Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze polskie seriale 2011 [ZDJĘCIA]

Ola Szatan
M jak miłość
M jak miłość Mat. Prasowe
Śmierć Hanki Mostowiak była największym serialowym wydarzeniem 2011 roku. Chętnie śledziliśmy, co słychać u ojca Mateusza czy w Wilkowyjach, szukaliśmy też przepisu na życie. O serialowym podsumowaniu roku pisze Ola Szatan

Chociaż aktorka Anna Mucha znalazła się na pierwszym miejscu rankingu na "najpopularniejszą ciążę w mediach" (przygotowanego w grudniu 2011 roku przez Kompas Social Media), to wynik ten nie przełożył się zbytnio na oglądalność serialu "Prosto w serce", w którym Anna Mucha wcielała się w postać głównej bohaterki, Moniki. Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurement serial "Prosto w serce" oglądało średnio 2,293 mln widzów, co jest słabszym wynikiem od poprzedniego TVN-owskiego serialu "Majka", której perypetie śledziło średnio 2,7 mln osób.

Jak będzie z "Julią"- nową produkcją, którą od poniedziałku, 2 stycznia, możemy oglądać na antenie TVN? Zapowiada się nieźle.

Pilotażowy odcinek tego serialu zobaczyło 2,5 miliona widzów. W obsadzie znaleźli się m.in.: Julia Rosnowska (debiutująca w głównej roli), Krystian Wieczorek, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Michał Lewandowski i Bartosz Obuchowicz.

Hanka nie miała równych
W 2011 roku rzeczywistość serialowa przyniosła nam kilka zaskakujących sytuacji, co miało bezpośredni wpływ na wzrost oglądalności danej produkcji. Najważniejszym wydarzeniem bez wątpienia była śmierć Hanki Mostowiak, jednej z głównych bohaterek serialu "M jak miłość". Pożegnanie z postacią, którą przez 11 lat kreowała Małgorzata Kożuchowska, nastąpiło 7 listopada. Przed telewizorami zasiadło wówczas ponad 8,3 mln widzów. Szał opanował portale społecznościowe, popularne stały się filmiki na YouTube oraz słynne dowcipy o kartonach. Śmierć Hanki Mostowiak okazała się bardziej medialna od niejednego istotnego zdarzenia życia publicznego w Polsce. A przy okazji potwierdziło się, że serial "M jak miłość" wciąż należy do najchętniej oglądanych seriali w naszym kraju. W 2011 roku jego średnia oglądalność wyniosła ponad 7 mln osób.

Wilkowyje i Mateusz mają się dobrze
Ma być swojsko, a przy okazji też dowcipnie. Na miarę przeciętnego Kowalskiego. To lubimy najbardziej.
Wbrew zapowiedziom, popularności nie zdobył serial "Rezydencja", który miał być "polską Dynastią". Mimo że w obsadzie pojawili się m.in.: Grażyna Szapołowska, Katarzyna Figura i Jerzy Zelnik, to udało im się ściągnąć przed ekrany telewizorów średnio 2,09 mln widzów. Dla porównania losy mieszkańców niewielkiej miejscowości Wilkowyje, czyli bohaterów serialu "Ranczo", śledziło trzy razy tyle osób. Piąty sezon "Rancza" w TVP1 oglądało 6,652 mln widzów.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

*LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Co ciekawe "Ranczo" i tak zaliczyło spadek popularności. W poprzednim, czwartym sezonie widzów było 1,6 mln więcej! Ciekawostką jest także fakt, że Cezary Żak, wcielający się tu w dwie główne role (proboszcz Piotr Kozioł i jego brat bliźniak Paweł Kozioł), zyskał w "Ranczu" ogromną popularność, a kolejny serial Żaka czyli "Ludzie Chudego" cieszył się już dużomniejszym powodzeniem. Drugi sezon tej produkcji Polsatu oglądało średnio 1,248 mln ludzi (dla porównania poprzedni sezon "Ludzi Chudego" - 2,3 mln widzów). Jak wynika z danych telemetrycznych, serial "Ranczo" śledziły głównie kobiety, widzowie po 45. roku życia, mieszkańcy wsi i średnich miast.

- W "Ranczu" są naturalni bohaterowie, mają takie wady jak wszyscy, a poza tym jest tu dobre poczucie humoru. Ale mimo realności jest też w tym trochę bajki - uważa prof. Krystyna Doktorowicz, medioznawca, dziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

- A "Rezydencja" to potwornie nudna, oderwana od codziennego życia produkcja, wzorowana na dużo lepszych produkcjach zagranicznych - dodaje prof. Doktorowicz.

