Najlepsze licea w woj. śląskim RANKING PERSPEKTYWY V LO w Bielsku-Białej lepsze od III LO im. Mickiewicza w Katowicach

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Ranking liceów PERSPEKTYWY 2022. Które szkoły są najlepsze w woj. śląskim? Sprawdźcie, jak wypadły placówki z naszego regionu przeglądając kolejne karty galerii.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ranking liceów PERSPEKTYWY 2022. Które szkoły są najlepsze w woj. śląskim? Sprawdźcie, jak wypadły placówki z naszego regionu przeglądając kolejne karty galerii.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. Polska Press
Udostępnij:
Ranking liceów ogólnokształcących 2022 PERSPEKTYWY. Fundacja Edukacyjna ogłosiła najnowsze zestawienia najlepszych liceów i techników w Polsce. Sprawdziliśmy, jak wypadły w nich szkoły z woj. śląskiego.

Ranking Perspektywy 2022. Najlepsze licea w woj. śląskim

Ranking Liceów i Techników 2022 organizowany przez wydawnictwo Perspektywy to wydarzenie, na które czekają nauczyciele, uczniowie i rodzice ósmoklasistów zastanawiających się, w jakiej szkole kontynuować edukacją. W środę, 12 stycznia, ogłoszono, które placówki znalazły się najwyżej w rankingu.

Najlepszym liceum w woj. śląskim - według rankingu - ponownie okazało się V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej. Bielska placówka od lat wymienia się pozycją lidera z III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, które tym razem zostało sklasyfikowane na drugiej pozycji. Pierwszą trójkę zamyka natomiast II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. A. Frycza Modrzewskiego w Rybniku, które rok temu było czwarte.

SPRAWDŹ RANKING NAJLEPSZYCH LICEÓW W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM
Zobacz listę w galerii zdjęciowej

Bielska "piątka" zaliczyła także spory skok w ogólnopolskim zestawieniu, z 21. miejsca awansowała na 14. Z kolei popularny Mickiewicz utrzymał wysoką 19. pozycję.

Dyrektor V LO w Bielsku-Białej Marek Myśliński podkreśla, że na sukcesy osiągane przez szkołę zawsze składa się dobra współpraca nauczycieli, uczniów i ich rodziców oraz szkoły z organem prowadzącym, a więc władzami miasta. – Korzystając z okazji chciałbym im wszystkim podziękować. W tegorocznym rankingu, dzięki tej współpracy, osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki. Zajęliśmy I miejsce w województwie śląskim oraz wysokie, 14. miejsce w zestawieniu ogólnopolskim, dziewiąte wśród szkół olimpijskich. To ogromny sukces – podkreśla.

Dzięki wsparciu miasta bielska szkoła prowadzi wiele kółek zainteresowań i zajęć dodatkowych dla swoich podopiecznych, a renoma, którą cieszy się, przekłada się na zainteresowanie piątką wśród młodzieży. Przy czym odzwierciedla to nie tyle liczba kandydatów na jedno miejsce, co ich jednoznaczny wybór i wybór drogi jaką chcą podążać w przyszłości. V LO najczęściej wybierają uczniowie zdecydowani, mający już sprecyzowaną wizję swojego rozwoju.

– Nasza oferta rekrutacyjna jest czytelna i precyzyjnie sformułowana. Mamy klasy ze wskazaniem matematycznym, fizycznym, informatycznym i ekonomicznym. Nie oznacza to oczywiście, że miejsca u nas nie znajdą zwolennicy przedmiotów humanistycznych. Owszem są także i tacy, ale jednocześnie nie mają problemów z przedmiotami ścisłymi – zauważa dyrektor szkoły.

Myśliński przyznaje, że zdarza się, iż rodzice wiedzę o szkole czerpią z mediów i rankingów, ale największe przełożenie mają opinie przekazywane z ust do ust. Nie bez znaczenia są także doświadczenia rodziców. – Często zdarza się, że uczymy kolejne pokolenia swoich absolwentów – opowiada.

Bielskie placówki w ogóle bardzo dobrze radzą sobie w zestawieniu. W pierwszej dziesiątce rankingu na poziomie regionu znalazły się aż trzy szkoły z tego miasta. Sporo awansowało także IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica w Sosnowcu, z 8. na 4. miejsce.

Perspektywy 2022. W czołówce ogólnopolskiego rankingu bez zmian

Ranking Perspektyw to, przypomnijmy, najbardziej prestiżowy ranking szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Został przygotowany już dwudziesty czwarty raz. W wyborze najlepszej szkoły w kraju brano pod uwagę sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych, a także wyniki matur. W przypadku liceów znaczenie miały także osiągnięcia zdobyte w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników – wysokie wyniki w egzaminach zawodowych.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1 256 liceów ogólnokształcących i 1 165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Wśród liceów w zestawieniu ogólnopolskim pierwsze miejsce obroniło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, tuż za nim ponownie uplasowało się Uniwersyteckie LO w Toruniu, a trzecią pozycję utrzymało XIII LO w Szczecinie. Wśród techników najwyżej sklasyfikowane zostało Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie w województwie łódzkim.

– Robimy ranking przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej i przewodnicząca Kapituły Rankingu, zwraca z kolei uwagę na szczególne warunki, w którym przyszło szkołom pracować.

– Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji – podkreśla prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu. – Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści. To, co przez wiele lat wydawało się być niemożliwe, stało się faktem w kilka miesięcy – podkreśla.

Konferencja ministra zdrowia Adama Niedzielskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie