MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze technika w woj. śląskim. Oto 20 szkół, które znalazły się w ogólnopolskim rankingu techników 2024. Sprawdź!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
miejsce w Polsce – 138wynik – 56.579 punktu
miejsce w Polsce – 138wynik – 56.579 punktu Arch.
Najlepsze technika w Śląskiem uwzględniono w ogólnopolskim rankingu techników 2024, opublikowanym przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl. Zestawienie przygotowano w oparciu o dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wśród kryteriów, które wzięto pod uwagę podczas sporządzania listy znalazły się przede wszystkim wyniki egzaminów maturalnych – zarówno na poziomie podstawowym, jak też rozszerzonym – a także osiągnięcia uczniów w ogólnokrajowych olimpiadach przedmiotowych oraz egzaminach zawodowych. W zestawieniu ogólnopolskim, w jakim wzięło udział 1499 techników publicznych oraz niepublicznych, pierwsza ze śląskich placówek znalazła się na 6 miejscu. Kolejna widnieje pod numerem 16, a następna zajęła 19 pozycję. Warto podkreślić, że w pierwszej rankingowej setce techników uwzględniono 12 szkół, mieszczących się w naszym regionie. Każda z nich otrzymała powyżej 57,4 punktu. Zobacz, które śląskie szkoły znalazły się wśród najlepszych w Polsce!

Technika w czołówce ogólnokrajowego rankingu

Ogólnopolski ranking techników 2024 oparto o dane Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wśród kryteriów, które wzięto pod uwagę podczas sporządzania listy znalazły się przede wszystkim wyniki egzaminów maturalnych – zarówno na poziomie podstawowym, jak też rozszerzonym – a także osiągnięcia uczniów w ogólnokrajowych olimpiadach przedmiotowych oraz egzaminach zawodowych. Uwzględniono również wskaźniki edukacyjnej wartości dodanej za lata 2021 – 2023.

– Warto zaznaczyć, że każde technikum posiada swoje unikalne i charakterystyczne cechy. Ranking ma charakter porównawczy i stanowi jedno z narzędzi wspomagających proces wyboru szkoły średniej dla uczniów i ich opiekunów. Jednakże, nie powinien być jedynym kryterium decydującym o wyborze placówki edukacyjnej. Istotne są także specjalizacje szkół, ich programy nauczania, jakość kadry pedagogicznej oraz opinie społeczności szkolnej – czytamy na portalu WaszaEdukacja.pl.

Zgodnie z danymi, o jakie oparto ogólnopolski ranking techników 2024 czołowe miejsce wśród tego typu szkół w skali kraju zajmuje Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie, w przypadku którego odnotowano wynik o wartości 66.941 punktu. Na drugiej pozycji znalazło się Technikum nr 7 im. gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu z oceną, wynoszącą 65.644 punktu. Pod numerami trzecim oraz czwartym uwzględniono Technikum Łączności w Poznaniu i Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Każda z tych dwóch szkół otrzymała odpowiednio 64.794 oraz 64.665 punktu.

W pierwszej dziesiątce jest jedna ze śląskich szkół

W ogólnopolskim rankingu techników 2024, opublikowanym w serwisie WaszaEdukacja.pl wzięło udział 1499 techników publicznych oraz niepublicznych, które spełniły wymogi regulaminu. Warto podkreślić, że w pierwszej rankingowej setce tego typu szkół uwzględniono 12 placówek, mieszczących się w naszym regionie. Każda z nich otrzymała wynik o wartości powyżej 57,4 punktu. Wśród tych techników są między innymi Technikum nr 1 w Gliwicach, Technikum nr 4 w Bielsku-Białej czy Technikum nr 7 w Tarnowskich Górach. Pierwsza ze śląskich szkół, uwzględnionych w ogólnokrajowym zestawieniu znalazła się na 6 miejscu z oceną, wynoszącą 64.161 punktu. Kolejna placówka, znajdująca się w tym województwie widnieje pod numerem 16 i otrzymała 62.183 punktu. Następne śląskie technikum zajęło 19 pozycję, osiągając wynik o wartości 61.515 punktu. Mieszczące się w naszym regionie szkoły, znajdujące się poza pierwszą rankingową setką odnotowały oceny poniżej 57,4 punktu. Z danych wynika, że liczba punktów, uzyskanych przez najlepsze śląskie technikum jest o 2,78 niższa niż w przypadku warszawskiej szkoły, zajmującej pierwsze miejsce w ogólnopolskim rankingu.

W załączonej galerii prezentujemy 20 najlepszych techników w Śląskiem. Zobacz, które szkoły z naszego regionu znalazły się w ogólnokrajowej czołówce!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera