MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze licea w województwie śląskim. Oto 20 szkół, które znalazły się w ogólnopolskim rankingu liceów 2024. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
miejsce w Polsce – 69wynik – 72.539 punktu
miejsce w Polsce – 69wynik – 72.539 punktu Arch.
Najlepsze licea w Śląskiem uwzględniono w ogólnopolskim rankingu liceów 2024, opublikowanym przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl. Zestawienie przygotowano w oparciu o dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wśród kryteriów, które wzięto pod uwagę, znalazły się przede wszystkim wyniki egzaminów maturalnych – zarówno na poziomie podstawowym, jak też rozszerzonym – oraz osiągnięcia uczniów w ogólnokrajowych olimpiadach przedmiotowych. W rankingu czołowe miejsce w skali kraju zajęło XIII Liceum w Szczecinie, a następne pozycje należą do V Liceum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie i VIII Liceum im. Władysława IV w Warszawie. W zestawieniu ogólnopolskim, w jakim wzięło udział 1978 liceów publicznych oraz niepublicznych, pierwsza ze śląskich placówek znalazła się na 9 miejscu. Kolejna widnieje pod numerem 36, a następna zajęła 40 pozycję. Warto podkreślić, że w pierwszej rankingowej setce liceów uwzględniono 14 szkół, mieszczących się w naszym regionie. Każda z nich otrzymała powyżej 69 punktów. Zobacz, które śląskie szkoły znalazły się wśród najlepszych w Polsce!

Licea w czołówce ogólnokrajowego rankingu

Ogólnopolski ranking liceów 2024 oparto o dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wśród kryteriów, które wzięto pod uwagę podczas sporządzania listy znalazły się przede wszystkim wyniki egzaminów maturalnych – zarówno na poziomie podstawowym, jak też rozszerzonym – oraz osiągnięcia uczniów w ogólnokrajowych olimpiadach przedmiotowych.

– Ważne jest zauważenie, że każde liceum ma swoje unikalne cechy, z własnymi atutami i wyzwaniami. Ranking stanowi jedno z narzędzi wspierających proces wyboru szkoły średniej dla uczniów i ich opiekunów, ale nie powinien być jedynym kryterium decydującym. Istotne są również specjalizacje szkół, bogactwo oferty edukacyjnej, kompetencje kadry pedagogicznej oraz opinie społeczności szkolnej – czytamy na portalu WaszaEdukacja.pl.

Zgodnie z danymi, o jakie oparto ogólnopolski ranking liceów 2024 czołowe miejsce wśród tego typu szkół w skali kraju zajmuje XIII Liceum w Szczecinie, w przypadku którego odnotowano wynik o wartości 91.48 punktu. Na drugiej pozycji znalazło się V Liceum im. Augusta Witkowskiego w Krakowie z oceną, wynoszącą 91.163 punktu. Pod numerami trzecim oraz czwartym uwzględniono VIII Liceum im. Władysława IV w Warszawie i znajdujące się w tym samym mieście XXVII Liceum im. Tadeusza Czackiego. Każda z tych dwóch szkół otrzymała odpowiednio 90.849 oraz 90.73 punktu.

Jedna ze śląskich szkół również w pierwszej dziesiątce

W ogólnopolskim rankingu liceów 2024, opublikowanym w serwisie WaszaEdukacja.pl wzięło udział 1978 liceów publicznych oraz niepublicznych, które spełniły wymogi regulaminu. Warto podkreślić, że w pierwszej rankingowej setce tego typu szkół uwzględniono 14 placówek, mieszczących się w naszym regionie. Każda z nich otrzymała wynik o wartości powyżej 69 punktów. Wśród tych liceów są między innymi III Liceum im. Adama Mickiewicza w Katowicach, IX Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie czy I Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Edwarda Dembowskiego w Gliwicach. Pierwsza ze śląskich szkół, uwzględnionych w ogólnokrajowym zestawieniu znalazła się na 9 miejscu z oceną, wynoszącą 88.685 punktu. Kolejna placówka, znajdująca się w tym województwie widnieje pod numerem 36 i otrzymała 77.551 punktu. Następne śląskie liceum zajęło 40 pozycję, osiągając wynik o wartości 77.041 punktu. Mieszczące się w naszym regionie szkoły, znajdujące się poza pierwszą rankingową setką odnotowały oceny poniżej 69 punktów. Z danych wynika, że liczba punktów, uzyskanych przez najlepsze śląskie liceum jest o 2,795 niższa niż w przypadku szczecińskiej szkoły, zajmującej pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu.

W załączonej galerii prezentujemy 20 najlepszych liceów w Śląskiem. Zobacz, które szkoły z naszego regionu znalazły się w ogólnokrajowej czołówce!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni