Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze plaże w Polsce. Są idealne na wakacje, urlop i weekend. Gdzie się znajdują? Jak tam dotrzeć?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Czy na zdjęciu są Malediwy? A może Dubaj? Nie, to piękna polska plaża. Przedstawiamy najpiękniejsze polskie plaże, prawdziwe "perły Bałtyku".
Czy na zdjęciu są Malediwy? A może Dubaj? Nie, to piękna polska plaża. Przedstawiamy najpiękniejsze polskie plaże, prawdziwe "perły Bałtyku". pkazmierczak / iStock / Getty Images Plus
Rozpoczyna się sezon urlopowy – część z nas już zarezerwowała swoje wakacje nad morzem, inni dopiero je planują. Nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by poczuć się jak w tropikach – te najpiękniejsze plaże w Polsce odwiodą was od pomysłu wypoczynku na Wyspach Kanaryjskich czy Maderze. Zobaczcie, które miejscowości oferują zapierające dech w piersiach lokalizacje nad brzegiem Bałtyku.

Spis treści

Najpiękniejsze plaże w Polsce. Gdzie najlepiej udać się na odpoczynek?

Polskie plaże to nie tylko parawany, tłum i „orzeszki w karmelu”. Mijając ulubione lokalizacje turystów, na krajowym wybrzeżu można natknąć się na prawdziwe „perły Bałtyku” – plaże, których wygląd zachwyca i sprawia, że zaczynamy zastanawiać się, czy spędzanie urlopu za granicą ma sens.

Zobaczcie, jakie plaże zasługują naszym zdaniem na miano najpiękniejszych w kraju:

Plaża w Sarbinowie

Plaża w Sarbinowie
aaabbbccc / 123RF.com

Piaszczysta plaża w Sarbinowie to idealne miejsce do wypoczynku. Jeżeli preferujecie aktywne formy spędzania czasu, Sarbinowo oferuje spacer promenadą biegnącą wzdłuż wybrzeża. Jej częścią jest betonowy mur oporowy, który stanowi zabezpieczenie miejscowości przed falami Bałtyku.

Plaża w Rozewiu

Domena publiczna
Domena publicznaFlickr.com / Bartłomiej Mostek / Domena publiczna

W zestawieniu pośród najpiękniejszych plaż w Polsce znalazła się także plaża w Rozewiu. Przede wszystkim dlatego, że jej okolica jest malownicza, a sama plaża jest bardzo urokliwa. Na tle bardziej znanych lokalizacji tego typu, plaża w Rozewiu wyróżnia się klifem, lasami oraz przede wszystkim – ciszą i spokojem. Wsłuchiwanie się w szum fal i wypoczynek nad brzegiem morza na pewno naładują baterie do dalszego zwiedzania – ta niewielka osada skrywa XIX-wieczną latarnię morską, w której znajduje się muzeum i taras widokowy – koniecznie zaopatrzcie się w aparat!

Plaże w Świnoujściu

CC BY-SA 2.0
CC BY-SA 2.0Flickr.com / Damian R / CC BY-SA 2.0

Świnoujście może pochwalić się aż 10 kilometrami piaszczystych plaż, które dzięki „cofaniu się” morza są dość szerokie (nawet na 70 metrów!). Co warto tam docenić? Szum morza, ogrom miejsca i czystość – wybrzeże w Świnoujściu nagrodzono certyfikatem „Błękitnej Flagi”. Uwaga - wypoczywają tam nie tylko ludzie, ale i… łabędzie. Majestatyczne ptaki przesiadują na plaży godzinami, licząc na różne smakołyki.

Plaże w Chałupach

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikiperdia.org / Kkic / CC BY-SA 3.0

Plaża w Chałupach to także jedna z najpiękniejszych plaż w Polsce, która z powodzeniem mogłaby zostać uznana za rajską. Wszystko za sprawą drobnego, jasnego piasku i panoramy z widokiem na Morze Bałtyckie. Plaże w Chałupach, choć rozsławione przez Zbigniewa Wodeckiego dzięki piosence „Chałupy welcome to”, nie są zatłoczone. Jedna z nich to ważny ośrodek wodnych sportów ekstremalnych, szczególnie windsurfingu. Jeżeli naprawdę chcecie poczuć smak wolności i swobody to miejsce jest stworzone dla was.

Plaża w Jarosławcu

CC BY-SA 3.0
CC BY-SA 3.0Wikipedia.org / Alina Zienowicz / CC BY-SA 3.0

Czy to Chorwacja? Nie, choć rzeczywiście może się tak wydawać. Chorwacja słynie z kamienistych plaż, jednak żeby je zobaczyć nie musicie wybierać się aż tam – ta w Jarosławcu może zachwycić niejednego amatora zagranicznych wyjazdów. Kamienie zamiast piasku mają swoich zwolenników – podobno po wyjściu z wody nie przyklejają się do każdej części ciała. Może latem warto to sprawdzić na własnej skórze?

Jak (nie)zachowywać się na plaży? Poradnik plażowicza

Wyobrażając sobie nadmorskie wakacje zazwyczaj przed oczami mamy obraz spokojnego brzegu, w tle szum fal i odgłosy wydawane przez mewy. Po dotarciu na miejsce okazuje się jednak, że plaża nie przypomina naszego snu – bliżej jej raczej do koszmaru. Przestrzegając tych prostych rad dowiecie się, jakich zachowań unikać podczas plażowania i zadbacie tym samym o komfort pozostałych wczasowiczów, którzy prawdopodobnie odwdzięczą się tym samym.

  • Wielu ludzi podczas wypoczynku nad morzem czy jeziorem zapomina, że plaże są częścią środowiska naturalnego, o które trzeba dbać. Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać po sobie śmieci lub, co gorsza, zakopywać ich w piasku! Wszystkie opakowania po jedzeniu czy napojach, chusteczki czy inne odpady należy zawsze zabrać ze sobą i wyrzucić w przeznaczonym do tego miejscu.
  • Wybierasz się z dzieckiem na plażę? Pamiętaj o tym, by nie upominać swojej pociechy zbyt głośno – nad morzem wypoczywa wiele osób. Większość z nich liczy z pewnością na odrobinę ciszy. Nie oznacza to oczywiście, że na plaży nie wolno rozmawiać – wystarczy kontrolować ton swojego głosu. Ta sama zasada dotyczy głośnego słuchania muzyki – przed rozłożeniem koca warto kupić słuchawki, dzięki którym odstresujecie się przy ulubionej melodii i unikniecie skarg osób siedzących obok.
  • Komentowanie wyglądu innych ludzi nigdy nie jest dobrym pomysłem, również podczas plażowania. Nadmorski wypoczynek to okazja do relaksu i wyciszenia się – nie warto przyprawiać innych o ból głowy czy stres.
  • Odgradzanie dużej części plaży tylko dla siebie, czyli tzw. „parawaning” nie jest mile widziany. Z obszaru wybrzeża mogą korzystać wszyscy – postawienie niskiego „płotu” niestety nie sprawi, że staniemy się posiadaczami prywatnej plaży.

Co zabrać ze sobą na plażę?

Podczas odpoczynku na jednej z najpiękniejszych plaż w Polsce, w plecaku czy torbie plażowej nie może zabraknąć ręczników, dobrej książki i okularów przeciwsłonecznych – o tym zazwyczaj pamiętamy wszyscy. Co jeszcze spakować, by móc w spokoju spędzić czas w tym miejscu?

  • Prowiant i torba termiczna – jedzenie i picie to podstawa, jeżeli chcemy uniknąć częstych spacerów do sklepu spożywczego lub pobliskich barów i restauracji. Nawadnianie organizmu jest szczególnie ważne nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Posiłki i napoje warto włożyć do torby termicznej, która zniweluje działanie wysokiej temperatury.
  • Nakrycie głowy – by uniknąć udaru słonecznego warto mieć przy sobie nakrycie głowy, które ochroni tę część ciała przed działaniem gorących promieni.
  • Krem z filtrem UV – nawet szczęśliwcy, których opalenizna od razu przybiera „brązowawy” kolor, powinni używać kremów z filtrem, które odbijają lub rozpraszają szkodliwe dla skóry promienie.
  • Apteczka – zawsze warto mieć przy sobie małą apteczkę z podstawowymi lekami, opatrunkami czy środkiem antyseptycznym - plaża nie jest tu wyjątkiem.
  • Torba na odpady – coś, o czym większość plażowiczów zazwyczaj zapomina. Torba na odpady ma być czymś w rodzaju „przenośnego kosza na śmieci”, do którego będziemy wrzucać niepotrzebne rzeczy, np. plastikowe opakowania czy puszki. Po skończonym wypoczynku wypełnioną torbę wystarczy wyrzucić w wyznaczonym miejscu.
  • Odzież wierzchnia – jeżeli planujecie zostać na plaży do wieczora, warto pamiętać o lekkiej kurtce, bluzie czy swetrze. Wieczorami temperatury potrafią spaść nawet o kilkanaście stopni – zabierając dodatkową odzież unikniecie przeziębienia w trakcie urlopu czy wakacji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpiękniejsze plaże w Polsce. Są idealne na wakacje, urlop i weekend. Gdzie się znajdują? Jak tam dotrzeć? - Strona Podróży