Bardzo dobry 2011 rok zaliczył Artur Żmijewski, wcielający się w tytułową rolę w serialu "Ojciec Mateusz". Serial realizowany jest w oparciu o kultowy włoski format "Don Matteo". Ta opowieść o księdzu-detektywie we Włoszech gromadzi przed telewizorami miliony widzów. W Polsce serial "Ojciec Mateusz" (akcja tego serialu rozgrywa się przede wszystkim w Sandomierzu) przyciąga przed ekrany ponad 5 mln widzów (wiosną serial oglądało 4,999 mln widzów, jesienią było średnio 5,186 mln). Nadal nieźle radzi sobie inny serial, w którym wciąż (choć raczej okazjonalnie) możemy podziwiać Artura Żmijewskiego. Ubiegłoroczny sezon "Na dobre i na złe" w telewizyjnej Dwójce przyciągnął przed telewizory ponad 3,8 mln osób.

Miliony nad rozlewiskiem
W czołówce najchętniej oglądanych seriali nie zabrakło miejsca na inne pozycje serwowane przez telewizję publiczną. Znajduje się tu serial "Barwy szczęścia", który w okresie od 5 września do 20 października cieszył się oglądalnością na poziomie aż 4,19 mln widzów. W tym samym okresie widownia serialu "Na Wspólnej", emitowanego w stacji TVN wyniosła 3,19 mln widzów.
Nieco mniej, bo średnio 3,78 mln osób obserwowało jesienią perypetie bohaterów serialu "Życie nad rozlewiskiem", gdzie w roli głównej gra Joanna Brodzik, znana wcześniej z tak popularnych seriali jak "Kasia i Tomek" czy "Magda M". Z badań wynika, że serial "Życie nad rozlewiskiem" oglądały głównie kobiety, widzowie po 45. roku życia, mieszkańcy wsi oraz osoby z wykształceniem podstawowym i wyższym.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

*LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Znakomity start zanotował serial "Rodzinka.pl", gdzie w główne role wcielili się Małgorzata Kożuchowska i Tomasz Karolak. Wiosną "Rodzinka.pl" zanotowała wynik 3,24 mln oglądających, a średnia oglądalność 26 odcinków drugiej serii wyniosła 3,1 mln widzów. Potwierdza się jednak fenomen Małgorzaty Kożuchowskiej, która wbrew pozorom nie utknęła w szufladce z napisem "Hanka Mostowiak".

- Tak jak często chodzimy do kina na filmy z konkretnymi aktorami, tak też często wybieramy seriale ze względu na aktorów. Małgorzata Kożuchowska należy do najbardziej utalentowanych i lubianych aktorek - mówi prof. Krystyna Doktorowicz.

Jednym z najpopularniejszych aktorów młodego pokolenia jest też Borys Szyc, którego możemy oglądać w serialu "Przepis na życie" (choć nie było łatwo namówić go na udział w serialu). Drugi sezon "Przepisu na życie" w telewizji TVN oglądało średnio ponad 2,842 mln osób.

Popularność Borysa Szyca oraz Magdaleny Kumorek, kreujących parę głównych i na dodatek dobrze gotujących bohaterów - twórcy serialu postanowili wykorzystać w dodatkowy sposób - kilka tygodni temu w księgarniach ukazała się książka "Zapraszam do stołu. Kuchnia Jerzego Knappe" z przepisami na dania (przyrządzane na potrzeby serialu), sygnowane przez postać graną przez Szyca.

Ostatni sezon serialu "Hotel 52", emitowanego przez Polsat, oglądało 2,639 mln widzów. Średnia oglądalność innego serialu tej stacji - "Pierwsza miłość" w jesiennej ramówce wyniosła 2,38 mln osób. Nieco gorszy wynik zanotował kolejny serial Polsatu "Szpilki na Giewoncie" z wynikiem 2,07 mln osób. I tu na wzrost zainteresowania nie wpłynęła ciąża Magdaleny Schejbal, która grała główną rolę, Ewy Drawskiej. Grała, ponieważ aktorka wydała oświadczenie, że trzeci sezon "Szpilek na Giewoncie" był ostatnim z jej udziałem. Produkcję oglądały głównie kobiety, widzowie między 30. a 59. rokiem życia, mieszkańcy małych i średnich miast oraz osoby z wykształceniem średnim.

Przesyt gatunkiem
Nie tylko "Rezydencja" była serialowym niewypałem. Hitem nie okazał się także TVN-owski "Układ warszawski" , którego oglądalność wyniosła ponad 1,291 mln widzów. Co sprawia, że niektóre seriale cieszą się sporą oglądalnością i produkowane są przez wiele sezonów, a inne szybko spadają z anteny?

- Czasem następuje przesyt danym gatunkiem, znużenie pewnym typem postaci. A poza tym zdarza się tak, że widzowie zaprzyjaźniają się z danymi bohaterami i nie czują potrzeby, aby szukać nowych - podsumowała Krystyna Doktorowicz.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH I NOWE RECEPTY [PORADNIK]
*NAJŁADNIEJSZE SZOPKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ ZDJĘCIA
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

WIELKI KONKURS. Pokaż zimę na Śląsku i wygraj narciarski WEEKEND!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!