Najlepsze materace – jaki materac wybrać, by naprawdę...

  Najlepsze materace – jaki materac wybrać, by naprawdę wypocząć?

  Materiał informacyjny

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najlepsze materace – jaki materac wybrać, by naprawdę wypocząć?
  Jeszcze niedawno typowym, polskim łóżkiem bywała najczęściej rozkładana wersalka lub prosta kanapa, którą można było szybko złożyć i nie martwić się o krzywo rozłożoną narzutę. Polacy doceniali praktyczność takiego rozwiązania oraz to, że mebel tego typu nie zajmował zbyt wiele miejsca w ciasnym mieszkaniu. Problem w tym, że składana wersalka nie jest z pewnością tym, co lubi nasz kręgosłup. Zaś sen i nocny odpoczynek służy przede wszystkim odprężeniu – nie tylko mózgu, ale i reszty ciała.
  Najlepsze materace – jaki materac wybrać, by naprawdę wypocząć?

  Jaki materac do spania wybrać – taki, by wypocząć!


  Według danych naukowych, nasze społeczeństwo gremialnie cierpi na zaburzenia snu. Według statystyk, aż 30-40 proc. populacji skarży się na uporczywe problemy ze snem. Są to głównie kobiety, jednak nie tylko; ponadto, zaburzenia snu dotykają zarówno bogatych, jak i biednych, starych i młodych, bez względu na to, gdzie mieszkają i jak funkcjonują. Starsi mają nieco pod górkę: u nich zaburzenia snu przeważnie stają się z wiekiem silniejsze i bardziej dokuczliwe. Warto pamiętać, że zaburzenia snu to nie tylko popularna bezsenność, do której laicy nieraz sprowadzają ten termin medyczny. Jakie są zatem najpopularniejsze kłopoty ze snem? Przeważnie to paraliże przysenne, lunatykowanie, zaburzenia ruchowe, a także lęki nocne. Te ostatnie często dręczą dzieci, z czasem jednak łagodnieją.

  Przyczyny zaburzeń snu


  Wiele osób zastanawia się, skąd biorą się męczące ich przypadłości. Najczęściej jest to stres: badacze zwracają uwagę na częste występowanie zaburzeń snu w depresji. Inna towarzysząca choroba to przewlekły ból – nieraz nasila się on w nocy i towarzyszy mu właśnie przerywany sen lub bezsenność. Bywa jednak i tak, że kłopoty z nocnym wypoczynkiem fundujemy sobie niejako na własne życzenie. Sprzyja im zaburzony rytm dnia i nocy, a więc praca zmianowa. Również brak higieny snu jest predyktorem rozwoju takich zaburzeń. Co rozumiemy poprzez higienę snu? Nie wolno zasypiać przy włączonym świetle lub zarywać nocy (choćby dla nauki czy pracy) – rozregulowany organizm szybko da o sobie znać. Warto skorzystać z porady specjalisty – badacze sądzą bowiem, że niekiedy te problemy wymagają dłuższej diagnostyki i bardziej skomplikowanej terapii.

  A jeśli powodem jest... materac? Najlepsze materace do łóżek


  Jednak czasami podłoże problemów ze snem jest bardziej prozaiczne. Wystarczy źle dobrany materac. Materac do spania to niewątpliwie najważniejsza część łóżka: musi być podporą zarówno dla karku, głowy, jak i pleców, pomóc się rozluźnić i w pełni wypocząć organizmowi podczas nocnego wypoczynku. Niestety – wybrać odpowiedni materac do łóżka przy tej liczbie ofert dostępnych na rynku, nie jest wcale łatwe. Oczywiście pomaga nam w tym internet –przykład producenta prezentującego najlepsze materace do spania. Co należy wiedzieć najpierw? Przede wszystkim, warto rozprawić się z pokutującym mitem o treści „im materac twardszy, tym lepszy”. Najlepsze materace to materace dobrane pod wagę twojego ciała. Dla kobiet i mężczyzn o przeciętnej wadze lepszy będzie materac średnio-twardy, zaś dla dzieci i bardzo szczupłych kobiet – materac miękki. Materace twarde najlepiej sprawdzają się u mężczyzn o dużej wadze. Co ciekawe, ważna jest też pozycja – jeśli sypiasz na boku, materac miękki będzie dla ciebie wygodniejszy. Ogólnie, przyjmuje się, że do sześćdziesięciu kilogramów wagi powinniśmy wybierać materace miękkie, od sześćdziesięciu do stu – średnio-twarde, a powyżej stu – twarde, jednak w istocie najważniejsze jest nasze odczucie komfortu. Dlatego każdy materac musimy najpierw przetestować. Więcej o tym jakie materace do łóżka wybrać i jak je przetestować, dowiesz się na stronie Tempur.

  Najlepsze materace – rodzaje pianki


  Kolejna zagwozdka to oczywiście wypełnienie materacy. Co powinno się w nich znajdować? Spójrzmy najpierw na rodzaje: najpopularniejsze materace do łóżka to materace piankowe lub sprężynowe. Obecnie wiele osób decyduje się na piankę. Zarówno piankowe, jak i lateksowe materace do łóżka świetnie radzą sobie z absorpcją ruchu i odkształcaniem pod wpływem ciężaru ciała. Są też higieniczne – jeśli korzystamy z pianki poliuretanowej jako wypełnienia, mamy pewność, że to materiał przewiewny i nie będziemy mieć problemu z zalęgnięciem się roztoczy. Tak zwana pianka wysokoplastyczna HR jest natomiast polecana osobom cierpiącym z powodu schorzeń kręgosłupa – wymusza odpowiednie położenie ciała podczas snu. Pianka lateksowa też dość dobrze sobie z tym radzi, nadaje się również dla alergików. Istnieje także pianka termoelastyczna, przeznaczona przede wszystkim dla chorych, którzy spędzają większość czasu leżąc – działa w sposób przeciwodleżynowy.

  Najlepsze materace do spania – czym są wypełniane?


  Eksperci pytani o najlepsze materace do łóżka i ich wypełnienie, często wskazują na materace wypchane włóknami kokosowymi lub trawą morską, które doskonale łączą wszystkie te zalety – jeśli zostaną nasączone przeznaczoną ku temu substancją, mogą bardzo długo zachować swoją świeżość, do tego są przewiewne i w pełni naturalne i ekologiczne. Cenione są również wkłady z filtra tapicerskiego, miękkiej waty, termoregulacyjnego hydrożelu lub owczej wełny, która działa przeciwreumatycznie. Wiele zależy więc od tego, jakie aktualnie mamy potrzeby i co kojarzy nam się z pełnym komfortem.

  Materace sprężynowe – jak to właściwie działa?


  Również jeśli chodzi o materace sprężynowe, mamy całkiem sporo rodzajów do wyboru. Klienci często wybierają formatki bonnellowe z systemem sprężyn, które ułożone są w kształt klepsydry. Polega to na tym, że gdy ugina się jedna formatka, uginają się wszystkie – na kształt systemu naczyń połączonych. Dzięki specjalnemu hartowanemu drutowi, całe nasze ciało może rozłożyć się na materacu równomiernie. Inaczej jest natomiast z formatką typu pocket. W tym systemie każda formatka ugina się indywidualnie. Na rynku pojawił się trzeci typ formatek – typu helix, czyli łączący obydwa te typy. Wszystkie razem zatopione są w podłożu z pianki, ale jednocześnie każda znajduje się w osobnej kieszonce materaca. Według ekspertów, to najlepsze materace sprężynowe i warto w nie zainwestować – z jednej strony mają zaletę formatki bonnelowej, czyli idealnie amortyzują ciało, a z drugiej, są wyjątkowo wysokiej trwałości, jak formatka typu pocket.

  Jaki rozmiar mają najlepsze materace? Wszystko zależy od preferencji śpiącego


  Nie ma jednego idealnego rozmiaru materaca. Oczywiście – powinien on być dopasowany do rozmiaru łóżka, te jednak, jak wiemy, są różnej wielkości. Warto jednak na rozmiar materaca do spania zwrócić szczególną uwagę – on również w dużym stopniu wpływa na jakość naszego wypoczynku. Źle dobrany rozmiar to zsuwanie się i wybudzanie podczas snu lub niewłaściwa pozycja kręgosłupa, co skutkuje jego bólem lub niewyspaniem. Najgorzej jest, gdy z kręgosłupa „ucieka” głowa – łatwo o nadwyrężenie karku i całodzienny ból szyi i głowy. Jaki więc rozmiar materaca do łóżka wybrać? Jeśli śpimy sami, może nam wystarczyć standardowy rozmiar 90x200. Natomiast jeśli śpimy w łóżku małżeńskim, możemy skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań: albo wyposażyć się w podwójny materac 140x200, 160x200, a nawet 180x200 albo kupić dwa standardowe w rozmiarze 90x200. Dwa wąskie materace to idealne rozwiązanie, gdy partnerzy mają różne gabaryty lub mają zupełnie inne preferencje odnośnie twardości. To również dobre wyjście, gdy mamy różną potrzebę odnośnie wypełnienia materaca. W przypadku zniszczenia, rozwiązanie to okazuje się dość praktyczne – wystarczy wymienić ten uszkodzony, zamiast znowu inwestować w podwójny materac do spania. Z pewnością, w przypadku wady postawy jednego z partnerów, zasadne jest dobranie wyspecjalizowanego materaca do łóżka – fizjoterapeuta doradzi, jaki powinien być najlepszy.

  Źródła:
  -Błońska, Barbara Katarzyna, and Joanna Gotlib. "Występowanie zaburzeń snu wśród studentów." Medical Review 4 (2012): 485-497.
  -Haeitzman, Janusz. "Zaburzenia snu-przyczyna czy skutek depresji?." Psychiatria Polska 43.5 (2009).
  -Kasperczyk, Janusz, and Jadwiga Jośko. "Analiza czynników odpowiedzialnych za złą jakość snu u studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego." Hygeia Public. Health 2012 47.2 (2012): 191-195.
  -materiały IPiN Szpitala im. Sobieskiego w Warszawie: http://www.sen-instytut.pl/slownik/pokaz/9.html

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Murale w Hawanie. Zaułki starego miasta kryją arcydzieła

  Murale w Hawanie. Zaułki starego miasta kryją arcydzieła

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA