Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najnowszy numer periodyku "CzasyPisma" z ciekawymi materiałami. II wojna światowa, jakiej nie znacie, przemysł na Górnym Śląsku

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
We wtorek 22 listopada w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja najnowszego numeru periodyku popularnonaukowego „CzasyPisma“, nr 1(21)/2022Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
We wtorek 22 listopada w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja najnowszego numeru periodyku popularnonaukowego „CzasyPisma“, nr 1(21)/2022Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Krzysztof Łojko/IPN
We wtorek 22 listopada w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach, przy ul. św. Jana 10, odbyła się promocja najnowszego numeru periodyku popularnonaukowego „CzasyPisma“, nr 1(21)/2022. W dyskusji o najnowszym numerze periodyku wzięli udział: dr hab. Adama Dziuba (OBBH IPN Katowice, redaktor periodyku), dr Konrad Graczyk (zastępca dyrektora BBH IPN) oraz dr Mirosław Węcki (OBBH IPN Katowice/Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Najnowszy numer periodyku "CzasyPisma" z ciekawymi materiałami

W najnowszym numerze zamieszczony został ciekawy pakiet tekstów o II wojnie światowej na obszarze Górnego Śląska. Przypominają one tragedię ludności uciekającej przed okupacją i bombardowaniami.

Zapraszamy do lektury artykułów o Polakach przybywających w 1939 r. na Węgry oraz o Niemcach opuszczających zbombardowane domy i ewakuujących się na Górny Śląsk. Opisane zostało też bestialstwo Armii Czerwonej, wkraczającej na te tereny w 1945 r. Odrębnym zagadnieniem przywołanym w numerze jest serwilizm niektórych mieszkańców regionu, służących w zbrodniczych formacjach lub wysługujących się okupantom - zachęca do lektury katowicki IPN.

W środku periodyku znajdziemy także teksty o załodze KL Auschwitz, artykuł o zniemczeniu polsko brzmiących nazwisk funkcjonariuszy nazistowskiego reżimu oraz tekst o ślubie w „obrządku narodowosocjalistycznym”. Zamieszczony został też fragment ważkiej książki Götza Aly’ego i Susanne Heim o „naukowych” wizjach przyszłości prowincji górnośląskiej, obejmujących przebudowę społeczną oraz utworzenie niewolniczego kombinatu w Auschwitz wraz z obozem śmierci i „rezerwatami” dla polskich robotników.

Co można znaleźć w nowym periodyku?

Możemy też przeczytać o ratowaniu z zagłady zagłębiowskich Żydów, o straceniach w katowickim więzieniu i zatrudnionych tam katach. W numerze znajdują się też charakterystyki kilku konspiratorów i organizacji podziemnych, teksty o górnośląskim przemyśle w służbie narodowego socjalizmu oraz o przekształcaniu niemieckiego lotnictwa cywilnego w wojskowe. Ciekawostką jest analiza funkcjonowania kadr NSDAP w Karniowie na Śląsku Opawskim.

"CzasyPismo" to półrocznik, mający popularyzować badania historyczne nad XX-wiecznymi dziejami Górnego Śląska i obszarów sąsiednich. Szczególny nacisk położony został na problematykę funkcjonowania systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu i ich oddziaływania na społeczeństwo regionu. Wynika to z misji Instytutu Pamięci Narodowej – wydawcy tego pisma. Nie oznacza to jednak zawężenia tematyki wyłącznie do kwestii politycznych – przeciwnie, pismo ma ukazać możliwie szerokie spektrum zjawisk – sfery kultury, religii, gospodarki, życia codziennego, obyczajowości.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera