Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze ogródki i lauby w Katowicach są przy Barbary. Tu jest jak w Shire Tolkiena!

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Działki przy Barbary w Katowicach na koniec września 2021
Działki przy Barbary w Katowicach na koniec września 2021 Arkadiusz Gola
Kolorowe domki jak dla lalek, wiele w stylu tyrolsko-szwajcarskim. Ogródki zarośnięte czerwonym winem. A wszystko trochę przypomina krainę z bajki, a trochę hrabstwo Shire z opowieści Tolkiena o Hobbitach. Wiecie, gdzie w Katowicach jest takie miejsce? Oto zabytkowe ogródki i lauby przy Barbary.

Chcecie się poczuć przez chwilę jak w bajce? Idźcie na spacer na ulicę Barbary, wejdźcie przez kutą bramę na ogródki działkowe ROD im. Kościuszki, poczytajcie, jak opisano je na planszach tuż przy wejściu i... poszukajcie wszystkich ażurowych, koronkowych laub niczym domki dla lalek, pomalowanych na zielono, niebiesko, czerwono, obrośniętych jesienią czerwonym winem, z kwitnącymi astrami i błękitnymi hortensjami, czerwonymi jabłkami na drzewach. To jedne z najpiękniejszych ogródków w regionie. A ich historia siega początku XX wieku.
Zobaczcie na zdjęciach fotoreportera DZ Arka Goli to niezwykłe miejsce.

Zabytkowy kompleks ogródków przy Barbary i Kościuszki ma już 110 lat. To nasz unikat. Kolorowe, drewniane, niemal ażurowe zabytkowe lauby. 175 działek. A wszystko to tonie w kolorach jesieni.

Działki mają od 200 do 500 metrów. To część planowanego długo przed wojną wielkiego kompleksu rekreacyjnego w Katowicach. Olbrzymie tereny rekreacyjne na południu miasta (wówczas, bo dziś to niemal centrum), miał tworzyć Park Kościuszki i dwa kompleksy ogródków po obu stronach Barbary. Jednak ostatecznie po jednej stronie powstało modernistyczne przedszkole. Również warte zobaczenia.

Nie przeocz

Styl, w jakim zbudowano altanki przy Barbary, nie jest częsty w regionie: to styl uzdrowiskowy lub szwajcarsko-tyrolski, oparty na publikacji niemieckiego architekta Bernharda Liebolda. Jesienią i ogródki, i kolorowe, miniaturowe lauby, wyglądają szczególnie zachwycająco. To pierwszy katowicki ogród szreberowski. Zresztą, dawne drewniane altany, które się zachowały, są prawdopodobnie jedynymi o tak bogatej formie zachowanymi w Europie.

A teraz historia ogródków. W 1909 roku, a zatem ponad 110 lat temu, pracownicy dóbr księcia pszczyńskiego dostali 4,5 ha gruntów, które znajdowały się obok Parku Kościuszki. Właśnie na utworzenie ogrodów. W roku 1909 nastąpiło oficjalne zarejestrowanie ogrodu pod nazwą „Towarzystwo Ogródków Działkowych przy Parku Kościuszki”. Obecnie ogród ma powierzchnię 4,92 ha. oraz 175 działek.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera