MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze licea w Katowicach i województwie śląskim. Ranking Perspektywy 2021

Monika Chruścińska-Dragan
Ranking liceów PERSPEKTYWY 2021. Które szkoły są najlepsze w woj. śląskim? Sprawdźcie, jak wypadły placówki z naszego regionu przeglądając kolejne karty galerii.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ranking liceów PERSPEKTYWY 2021. Które szkoły są najlepsze w woj. śląskim? Sprawdźcie, jak wypadły placówki z naszego regionu przeglądając kolejne karty galerii.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Ranking liceów ogólnokształcących 2021 PERSPEKTYWY. Poznajcie najlepsze licea w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej i całym woj. śląskim. Miesięcznik Perspektywy opublikował najnowsze zestawienie najlepszych szkół ponadpodstawowych w kraju i w poszczególnych województwach. Sprawdźcie wyniki placówek ze Śląska i województwa śląskiego.

Ranking Perspektywy 2021. Najlepsze licea w woj. śląskim

W najnowszej odsłonie rankingu najlepszych liceów w woj. śląskim prym wiedzie tym razem III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Szkoła zdeklasowała V LO w Bielsku-Białej, które prowadziło w zestawieniu rok, dwa i trzy lata temu. Bielska placówka mimo to utrzymała wysoką 21. pozycję w klasyfikacji ogólnopolskiej (rok temu szkoła była w niej 20.) Mickiewicz ostatni raz prowadził w rankingu Perspektyw najlepszych szkół w regionie w 2017 roku. W zestawieniu ogólnokrajowym uplasował się na 19. pozycji i jest to wynik o trzy oczka lepszy niż rok temu.

Pierwszą trójkę zamyka w tym roku LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej. Czwarte jest II LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku, a pierwszą piątkę zamyka VIII LO z Oddz. Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskie-Curie w Katowicach, dla którego jest to awans z 7. pozycji.

Najlepsze licea 2021 woj. śląskiego RANKING PERSPEKTYWY

  1. III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (19. miejsce w ogólnopolskim rankingu)
  2. V LO w Bielsku-Białej (21. w ogólnopolskim rankingu)
  3. LO Katolickiego Towarzystwa Kulturalnego w Bielsku-Białej (55. miejsce w ogólnopolskim rankingu).

SPRAWDŹ RANKING LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

Wśród liceów w zestawieniu ogólnopolskim na pierwsze miejsce wróciło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a dopiero tuż za nim jest ubiegłoroczny zwycięzca, czyli Uniwersyteckie LO w Toruniu. Pierwszą trójkę zamyka z kolei XIII LO w Szczecinie, a trzecie przed rokiem V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie jest tym razem 5. w klasyfikacji.

Ranking „Perspektyw” to, przypomnijmy, najbardziej prestiżowy ranking szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Przy opracowywaniu go kapituła, złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych i przewodniczących komitetów głównych olimpiad, bierze pod uwagę wyniki egzaminów maturalnych i sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, a w przypadku techników – również wyniki egzaminów zawodowych.

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane z łącznie 2 186 liceów ogólnokształcących (1 743 techników w rankingu techników), które spełniały tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Poza wynikami z matury, eksperci tworząc zestawienie brali pod uwagę także osiągnięcia uczniów w olimpiadach i olimpiadach międzynarodowych.

Głównymi adresatami zestawienia są uczniowie i ich rodzice, którzy w najbliższym czasie będą podejmowali decyzję związaną z wyborem nowej szkoły i kontynuowania kształcenia.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni