcy.

Najemcy twierdzą, że z każdym miesiącem widoczne są spadki odwiedzalności w sklepach, a co za tym idzie zmniejsza się ich obrót. Dochodzi też do konfliktów z klientami, którzy zgłaszają się do Galerii Jurajskiej z licznymi skargami dotyczącymi utrudnień w dojeździe, a to ich zdaniem wpływa negatywnie na wizerunek całego centrum handlowego. Podkreślają również, że klienci rezygnują z wizyt w częstochowskich sklepach na rzecz punktów położonych na przykład w Katowicach, czy w Łodzi, do których można bez trudu dojechać.

- Pragniemy przypomnieć, że celem zawarcia przez nas umów najmu z Galerią Jurajską było prowadzenie rentownej działalności gospodarczej, która nastawiona jest na zysk. To pozwala nam rozwijać się w Częstochowie, a także – co istotne z punktu widzenia regionu – tworzyć nowe miejsca pracy. Niestety, dziś jedynym czynnikiem, który nam utrudnia realizację tego celu biznesowego jest panująca obecnie sytuacja drogowa w Częstochowie – podkreślamy – niezależna od Galerii Jurajskiej, która dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować negatywny wpływ podejmowanych przez Miejski Zarząd Dróg decyzji.

Zdaniem najemców wykonanie zastępczego zjazdu do Galerii Jurajskiej na czas trwania przebudowy alei Wojska Polskiego jest obowiązkiem Miejskiego Zarządu Dróg.

- Zaniechanie realizacji tego obowiązku naraża Miasto Częstochowa na odpowiedzialność odszkodowawczą – twierdzą.

Żądają natychmiastowego przywrócenia dojazdu

Najemcy oczekują pomocy ze strony władz miasta i wnioskują o natychmiastowe przywrócenie połączenia Galerii Jurajskiej z aleją Wojska Polskiego na cały okres trwania przebudowy.

- Chcemy także udrożnienia wcześniej funkcjonującego bezpośredniego zjazdu z alei Wojska Polskiego do Galerii Jurajskiej w okresie, kiedy prace obejmą odcinek obecnie funkcjonującego skrzyżowania alei Wojska Polskiego i ulicy Krakowskiej – dodają.

Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie odpowiada

Co na to Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie?

- W tematach związanych ze zmianami w organizacji ruchu spowodowanymi budową nowej al. Wojska Polskiego z każdą instytucją czy przedsiębiorstwem, na działanie których miały one wpływ, byliśmy w kontakcie. Część została o zmianach uprzedzona listownie, a ci, których działalność szczególnie jest utrudniona, uczestniczyli w spotkaniach na ten temat z pracownikami merytorycznymi i dyrekcją MZD - mówi Maciej Hasik, rzecznik MZD w Częstochowie.

Kilka spotkań odbyło się także z przedstawicielami Galerii Jurajskiej.

- W ich trakcie szczegółowo omawiane były tematy związane z organizacją ruchu. Galeria Jurajska ma więc pełną wiedzę na temat szczegółów realizowanej inwestycji wraz z utrudnieniami. Dlatego zarząd tej firmy ma wiedzę o tym, że na razie niemożliwe jest zapewnienie dojazdu do centrum handlowego przez al. Wojska Polskiego z powodu intensywnych prac drogowych, które tam są realizowane. Podobnie przez dłuższy czas nie będzie to możliwe na skrzyżowaniu Rejtana z Krakowską, gdzie powstaje jeden z obiektów mostowych, aktualnie trwają także m.in. głębokie wykopy - tłumaczy.

Rzecznik MZD podkreśla, że zapewniona została obsługa komunikacyjna od ul. Krakowskiej oraz przez Kanał Kohna do Strażackiej i Nadrzecznej.

- Rzeczą naturalną wydaje się, że tą wiedzą osoby zarządzające dzielą się także z najemcami czy współpracownikami, jak jednak wygląda to w rzeczywistości nie wiemy. Ponadto warto podkreślić, że chaos komunikacyjny, który na przełomie roku pojawiał się w obrębie dróg dojazdowych bezpośrednio przy Galerii Jurajskiej, nastąpił w efekcie zmian w organizacji ruchu na wewnętrznych uliczkach centrum handlowego, które zostały wprowadzone przez osoby zarządzające obiektem. Nie jest to teren podległy jakkolwiek MZD - podsumowuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera