Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepsze technika w woj. śląskim RANKING PERSPEKTYWY Sensacyjny awans Technikum nr 7 w Tarnowskich Górach

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Ranking techników PERSPEKTYWY 2022. Które szkoły są najlepsze w woj. śląskim? Sprawdźcie, jak wypadły placówki z naszego regionu przeglądając kolejne karty galerii.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ranking techników PERSPEKTYWY 2022. Które szkoły są najlepsze w woj. śląskim? Sprawdźcie, jak wypadły placówki z naszego regionu przeglądając kolejne karty galerii.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Grzegorz Olkowski / Polska Press
Ranking techników 2022 PERSPEKTYWY. Fundacja Edukacyjna ogłosiła najnowsze zestawienia polskich liceów i techników. Spośród szkół technicznych w woj. śląskim drugi rok z rzędu najlepiej wypadło Technikum nr 4 Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. Największe powody do radości mają jednak uczniowie i kadra Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. Szkoła, w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu, awansowała aż o 55 oczek, z 60. na 5. miejsce!

Ranking Perspektywy 2022

Ranking Perspektyw to, przypomnijmy, najbardziej prestiżowy ranking szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Został przygotowany już dwudziesty czwarty raz. W wyborze najlepszej szkoły w kraju brano pod uwagę sukcesy uczniów w olimpiadach przedmiotowych, a także wyniki matur. W przypadku liceów znaczenie miały także osiągnięcia zdobyte w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników – wysokie wyniki w egzaminach zawodowych.

ZOBACZCIE NAJLEPSZE TECHNIKA W WOJ. ŚLĄSKIM

W zestawieniu ogólnopolskim nie miało sobie równych Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie w województwie łódzkim, które rok wcześniej było trzecie. Tuż za nim uplasował się zwycięzca ubiegłorocznego rankingu, Technikum Mechatroniczne nr 1 w ZSLiT nr 1 w Warszawie, a na trzecie miejsce powróciło Technikum Łączności nr 14 im. Obr. PP w Gdańsku.

Zobacz także

W woj. śląskim najlepiej wypadło Technikum nr 4 Zespole Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, które obroniło zeszłoroczną pierwszą pozycję w rankingu. Szkoła zajmuje także wysoką 8. pozycję na liście ogólnokrajowej. Zmianę mamy natomiast na drugim miejscu – zamiast Technikum nr 17 w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach, jest Technikum nr 1 w Zespole Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie. To awans z pozycji siódmej przed rokiem.

Ubiegłoroczny wicelider tym razem musi zadowolić się czwartym miejsce, a pierwszą piątkę zamyka Technikum nr 7 w Zespole Szkół Artystyczno-Projektowych w Tarnowskich Górach. To największa niespodzianka tegorocznego rankingu. Szkoła awansowała aż o 55 oczek, z 60. na 5. miejsce!

Tarnogórskie technikum kształci aktualnie młodzież tylko na jednym kierunku: technik grafiki i poligrafii cyfrowej. Planuje jednak otwarcie kolejnego, technik stylista.

Nie przeocz

Szkoły w nieznanej dotąd sytuacji

W tegorocznym zestawieniu eksperci wzięli pod uwagę dane 1 256 liceów ogólnokształcących i 1 165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

– Robimy ranking przede wszystkim z myślą o uczniach ostatnich klas szkół podstawowych, którzy za kilka miesięcy będą musieli ostatecznie zdecydować, które liceum czy technikum wybiorą. Warto dokonywać takich wyborów na podstawie sprawdzonych, obiektywnych informacji – podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych.

Prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej i przewodnicząca Kapituły Rankingu, zwraca z kolei uwagę na szczególne warunki, w którym przyszło szkołom pracować. – Od marca 2020 roku polskie szkoły znalazły się w nieznanej dotąd sytuacji – podkreśla prof. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej, przewodnicząca Kapituły Rankingu. – Zdecydowana większość szkół w Polsce nie była przygotowana na tak dużą i przeprowadzoną w bardzo krótkim okresie zmianę. Nauczyciele i uczniowie zrealizowali przyśpieszony kurs kształcenia zdalnego, co w dłuższej perspektywie może przynieść polskiej szkole korzyści – podkreśla.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera