Najpiękniejsze familoki w woj. śląskim ZDJĘCIA Osiedla po...

  Najpiękniejsze familoki w woj. śląskim ZDJĘCIA Osiedla po rewitalizacji są perłami regionu

  Zdjęcie autora materiału

  Patryk Osadnik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice - Nikiszowiec
  1/25

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©ARC

  Familoki to najbardziej rozpoznawalny element śląskiej architektury. Istnieją praktycznie we wszystkich miastach, gdzie niegdyś dobrze prosperowały kopalnie i huty. Do dziś zamieszkują je wielopokoleniowe rodziny byłych i obecnych pracowników przemysłu, a na ich rewitalizację i zagospodarowanie mamy coraz więcej pomysłów.

  Najpiękniejsze familoki w województwie śląskim


  Familoki to wizytówka całego województwa. Przepiękne osiedla z czerwonej cegły z jednej strony zdobią, a z drugiej szpecą krajobraz województwa śląskiego, ale na pewno są unikatowym dziedzictwem społeczno-kulturalnym w skali całego kraju.

  Zobacz zdjęcia:

  Zobacz galerię

  Osiedla robotnicze były budowane w okresie największej potęgi przemysłowej Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Wielorodzinne zabudowania z czerwonej cegły wyrastały jak grzyby po deszczu wokół kopalń i hut, a wiele z nich ma już ponad sto lat.

  Przez dekady zapadały się, niszczały i nie dodawały uroku miastom województwa, ale dziś wiele osiedli familoków jest już po rewitalizacji i stały się one wizytówkami miast. Najlepszy przykład płynie z góry, czyli ze stolicy Śląska - Katowic. Mowa tutaj oczywiście o Nikiszowcu, który swoją architektura zachwyca turystów z całego świata. To nie jedyny przykład, ponieważ piękne osiedla robotnicze można zwiedzać także w Czeladzi, Rybniku, Rudzie Śląskiej, czy Czerwionce-Leszczynach.

  Familoki do dziś w wielu przypadkach zamieszkują wielodzietne rodziny, których głowy przez lata pracowały w śląskim przemyśle.

  W Bytomiu z Kolonii Zgorzelec próbowano nawet zrobić "osiedle artystów" przeznaczone właśnie dla przedstawicieli wolnych zawodów. Niestety plan upadł i 15 lat temu udało się wyremontować jedynie 9 z 34 znajdujących się tam budynków. Dziś nadal zamieszkują je w większości kolejne pokolenia rodzin robotniczych.

  Bytomski familoki czeka jednak kolejny program renowacji. Zarząd Województwa Śląskiego przeznaczył na ten cel 28 mln zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na remont 14 familoków, które od lat są zdezelowane i niezamieszkane.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA